Forum Χημικού Αθήνας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα

+5
Silvia
antipal
HillONE
Byronas
miss_kittin
9 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα Empty Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα

Δημοσίευση από miss_kittin 2007-12-05, 09:34

Ισως αγγίζω ένα ευαίσθητο θέμα αλλά θα ήθελα πολύ να δώ τις απόψεις σας (αμερόληπτα και αντικειμενικά)

Ο ρόλος των φοιτητικών κομματικών παρατάξεων είναι φυσικά πολύ σημαντικός , καθώς μέσα από αυτές υπάρχει η δυνατότητα να ακουστούν τα αιτήματα των νέων, να βρεθούν λύσεις με δημοκρατικές διαδικασίες , να υπάρχει διάλογος με την κυβέρνηση και ακόμα αρχίζει η διαδικασία της πολιτικοποίησης του νέου ,η διάπλαση της πολιτικής του ταυτότητας, η ένταξη του στα κοινα.

Ποιά είναι η άποψή σας σχετικά με την αποτελεσματικότητα και ίσως και την αυθεντικότητα των λόγων των κομμάτων? Πιστέυετε ότι η δράση και οι χειρισμοί τους γενικά και ειδικά ( για το φλέγον ζήτημα του νόμου-πλαισίου) θα φέρουν καρπούς?Συμφωνέιτε με την ένταξη των φοιτητών σε κόμματα?


Έχει επεξεργασθεί από τον/την στις 2007-12-05, 13:08, 1 φορά
miss_kittin
miss_kittin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 104
Ηλικία : 35
Τόπος : Bριλήσσια
Quote : Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.
Registration date : 28/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα Empty Απ: Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα

Δημοσίευση από Byronas 2007-12-05, 15:00

@miss kittin, στα χαρτιά οι φοιτητικές παρατάξεις δεν είναι κομματικές για αυτό ας μην τις χαρακτηρίσουμε έτσι, τουλάχιστον για τα προσχήματα. Άλλαξα τον τίτλο για να μην υπάρξει παρεξήγηση. Όλο σου το ερώτημα αναφέρεται μόνο σε παρατάξεις ή σε κόμματα και παρατάξεις;

Νομίζω ότι οι φοιτητικές παρατάξεις έχουν διαδραματίσει σημαντικό ρόλο στην διαμόρφωση της πολιτκής ταυτότητας της χώρας. Ήταν αυτές που πυροδότησαν τα γεγονότα του Πολυτεχνείου το '73 (οι τότε φοιτητικές παρατάξεις που μόλις είχαν πάρει εξιτήριο από το στρατό). Στην μεταπολίτευση, ανέλαβαν την πολιτική διαπαιδαγώγιση μιας γενιάς που μεγάλωσε σε μια περίοδο πολιτικού ρατσισμού.

Δυστυχώς σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ από τις μέρες του αγνού συνδικαλισμού. Οι συνδικαλιστές αγωνίζονται περιμένοντας απολαβές (μια σταθερή θέση εργασίας, λεφτά, πολιτική σταδιοδρομία ακόμα και καθισιό). Αυτό έχει περάσει και στην πολιτική, καθώς οι χθεσινοί συνδικαλιστές έχουν γίνει οι σημερινοί πολιτικοί.

Δεν είναι κακό να υπάρχουν κόμματα (είναι μια υγιής έκφραση της δημοκρατίας). Το θέμα είναι τι προσδοκίες έχει αυτός που γράφεται σε ένα κόμμα και κατά πόσο είναι έτοιμος να πουλήσει τις ιδέες του για αυτό. Έτσι ξεκινάει η διαφθορά στα κόμματα.

Τώρα πως μπορεί ένα κόμμα να λέει ότι θέλει μεταρρύθμιση (και ριζική κιόλας, γιατί εμείς οι Έλληνες γουστάρουμε να ακούμε για ριζικές αλλάγες, απλώς το χάνουμε λίγο όταν θέλουμε να την κάνουμε πράξη) και δεν συμμετέχει στον διάλογο μου φαίνεται περίεργο (αναφέρομαι σε όλα τα κόμματα, και τον θήτη αλλά και τους "καλεσμένους" στο διάλογο). Δηλαδή μπαίνουν στη βουλή μόνο για να ψηφίσουν άυξηση των συνταξεών τους;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την στις 2007-12-05, 18:15, 2 φορές συνολικά
Byronas
Byronas

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 184
Ηλικία : 35
Τόπος : Στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα!
Quote : I tell you: one must have chaos in one, to give birth to a dancing star.
Registration date : 11/09/2007

http://sc-byronas.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα Empty Απ: Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα

Δημοσίευση από HillONE 2007-12-05, 17:28

Επιτέλους άνοιξε αυτό το θέμα. Δεν ήθελα να το κάνω εγώ για λόγους δεοντολογίας. Πριν αρχίσω να πω πως οι απόψεις που θα εκφράσω είναι καθαρά προσωπικές...

μιλώντας για φοιτητικές παρατάξεις...
by miss_kittin
Ο ρόλος των φοιτητικών κομματικών παρατάξεων είναι φυσικά πολύ σημαντικός , καθώς μέσα από αυτές υπάρχει η δυνατότητα να ακουστούν τα αιτήματα των νέων, να βρεθούν λύσεις με δημοκρατικές διαδικασίες , να υπάρχει διάλογος με την κυβέρνηση και ακόμα αρχίζει η διαδικασία της πολιτικοποίησης του νέου ,η διάπλαση της πολιτικής του ταυτότητας, η ένταξη του στα κοινα.

Δυστυχώς το μόνο που θα συμφωνήσω μόνο με το να υπάρχει "διάλογος με την κυβέρνηση" και αυτό εν μέρει. Τα υπόλοιπα μου φαίνονται ιδέες της λάθος νοοτροπίας που προσπαθεί να περαστεί στο νέο Έλληνα φοιτητή. Δίνεται η εντύπωση πως η ένταξη σε μια παράταξη είναι η μόνη οδός για να ακουστείς.
Δεν λέω αποτελέσματα έρχονται όταν δράς σαν μάζα. Μάζα είναι όμως και η θάλασσα και πάει όπου την πάει το κύμα.
Ας δώσω λοιπόν έναν άλλο ορισμό αντί της λέξης μάζα. Αποτελέσματα έρχονται όταν δράς οργανωμένα και σε συνεργασία με τους γύρω σου. Αλλιώς καταλήγεις να σκέπτεσαι και ως μάζα. Ή καλύτερα να σκέπτεται η μάζα για εσένα.

Αυτό πιστεύω πως είναι το αποτέλεσμα των παρατάξεων στο πανεπιστήμιο και μάλιστα το αποτέλεσμα αυτό δεν είναι τυχαίο αλλά σχεδιασμένο. Τι είναι πιο εύκολο να ελέγξεις τη μάζα ή τα άτομα που την αποτελούν το καθένα ξεχωριστά? Φυσικά το πρώτο.

Δίνεται η εντύπωση στο φοιτητή ότι συμμετέχει ενώ στην ουσία απλά ακολουθεί.

Πέρα απο αυτό θα ήθελα να θίξω και ένα άλλο θέμα. Με τη δράση όλων των παρατάξεων δημιουργήται στο φοιτητή μια ψευδαίσθηση κάλυψης. Είναι πεπεισμένος πως κάποιοι φροντίζουν για το καλό του και φυσικά αυτό τον απενεργοποιεί. Έτσι λοιπόν το πεδίο είναι ελεύθερο για τον κάθε φιλόδοξο συνδικαλιστή να κάνει ό,τι αυτός θεωρεί καλό χωρίς να ρωτάει κανέναν φοιτητή.

Όσον αφορά την πολιτικοποίηση του νέου? Είναι δυνατόν να υπάρξει υγιής πολιτικοποίηση όταν εντάσεσαι σε κάποια παράταξη που έχει σαφή προσανατολισμό? Ειδικά όταν κάτι τέτοιο γίνεται απο πολύ μικρή ηλικία. (ας μην ξεχνάμε πως οι κομματικές νεολαίες δεν δρούν μόνο στα πανεπιστήμια αλλά μέχρι και στα γυμνάσια!) Όχι, κάτι τέτοιο δεν έιναι δυνατόν αφού ξεκινάς υιοθετώντας εξ'αρχής και χωρίς σκέψη μία γραμμή.

Να σας δώσω ένα παράδειγμα. Οι γονείς μου ψηφίζουν ΝΔ. Εγώ μέχρι τα 15-16 μου περίπου είχα την εντύπωση (λανθασμένη) οτι η ΝΔ είναι ο Καλός το ΠΑΣΟΚ ο κακός και οι αριστεροί ο Άσχημος... Ώσπου κάποια στιγμή άρχισα να σκέφτομαι και, κυρίως, να παρατηρώ γύρω μου. Και είδα πως απο τη στιγμή που βγήκε η ΝΔ στην κυβέρνηση τίποτα (!) δεν άλλαξε... Αναρωτήθηκα γιατί? Έλεγα μήπως έγινε κάτι λάθος... Στην πορεία κατάλαβα πως όλοι έχουν τον ίδιο σκοπό και σίγυρα δεν είναι το καλό της χώρας...
Αν τώρα υποθετικά οι γονείς μου με είχαν εντάξει στη νεολαία της ΝΔ τι θα γινόταν? Θα άνοιγα τα μάτια μου να δώ, ή θα υπέκυπτα στην πλυση εγκεφάλου? Και αν κατάφερνα να δω και να καταλάβω θα έφευγα ή απλά θα έλεγα "ωχ αδερφέεεε τώρα άστο άργησα" και θα βολευόμουν καλύτερα? Βλέπετε λοιπόν πως αν ήμουν ενταγμένος δεν υπήρχε περίπτωση Υγιούς πολιτικοποίησης...


Αυτά για αρχή. Θα συνεχίσω πιο μετά μόλις δώ μερικές απαντήσεις ακόμα...
HillONE
HillONE
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Differential diagnosis people...
Registration date : 09/09/2007

https://chem-uoa.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα Empty Απ: Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα

Δημοσίευση από antipal 2007-12-05, 17:47

με καλυψατε οι δυο αδμιναδες..
και ειδικα ο hillone με:
HillONE έγραψε:
Δίνεται η εντύπωση πως η ένταξη σε μια παράταξη είναι η μόνη οδός για να ακουστείς.
Δεν λέω αποτελέσματα έρχονται όταν δράς σαν μάζα. Μάζα είναι όμως και η θάλασσα και πάει όπου την πάει το κύμα.
Ας δώσω λοιπόν έναν άλλο ορισμό αντί της λέξης μάζα. Αποτελέσματα έρχονται όταν δράς οργανωμένα και σε συνεργασία με τους γύρω σου. Αλλιώς καταλήγεις να σκέπτεσαι και ως μάζα. Ή καλύτερα να σκέπτεται η μάζα για εσένα.

Αυτό πιστεύω πως είναι το αποτέλεσμα των παρατάξεων στο πανεπιστήμιο και μάλιστα το αποτέλεσμα αυτό δεν είναι τυχαίο αλλά σχεδιασμένο. Τι είναι πιο εύκολο να ελέγξεις τη μάζα ή τα άτομα που την αποτελούν το καθένα ξεχωριστά? Φυσικά το πρώτο.

Δίνεται η εντύπωση στο φοιτητή ότι συμμετέχει ενώ στην ουσία απλά ακολουθεί.

αυτο ειναι το ισχυον, και πιο συγκεκριμενα αν επιτρεπεται να συμπληρωσω τη τελευταια φραση, δινεται η εντυπωση οτι οι παραταξεις ενδιαφερονται πραγματικα για την εκαστοτε σχολη τους, πραγμα που απεχει αρκετα απτην πραγματικοτητα.
Πιο συγκεκριμενα, η δαπ ποτε και σε καμια σχολη δεν εχει ενδιαφερθει για τα τεκτενομενα εντος του χωρου τους, απλα προσφερουν την ψευδαισθηση, βεβαιως και πραγματικοτητα πολλες φορες, οτι ως πτυχιουχος δε θα μεινεις στο ραφι. Μη γελιεστε οντως απορροφουνται πολλοι φιλοι της ΝΔ, αυτο ομως δε σημαινει οτι πρεπει ο λαος να διαφθειρει τις αξιες του και να τα θελει ολα ετοιμα και μασημενα. Υπαρχει και ο αλλος τροπος, ο πιο δυσκολος αλλα και ηθικα αξιωτερος. Αυτο ειναι αλλο θεμα ομως. Οι αριστεροι και οι αναρχο-αριστεροι ενδιαφερονται για τη σχολη τους αλλα ειναι γαλλοι..παραπονιουνται ακομα και για τη στρογγυλη τυροπιτα! Για τη πασπ δεν αναφερομαι καθως πλεον παιρνουν γραμμη τις αλλες παραταξεις εναλλαξ αναλογα με την εποχη.

Η μαζα οντως εχει δυναμη και χωρις τις "πλατες" καποιου ονοματος, και αυτο ειναι που φοβουνται οι περισσοτεροι γιατι το αγνωστο μας φοβιζει ολους.
antipal
antipal

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 143
Ηλικία : 38
Τόπος : hahlandree..
Quote : gia to putso
Registration date : 24/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα Empty Απ: Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα

Δημοσίευση από Silvia 2007-12-05, 17:50

θα συμφωνησω μαζι σου hillone...και κυριως οσον αφορα την πλυση εγκεφαλου που ο καθε νεαρος ανθρωπος και οχι μονο φοιτητης..υφισταται!!..ειναι αδικο για εμας πανω απο ολα , να υποβαθμιζουν την κριτικη ικανοτητα και σκεψη επιμενοντας να συμφωνησουμε με καποια ιδεολογια η με καποια παραταξη..με το ζορι, επικαλωντας το καλο το δικο μας και της σχολης..!!γιατι πρεπει παντα να βαζουμε ταμπελες αγαπητοι συναδελφοι?γιατι πρεπει οπωσδηποτε να εντασσομαστε??αν θελουμε να αλλαξουμε κατι προσπαθουμε για αυτο οπου κι αν ανηκουμε!!πρεπει επιτελους να μαθουμε να διεκδικουμε τα δικαιωματα μας...μονο ετσι αλλαζουν οι δομες..!!ειλικρινα μου κακοφαινεται που παρατηρω νεαρους φοιτητες πρωτοετεις να εντασσονται σε παραταξεις και να καθονται στα τραπεζακια τους βαριεστημενα!!θα ηταν καλο για αυτους να παρακολουθουν τα μαθηματα...να πως ερχεται η γνωση και εν συνεχεια η κριτικη μας σκεψη...οχι πια στη μασημενη τροφη!ελεος βρε!!
αυτα για την ωρα απο μενα..περιμενουμε αποψεις...
Silvia
Silvia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 507
Ηλικία : 35
Τόπος : οπου γης...και πατρις....
Quote : ''The unthinking majority''...
Registration date : 15/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα Empty Απ: Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα

Δημοσίευση από miss_kittin 2007-12-05, 19:13

Βyrona σε ευχαριστώ για τη διόρθωση , περισσότερο για τις φοιτητικές παρατάξεις τίθεται το ερώτημα

Θα συμφωνήσω μαζί σας παιδιά , και ακόμα θέλω να προσθέσω ότι οι ίδιες οι παρατάξεις χρησιμοποιούν ''ξύλινο'' λόγο...θέλω να πώ πως πολλές φορές λένε πολλά που συχνα ρίχνουν στάχτη στα μάτια , εντυπωσιάζουν με στομφόδεις και βαρύγδουπες λέξεις και ιδεολογίες και άλλες αερολογίες και πολλές φορές αφήνουν καίρια ζητήματα και την ουσία εκτός...είναι κρίμα..είναι σαν να βλέπεις μικρά αντίγραφα των όσων κατακρίνουμε στα παράθυρα των ειδήσεων...εγώ τουλάχιστον περίμενα κατι πιο...ειλικρινές...

Αλλά όπως λες και συ HillONE φαίνεται πως όλα εχουν δρομολογηθεί πολύ καλά...η προσέγγυσή τους σκοπό έχει να χειραγωγήσει τα ανασφαλή παιδιά , να τους δώσουν το συναίσθημα ότι ανήκουν κάπου ( δεν είναι τυχαίο το ότι όταν ήμασταν πρωτοετείς και σχετικά φοβισμένοι κάθε τρείς και λίγο είχαμε τις ''εξυπηρετήσεις'' τους ) . Και έτσι χωρίς να το καταλάβει καλά καλά ένας φοιτητής εντάσσεται σιγά σιγά και υιοθετεί και τις πεποιθήσεις της εκάστοτε παράταξης...θα μπορούσε κανείς δηλ να πει ότι η πολιτικη ταυτότητα ενός νέου διαμορφώνεται ανάλογα με το ποιος βγάζει τις καλύτερες σημειώσεις - θέματα , ποιος οργανώνει τους καλύτερους χορούς κλπ και δεν διαμορφώνεται άμεσα αλλά με έμεσες ''καταπιέσεις'' εφόσον σχετίζεσαι με παιδιά της x παράταξης , και ακόμα και υποσυνείδητα...Διαδικασίες που μόνο δημοκρατικές δεν ειναι...

Τέλος θα έλεγα πως ασκείται ''ψυχολογική πίεση'' με κοινωνικές προεκτάσεις από τις παρατάξεις έτσι ώστε ο νέος να νιώσει την ανάγκη να ενταχθει και κλέινοντας να πώ πως ο καθένας μπορεί να κρίνει μόνος του με αντικειμενικά κρητήρια ποιές ιδεολογίες και ποιές πορείες της κάθε παραταξης θεωρεί σωστές και να το δείξει με την ψήφο του

Πιο ειδικά για την επικαιρότητα...πιστέυω πως οι αποφάσεις και η οπτική που έχουν όλες οι παρατάξεις για το νομο - πλαισιο οδηγούν τα πράγματα στα άκρα και δε αφήνουν περιθώρια...τουλάχιστον πιστέυω ότι θα έπρεπε να αφήσουν να εφαρμοστούν κάποιες μεταρυθμίσεις και ύστερα εαν δεν είχαν αποτέλεσμα να επαναστατούσαν...Πχ..τις προάλες είχε γίνει κατάληξη στο φωτοτυπικάδικο και παραπονιόντουσαν για δωρεάν φοτοτυπίες...δεν ξέρω για σας αλλά κατά την άποψη μου είναι λιγο τραβηγμένο...
miss_kittin
miss_kittin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 104
Ηλικία : 35
Τόπος : Bριλήσσια
Quote : Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.
Registration date : 28/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα Empty Απ: Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα

Δημοσίευση από melina. 2007-12-06, 00:08

παιδια, εγω πιστευω οτι τα κομματα οπως και οι πολιτικοι,πρεπει να υπαρχουν για εναν μονο σκοπο..(υποτιθεται..): να κανουν αυτον τον κοσμο λιγο καλυτερο.. να προσπαθουν τουλαχιστον..,να νοιαζονται για το κοινο καλο, να ειναι σωστοι απεναντι σε ολους και αμεροληπτοι πανω απο ολα..να θελουν να προσφερουν, να θελουν να επιλυουν προβληματα(και οχι να αναγκαζονται..)να μην βολεβονται, σε καμια "καρεκλα" και να "τρωνε.." να προσφερουν ακομα και την ψυχή τους για την κοινωνια, να γινονται θυσια δηλαδη.΄ασχετα που τιποτα απο αυτα δεν ισχύει πλεον.. αυτα είναι λίγα μπροστα σ'αυτα τα χαρακτηριστικά που πρεπει να εχει ενας ικανος και σωστος πολιτικός. τώρα οσο αφορα τα "κομματα" καλα κανουν και υπαρχουν στην πολιτικη ζωη.. γιατι ομως να υπαρχουν μεσα στις σχολες δεν μπορω να το καταλαβω.. το μονο που καταφερνουν ειναι να δημιουργήσουν πολλά πολλά ακόμα πρόβατα.. στην ουσία κανέναν απο εκείνους που είναι εγγεγραμενοι σε κάποιο κόμμα, δεν τους ενδιαφέρει το κόμμα, τους ενδιαφέρουν οι "απολαβές" απο αυτο..κανενας δεν εχει πιστευω καμια όρεξη να καθεται μερα-νυχτα πισω απο τα τραπεζια των κομμάτων..(χωρις βέβαια να έχει την παραμικρή απολαβη..) και αν κανω λαθος διορθώστε με..
melina.
melina.

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 81
Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα
Quote : Αν δεν στηρίξεις το ένα σου πόδι έξω απο την γή ποτέ σου δεν θα μπορέσεις να σταθείς επάνω της......
Registration date : 22/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα Empty Απ: Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα

Δημοσίευση από Angie 2007-12-06, 01:45

μεγααααλο θεμα ανοιξες συνεδελφισσα και πραγματικα καταλαβαινω την αναγκη ολων να το συζητησουν. εχω θα πω το εξης απλο για αρχη: συμφωνω με ολα οσα ειπατε παραπανω. πανω κατω ολοι στην ιδια βαση κινηστε. και χαιρομαι γιατι νομιζα οτι ειμαι μονη μου σε τετοιου ειδους ουτοπικες αποψεις.

θα πω λοιπον αυτο και για τις παραταξεις στις σχολες: ειναι εμφυτη ταση του ανθρωπινου ειδους να ανηκει σε καποια ομαδα που τον εκφραζει σε καποιο θεμα. ολες οι ανθρωπινες κοινωνιες ειναι χωρισμενες σε υποομαδες που ακολουθουν καποιο δρομο. αυτο αρχικα ειναι καλο γιατι οργανωνεσαι καλυτερα. το προβλημα ξεκιναει οταν μεσα σε αυτη την ομαδα ξεχνας ποιος εισαι και για ποιο λογο μπηκες μεσα σε αυτη και ακολουθεις σαν προβατο οτιδηποτε σου υποδειξει η ομαδα σου!!!!! στην προκειμενη η παραταξη σου!!!! οταν λοιπον πας σε μια σχολη και γραφεσαι σε μια παραταξη πρεπει να ξερεις ΓΙΑΤΙ το κανεις. αν το κανεις για την παρτη σου και για να πουλας μουρη (μη μου πειτε οτι δεν λειτουργουν ετσι μελη παραταξεων!!!) καλα κανεις αλλα εγω προσωπικα θα σε κραζω απο το πρωι μεχρι το βραδυ γιατι κατι τυπους σαν και εσενα ουτε να τους φτυσω!!!(το β ενικο ειναι τυχαιο) αν παλι το κανεις γιατι πραγματικα θελεις να βοηθησεις και να βοηθησεις βασιζομενος στο ρητο "κρατα με να σε κρατω ν'ανεβουμε το βουνο" πολυ ωραια!!!! Α Λ Λ Α οταν η παραταξη σου αρχισει και λεει-κανει τη μια βλακεια μετα την αλλη να εχεις τα... - μην το πω δεν κανει- ας πουμε το θαρρος και να υποδειξεις τα λαθη με ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ!!!!!! οχι απλα να λες λες λες οπως πριν ελεγες για τους αλλους οτι κανουν λαθη και εσυ να καθεσαι στο απυροβλητο μη σε παρουνε τα σκαγια! αυτα....

και κατι τελευταιο: δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο με τη melina στο οτι οι πολιτικοι και τα κομματα θα πρεπει να εργαζονται για το κοινο καλο! θα μου πεις ειναι ευκολο να εισαι τοσο αλτρουιστης;;; ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!!!! γι' αυτο καλο θα ηταν οσοι δεν μπορουν να μην μπαινουν σε αυτη τη διαδικασια γιατι και κουραστικη ειναι και αν δεν την ακολουθεις οπως ειπαμε (για το κοινο καλο και οχι για την παρτη σου) θα σε βριζουνε και ολοι!!
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα Empty Απ: Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα

Δημοσίευση από antipal 2007-12-06, 15:26

Angie έγραψε:[...]θα σε βριζουνε και ολοι!![/b]

εκει ειναι το προβλημα αγγελικη μου..οτι δεν σε βριζουνε ολοι γιατι εκει ειναι που αρχιζουν τα προσωπικα οφελη του καθενος, οι αρπαχτες, γιατι οπως ο καθενας μας θα πει "..καλα μαλακας ειμαι εγω; τωρα που μουκατσε; " ετσι θα κανουν και οι παραταξιακα συνασπισμενοι και προπαντων οι πολιτικοι. Απλα οι τελευταιοι το κανουν επαγγελμα (και με παχυλο παραδακι), ενω εμεις οταν κατσει. Επισης θελω να πιστευω οτι εχουμε καποιους ηθικους φραγμους ή ειμαστε πολυ αθωοι για να το κανουμε καθε λεπτο της ζωης μας, ή, ή...

Οποτε, προσωπικη μου αποψη ειναι οτι προκειτε για προβλημα νοοτροπιας, της νοοτροπιας με την οποια ζουν και θα ζουν γενιες ελληνων.
Σειρα τειλορ Σ[1+(1/ν)(χ^ν)] , με χ>1 . . . τεινουμε στο απειρο της ανθρωπινης βλακειας και ακομα παραπερα..

μια ειναι η λυση...μικροφωνο στην βισση

head wall head wall head wall
antipal
antipal

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 143
Ηλικία : 38
Τόπος : hahlandree..
Quote : gia to putso
Registration date : 24/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα Empty Απ: Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα

Δημοσίευση από Angie 2007-12-06, 17:21

εννοειται πως συμφωνω antipal αν και θελω να πιστευω οτι κατι θα γινει. μονο και μονο που βλεπω καποια ατομα οπως εδω να λενε αποψεις που τεινουν περισσοτερο σε αυτο που λεμε ηθικη με κανει να ελπιζω. γιατι αυτοι οι ανθρωποι καποτε θα κανουν παιδια μια μερα. αρκει να θυμουνται τοτε αυτα που λενε τωρα...........
αν και μαλλον θα επικαλεστω μια φραση της προγιαγιας μου για την περιπτωση των σημερινων ελληνων: "καθε γενια ισως χρειαζεται εναν πολεμο για να στρωσει!!!" γιατι εχουμε χασει καθε μετρο και καθε σεβασμο για τα σημαντικα πραγματα και κοιταμε μονο την αρπαχτη και την επιφανεια οπως πολυ σωστα ανεφερες και εσυ και οι προηγουμενοι.
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα Empty Απ: Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα

Δημοσίευση από miss_kittin 2007-12-06, 18:05

Angie έγραψε:"καθε γενια ισως χρειαζεται εναν πολεμο για να στρωσει!!!" γιατι εχουμε χασει καθε μετρο και καθε σεβασμο για τα σημαντικα πραγματα και κοιταμε μονο την αρπαχτη και την επιφανεια

Αν όχι πόλεμος τότε σιγουρα κάτι που θα ταράξει τα νερά και θα βάλει σε σκέψεις και το μέσο πολίτη...Αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κάτι που θα το προκαλέσει αυτό ...Πχ οι φετινές πυρκαγιές θα μπορούσαν να είχαν ευαισθητοποιήσει και να ταρακουνήσουν το λαό, ώστε να είναι πιο υπέυθυνος και να φέρεται πιο πολιτισμένα...αλλά όπως παρατηρώ ακόμα και αυτό το συμβάν έχει ξεχαστεί μέσα σε λίγο διάστημα( σημειωτέον ότι το καλοκαίρι κλάιγανε όλοι τις εκατονταδες εκτάσεις που έγιναν στάχτη και είχαν πέσει σε βαθύ σκεπτικισμό και τώρα στα μέρη που μενω τουλάχιστον βλέπω τις καμινάδες να καίνε σαν τρελές και τα αληθινα χριστουγεννιάτικα δέντρα να πωλούνται με τρελούς ρυθμούς...πολύ κράτησε το ''πένθος'' )...

Το θέμα είναι ότι και ο μέσος νοήμον άνθρωπος μπορεί να κατανοήσει τί είναι το σωστό ( γιαυτό να μην σε εκπλύσει που συμφωνουν και άλλοι Angie και όχι μόνο εδώ αλλά και σε άλλα ζητήματα περί ηθικής κλπ) ...το να συμφωνείς είναι ότι πιο απλό μπορείς να κάνεις...το θέμα είναι άν όλα αυτα έχεις την ικανότητα και την αντοχή να τα κάνεις πράξη στη ζωή σου , στην κάθε μέρα με τον τρόπο που αντιμετωπίζεις τους συνανθρώπους σου και όχι μόνο..αλλίως τα λόγια είναι πολύ ωραία αλλά υπάρχει στασιμότητα...

Και εδώ θα μπορούσα να πώ ότι δεν μπορούμε να τα περιμένουμε όοολα απο τους πολιτικούς και τις μεταρυθμίσεις...!απο την άλλη μεριά πρέπει και οι πολίτες στην κάθε μέρα να κάνουν πράξη τις όμορφες ιδεολογίες για τις οποίες συζητούν...!Αλλά θα μου πείτε για να γίνει αυτό δεν χρειάζεται και ένα σωστό επίπεδο παιδείας..??Και πάλι πάει το μπαλάκι στην πολιτεία....Φαύλος κύκλος....!!!
miss_kittin
miss_kittin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 104
Ηλικία : 35
Τόπος : Bριλήσσια
Quote : Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.
Registration date : 28/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα Empty Απ: Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα

Δημοσίευση από Byronas 2007-12-06, 22:12

@miss_kittin: Μια κοινωνία δεν μπορεί να λειτουργήσει αν είναι διαρκώς σε πένθος και σκεπτικισμό. Σιγά-σιγά θα έρθει η αλλαγή. Και μέσα σε πολέμους γίνονταν θεατρικές παραστάσεις, αυτό σημαίνει ότι ο κόσμος δεν ανησυχούσε;

Νομίζω, λοιπόν, ότι όλοι συμφωνούμε πως το "εύκολο" για έναν φοιτητή είναι να μπει σε μια παράταξη για να νιώσει ότι ανήκει κάπου, να νιώσει ότι μεγάλωσε (και καλά...). Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι κάποιοι άνθρωποι ασχολούνται με τα κόμματα και όχι με την πολιτική (το να νοιάζεσαι για τα κοινα δηλαδή) γιατί βαριούνται, δεν έχουν χρόνο ή έτσι έμαθαν. Γιατί η ενασχόληση με τα πολιτικά πεπραγμένα απαιτεί συνέχή παρακολούθηση και ενημέρωση από διάφορες πηγές. Για αυτό προσκολλούνται σε ένα κόμμα για να νιώθουν μια σιγουριά, ότι "αυτοί ξέρουν" και προσπαθούν να πείσουν τους εαυτούς τους ότι δεν θα τους κοροϊδέψουν.

Για να ενημερώνεσαι, πρέπει να έχεις χρόνο να ξοδέψεις.
Byronas
Byronas

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 184
Ηλικία : 35
Τόπος : Στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα!
Quote : I tell you: one must have chaos in one, to give birth to a dancing star.
Registration date : 11/09/2007

http://sc-byronas.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα Empty Απ: Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα

Δημοσίευση από Lenia 2007-12-06, 23:53

Χμμμ...Τεράστιο θέμα...και πολύ καλά κάνεις και το ανοίγεις.

Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες.

Aν και ίσως οι παρατάξεις ήταν καλύτερο να μην υπάρχουν καν μέσα στο πανεπιστήμιο!
Το πανεπιστήμιο θεωρείται χώρος καλλιέργειας πνευμάτων και έκφρασης νέων απόψεων,διαφορετικών.Οι παρατάξεις αυτό που κάνουν είναι να βάζουν τις απόψεις σε "τάπερ".Αυτό ή εκείνο και μόνο και πάντοτε συμπίπτουν με αυτά που προτείνουν όλοι αυτοί με τα βαρύγδουπα "θα" που μας κυβερνάνε.Το αν υπάρχει κάτι διαφορετικό, κάτι ενδιάμεσο απλά αγνοείται.
Επιπλέον ακολουθούν συγκεκριμένες κατευθύνσεις στις κινήσεις τους,οι οποίες δεν προέρχονται τόσο από τους φοιτητές που τις αποτελούν αλλά από τους "από πάνω" που δεν είναι άλλοι από τα πολιτικά κόμματα.
Έτσι η προσωπική γνώμη παραγκωνίζεται και στριμώχνεται στα όρια του κόμματος.Αυτή η νοοτροπία περνάει στο φοιτητή και στον πολίτη και μετά στο παιδί και στο μαθήτη και πάει λέγοντας.
Δυστυχώς ζούμε και σε εποχές που αν και συνεχώς γκρινιάζουμε, στην πραγματικότητα ζούμε αρκετά καλά.Αυτό μαζί με το όπιο της τηλεόρασης οδηγεί στο να γίνεται ο πολίτης παθητικός.Βλέπει και δεν αντιδρά.Και αν αντιδράσει για λίγο,σύντομα φροντίζουν να τον ξαναβυθίσουν "στον άρτο και τα θεάματα"...Από εκεί και πέρα το γεγονός ότι κάποιοι όπως εμείς διαφωνούμε και έχουμε τις απόψεις που εκφράζουμε είναι ελπιδοφόρο.Αν το περάσουμε στα παιδιά μας,στους μαθητές μας εκείνοι θα το περάσουν στα δικά τους κοκ.ΠΡΕΠΕΙ όμως να θυμόμαστε και να μην βυθιστούμε κι εμείς μαζί με τους άλλους...(Γιατί ακόμη κι αυτοί που πάλεψαν για μια δημοκρατία κάποτε,αρκετοί το ξέχασαν και βολεύτηκαν...)ΠΡΕΠΕΙ!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την στις 2007-12-09, 19:22, 2 φορές συνολικά
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα Empty Απ: Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα

Δημοσίευση από Angie 2007-12-07, 04:07

lenia μου,
κανεις δεν ειπε απο τους απο πανω οτι δεν πρεπει να υπαρχουν παραταξεις! ετσι καταλαβα εγω τουλαχιστον!!!!! απλα ολοι συμφωνουν οτι πρεπει να λειτουργουν πολυ πιο σωστα απο οτι τωρα και να μην ειναι κολλημενοι οσοι μπαινουν σε αυτες!!!! εξαλου το τι πρεσβευει μια φοιτητικη παραταξη θα επρεπε να εχει σχεση με το τι ζηταει ο φοιτητικος κοσμος και οχι το κομμα που κρυβεται απο πισω της.
το παν σε αυτη τη ζωη ειναι η σκεψη!!! αυτη τη λειτουργια του εγκεφαλου του να φιλτραρεις τι σου λεει ο αλλος πριν το αναπαραγεις την εχουμε χασει λιγακι τελευταια! αυτο ειναι και το προβλημα των παραταξεων εξαλου!!!
επισης να πω και κατι τελευταιο που ελπιζω να το καταλαβετε: οταν μπαινεις σε μια παραταξη οφειλεις να εισαι συνεπης σε αυτα που αυτη υποστηριζει και οχι να λες οτι σου κατεβαινει!!!! το θεμα ομως ειναι να βρεις μια παραταξη που πραγματικα να λεει πραγματα που συμφωνεις και να μπορεις και να επηρεασεις αυτα που λεει προς κατι καλο, οχι να εισαι σαν το προβατο που σε πανε τα "μεγαλα κεφαλια" εκει που τους συμφερει και να μην εχεις παρει και χαμπαρι!!!!
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα Empty Απ: Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα

Δημοσίευση από miss_kittin 2007-12-07, 10:50

Byronas έγραψε:@miss_kittin: Μια κοινωνία δεν μπορεί να λειτουργήσει αν είναι διαρκώς σε πένθος και σκεπτικισμό. Σιγά-σιγά θα έρθει η αλλαγή. Και μέσα σε πολέμους γίνονταν θεατρικές παραστάσεις, αυτό σημαίνει ότι ο κόσμος δεν ανησυχούσε;

Φυσικά και δεν υποστηρίζω ότι πρέπει το πένθος να είναι διαρκείας...γιατί έτσι δεν έρχεται η δράση...υποστηρίζω ότι αυτό που λογικά θα έπρεπε να έχει συγκινήσει τους πολίτες θα έπρεπε να τους έχει οδηγήσει σε ευαισθητοποίηση πράγμα που εγώ τουλάχιστον δεν παρατηρώ γύρω μου...σε ικανοποιητικό βαθμό τουλάχιστον

Και όσων αφορά την ενημέρωση και το χρόνο , πιστέυω ότι ακόμα και ένας πολυάσχολος άνθρωπος πάντα μπορεί να βρεί χρόνο να ενημερωθεί μέσω της πληθώρας των μέσων που υπάρχουν και της εύκολης πρόσβασης σε αυτά...όρεξη να υπάρχει!
miss_kittin
miss_kittin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 104
Ηλικία : 35
Τόπος : Bριλήσσια
Quote : Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.
Registration date : 28/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα Empty Απ: Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα

Δημοσίευση από Byronas 2007-12-07, 14:37

Θα ξεφύγω από το θέμα miss_kittin, αλλά πρέπει να σου απαντήσω.

Νομίζω ότι συγχέεις την μεγάλη ευαισθητοποίηση του κόσμου για τις πυρκαγιές του 2007 με την μαραθώνια κάλυψη τους από την τηλεόραση (τα άλλα ΜΜΕ κράτησαν απίστευτο επίπεδο). Είχαμε παρουσιαστές ειδήσεων σε ρόλο αρχιπύραρχων με τραγικές καταστάσεις όπου ο Ευαγγελάτος και οι άλλοι παρουσιαστές να διατάζουν (σχεδόν!) την πυροσβεστική να πάει στο τάδε χωριό. Για να μην μιλήσω για τα βιντεάκια που παίζαν με τα συναισθήματα του κόσμου. Επίσης ο ALPΗΑ είχε βάλει την Στάη να επικυρήξει τους εμπρηστές (και με αμοιβή για όποιον έχει πληροφορίες! και να τηλεφωνήσει στο κανάλι φυσικά, όχι στις αρχές).

Ακούγαμε ιστορίες για φανατισμένους εμπρηστές και ό,τι άλλο φανταστείς (με τα κανάλια να υποστηρίζουν την μια θεωρία με τόση ζέση όσο την απέρριπταν λίγο αργότερα) και σε όλο αυτό δεν ακούστηκε ούτε μια φορά η γνώμη ενός επιστήμονα. Να μας πει ότι το μεσογειακό οικοσύστημα δεν χρειάζεται αναδάσωση. Ότι δεν λειτουργεί έτσι, οι ρυθμοί του δεν συμβαδίζουν με αυτούς του σύγχρονου ανθρώπου. Πέσαμε θύματα του καύσωνα, του ανέμου και του πεύκου (που αρπάζει κατευθείαν). Αλλά όχι, έπρεπε να πιέσουμε τη βουλή να γίνει αναδάσωση. Να έρθει η δικαίωση για τους παρουσιαστές ειδήσεων. Να ξεχάσουμε τις έρευνες πολλών χρόνων των δασολόγων για να δείξουμε στον κόσμο ότι ενδιαφέρεται η πολιτεία.

Σε μια ενημέρωση που επικρατεί το συναίσθημα (κάτι το εφήμερο πολλές φορές) πως περιμένεις μετά να καταλάβει ο άλλος την πραγματική κρισημότητα της μεταπυρικής περιόδου; Ίσως το πιο συγκλονιστικό κείμενο που διάβασα το καλοκαίρι που πέρασε έλεγε ότι η φωτιά κάνει καλό στο μεσογειακό οικοσύστημα. Ο δασολόγος έγραφε αυτά που είναι γνωστά στους ειδικούς εδώ και χρόνια. Ότι τα μεσογειακά δάση είναι φτιαγμένα έτσι ώστε να παίρνουν αμέσως φωτιά και μέσα από αυτό να αναγεννιούνται (αν ψάχνετε την πηγή έμπνευσης του μυθικού φοίνικα, νομίζω ότι θα την βρείτε εδώ).

Και επειδή πλατιάζω πολύ, θα τελειώσω λέγοντας πως η ενημέρωση από την τηλεόραση δεν προσφέρει τίποτα. Έχουμε συνηθήσει τον βομβαρδισμό πληροφοριών και την εφήμερη αίσθηση μετά ότι "είναι πολύ σοβαρό, δεν θα το ξεχάσω ποτέ". Δυστυχώς ξεχνάμε όλο και πιο εύκολα. Προσπάθησε να θυμηθείς τα 10 πιο σημαντικά περιστατικά από τον Ιανουάριο του 2007 μέχρι σήμερα χωρίς να κοιτάξεις κάποια πηγή. Εγώ δυσκολεύομαι αρκετά. confused


Έχει επεξεργασθεί από τον/την στις 2007-12-07, 16:21, 2 φορές συνολικά
Byronas
Byronas

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 184
Ηλικία : 35
Τόπος : Στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα!
Quote : I tell you: one must have chaos in one, to give birth to a dancing star.
Registration date : 11/09/2007

http://sc-byronas.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα Empty Απ: Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα

Δημοσίευση από Angie 2007-12-07, 14:43

αγαπητέ admin άνοιξε νέο topic για τις πυρκαγιές γιατί έχω πολλά να πω και να σου απαντήσω αλλά εδώ συζητάμε άλλο θέμα και ξεφύγατε αρκετα....
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα Empty Απ: Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα

Δημοσίευση από nicmar1983 2007-12-08, 15:27

Παιδιά σας λέω απλά να μην εθελοτυφλείτε.. Οι φοιτητικές παρατάξεις είναι το κόσκινο που θα βγάλει τα αυριανά κομματικά και μεγαλοκομματικά βολεμένα στελέχη.. Πολλά παιδιά δουλεύουν για τα κόμματα λόγω αγνής ιδεολογίας,λίγοι από αυτούς γνωρίζουν τι κάνουν και ελάχιστοι απολαμβάνουν αφού 2-3 διατάζουν.. Ξέρετε ποιος την πληρώνει τη νύφη? Οι πρωτοετείς φοιτητές κυρίως που φτάνουν κάποια στιγμή στο 3-4 έτος και χρωστάνε όλα τα μαθήματα ενώ έχουν δει να γκρεμίζονται όλες οι τάχα ιδεολογίες. Μία έκφραση που μου αρέσει να λέω συχνά είναι ότι "ο χρόνος είναι η μόνη διάσταση που τείνει συνεχώς προς το συν άπειρο". Η ηλικία μας είναι για να δημιουργούμε..
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα Empty Απ: Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα

Δημοσίευση από Lenia 2007-12-09, 18:35

Angie έγραψε:lenia μου,
κανεις δεν ειπε απο τους απο πανω οτι δεν πρεπει να υπαρχουν παραταξεις! ετσι καταλαβα εγω τουλαχιστον!!!!! απλα ολοι συμφωνουν οτι πρεπει να λειτουργουν πολυ πιο σωστα απο οτι τωρα και να μην ειναι κολλημενοι οσοι μπαινουν σε αυτες!!!! εξαλου το τι πρεσβευει μια φοιτητικη παραταξη θα επρεπε να εχει σχεση με το τι ζηταει ο φοιτητικος κοσμος και οχι το κομμα που κρυβεται απο πισω της.
το παν σε αυτη τη ζωη ειναι η σκεψη!!! αυτη τη λειτουργια του εγκεφαλου του να φιλτραρεις τι σου λεει ο αλλος πριν το αναπαραγεις την εχουμε χασει λιγακι τελευταια! αυτο ειναι και το προβλημα των παραταξεων εξαλου!!!
επισης να πω και κατι τελευταιο που ελπιζω να το καταλαβετε: οταν μπαινεις σε μια παραταξη οφειλεις να εισαι συνεπης σε αυτα που αυτη υποστηριζει και οχι να λες οτι σου κατεβαινει!!!! το θεμα ομως ειναι να βρεις μια παραταξη που πραγματικα να λεει πραγματα που συμφωνεις και να μπορεις και να επηρεασεις αυτα που λεει προς κατι καλο, οχι να εισαι σαν το προβατο που σε πανε τα "μεγαλα κεφαλια" εκει που τους συμφερει και να μην εχεις παρει και χαμπαρι!!!!

Έχεις δίκιο,Angie έτσι όπως το είχα γράψει δεν ήταν σαφές.(Εδώ φταίει η κούραση και συγγνώμη.)Εννοούσα ότι σωστότατα τα προαναφερθέντα αλλά επιπλέον η παντελής απουσία παρατάξεων θα ήταν ίσως ακόμη καλύτερη.(Το διόρθωσα και στο προηγούμενο post...)
Θα μου πεις και τι έτσι θα μένουμε χωρίς μια συσπείρωση κάτι;Το θέμα είναι ότι όταν υπάρχουν οργανωμένες ομάδες που ασχολούνται με τα κοινά εστω και μόνο μιας μικρότερης κοινωνίας όπως του πανεπιστημίου και ψηφίζουν, σίγουρα θα έρθει και το πολιτικό κόμμα και θα χωθεί.Τα μέλη των ομάδων,άλλωστε,αυτών είναι βασικά και πρώτα πολίτες που ψηφίζουν στις εθνικές,δημοτικές κτλ εκλογές και επίσης μπορούν να χρησιμοποιηθούν για στελέχη και "υπάλληλοι" του κόμματος.Και αφού το κόμμα θα προσφέρει και διάφορα "ανταλλάγματα", πολύ μα πάρα πολύ δελεαστικά, σίγουρα θα τραβήξει "υποστηρικτές" που δεν θα τους ενδιαφέρει και τόσο η "ιδεολογία".

Και για το δεύτερο που αναφέρεις να ρωτήσω κάτι:Γιατί "να βρεις μια παράταξη που πραγματικά να λέει πράγματα που συμφωνεις και να μπεις" κα όχι απλά να υποστηρίζεις αυτό με το οποίο συμφωνείς χωρίς να είσαι οργανωμένος πουθενά και χωρίς να κινδυνεύεις να κατευθυνθείς από κανένα "μεγάλο κεφάλι";
Γιατί οι ανθρωποι συνήθως ανήκουν σε υποομάδες;Και γιατί να μην ανήκεις στην υποομάδα "αυτών που δεν ανήκουν σε καμία ομάδα";
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα Empty Απ: Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα

Δημοσίευση από Angie 2007-12-10, 15:42

@ lenia: ακουστηκε καπως εχεις δικιο! εννοουσα οτι ΑΝ εχεις τη διαθεση-χρονο-ιδεα να μπεις σε μια παραταξη τοτε πρεπει να σκεφτεις προσεκτικα σε ποια θα μπεις για να μη φανεις ανακολουθος σε αυτα που λες. αυτο ειπα μονο
αν ρωτας εμενα προσωπικα παρα το γεγονος οτι ειμαι βαθυτατα πολιτικοποιημενη και ασχολουμαι αρκετα με τα κοινα και διαβαζω αρκετα για να ενημερωνομαι δεν μπηκα σε παραταξη γι΄αυτον ακριβως το λογο: γιατι οταν μπεις στην παραταξη-κομμα πρεπει να κανεις αυτα που λεει αλλιως δεν εχει νοημα να εισαι εκει. γι'αυτο ειπα οτι θελει σκεψη το θεμα. αν το "σηκωνει" ο οργανισμος σου μπαινεις. αν οχι μενεις μονος σου και κανεις κριτικη βαση των δικων σου πιστευω. το ζητουμενο ειναι σε αυτη την περιπτωση ομως να μην μενεις απλά αμέτοχος και να μην κάνεις καμμία κίνηση.
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα Empty Απ: Φοιτητικές παρατάξεις και κόμματα

Δημοσίευση από Lenia 2007-12-11, 23:45

Συμφωνώ απόλυτα σ' αυτό που λες για το να μπεις σε μία παράταξη.Σωστά είναι πρόβλημα.Κυρίως, όμως, οδηγεί στην έλλειψη αυτενέργειας και πρωτοβουλίας που συχνά βαλτώνει και το όλο εγχείρημα, άσε που άπειρες φορές δουλεύεις προς όφελος άλλων.
Στο τελευταίο συμφωνώ και επαυξάνω.Αν και εδώ ανοίγει ένα άλλο θέμα των συνθηκών των συνελεύσεων, της δυνατότητας να ακουστούν οι διαφορετικές απόψεις, ακόμη και της αυτενέργειας πολλές φορές.Τέλος πάντων...
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης