Forum Χημικού Αθήνας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Aφίσες παντού....

+24
than
Nefeli
Cristal_
ira
Violete
marikaki
mafalda
axelT_me
giannakis
xhmikh trela
george83
antipal
nicmar1983
vertigo_jh
christos
harris
Angie
Silvia
Lenia
Byronas
miss_kittin
HillONE
koralia
Γιάννης Ζαμπετάκης
28 απαντήσεις

Σελίδα 6 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Συμφωνείτε με την κίνηση καθαρισμού της σχολής απο τις περριτές αφίσες;

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Vote_lcap86%Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Vote_rcap 86% 
[ 48 ]
Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Vote_lcap14%Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Vote_rcap 14% 
[ 8 ]
 
Σύνολο Ψήφων : 56
 
 

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από amoralis 2008-01-26, 21:49

Violete έγραψε:ΠΟΥ ΠΑΣ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ ΟΙ ΑΦΙΣΕΣ ΣΑΣ ΜΑΡΑΝΑΝΕ?
Κοιταχτε παιδια κι εγω στα ΕΑΑΚ είμαι αλλά συμφωνώ οτι υπάρχουν υπερβολικά πολλές αφίσες στο χώρο του κυλικείου. Ουτως ή άλλως εμείσ ένα τοίχο και το τραπεζάκι μας έχουμε.Αλλά το βρίσκω λυπηρό ο κόσμος πραγματικά να καίγεται και το μόνο που σας κάνει να ξεσηκώνεστε είναι το πρόβλημα με τις αφίσες.Αλλάζουν πραγματικά το μέλλον όλων μας κι εμείς δεν κάνουμε τίποτα για να το σταματήσουμε αλλά ε όχι πια με τόσες αφίσες!!!Γι'αυτό θεωρώ εύστοχο το quote της Βιολέτας παρ'όλο που το έθετε με διαφορετικό τρόπο.Ελπίζω να σας έβαλα σε κάποιες σκέψεις και όσα είπα είναι ειλικρινά καλοπροαίρετα.
amoralis
amoralis

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 35
Τόπος : Αγ.Δημήτριος
Registration date : 26/01/2008

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από Lefteris 2008-01-27, 16:25

λοιπόν, γενικά εγώ συμφωνώ με το να υπάρχει κίνηση και οι φοιτητές να οργανώνονται και να οργανώνουν από μόνοι τους δραστηριότητες για τα ζητήματα που τους προβληματίζουν καθώς αυτό δείχνει μια πρωτογενή αυτοοργάνωση και κινητοποίηση - αν και γενικά θα έλεγα ότι υπάρχουν πολύ περισσότερα προβλήματα από τις αφίσσες στον τοίχο. και για να το δούμε και από την οικολογική πλευρά του πράγματος (@Ζαμπετάκη) εάν κανείς δεν κατέβαζε αφίσσες, δεν θα υπήρχε ανάγκη αυτές να ανανεώνονται με ότι αυτό συνεπάγεται.

παρακολουθώ το ποστ εδώ και καιρό, από τότε που άνοιξε, αλλά δεν είχα μπει στη διαδικασία να γράψω γιατί δεν το έκρινα αναγκαίο, επί της αρχής ούτως ή άλλως διαφωνώ. όμως, επειδή είδα παραπάνω τον κ. Ζαμπετάκη να γράφει ότι "...προσπαθώ...να κάνετε κάτι" είπα να πω μερικά πράγματα.

@κ.Ζαμπετάκη: καλή και ωραία η επανάσταση που προτείνετε, όμως μήπως θεωρείτε σκόπιμο για να έχουν και οι φοιτητές σφαιρική άποψη για το τι συμβαίνει γύρω μας και τι ρόλο παίζει ο καθένας να τους επισημάνετε ότι η πρώτη πρόταση για μεταπτυχιακό με δίδακτρα στο τμήμα μας, η οποία παρεπιπτόντως δεν πέρασε μετά από μαζική κινητοποίηση των φοιτητών, έγινε μετά από δική σας πρόταση πριν από δύο χρόνια?

γιατί εάν είναι να επιλέξω μεταξύ μιας σχολής χωρίς αφίσες στους τοίχους αλλά με δίδακτρα, και σε μια σχολή με αφίσες αλλά με δημόσια δωρεάν εκπαίδευση, εγώ επιλέγω το 2ο.
Lefteris
Lefteris

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 36
Ηλικία : 106
Τόπος : The Flaming Pits of Patissia...
Quote : -You cheater! -No, I'm not... -Oh, no?You just rolled 26!...on a 20sided die...
Registration date : 01/01/2008

http://pksximiko.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από Angie 2008-01-27, 17:29

μαλιστα.....

το topic έχει συγκεκριμένο θέμα: "αφισες παντού" αν θέλετε να συζητήσουμε για το υπόλοιπο χάλι μπορούμε να το κάνουμε!!! αλλά συγνώμη κιόλας πρέπει από κάπου να ξεκινήσει κανείς! μας ενοχλούν οι αφίσες; ΝΑΙ!! δεν έπρεπε να πούμε τίποτα γιατί υπάρχουν σοβαρότερα προβλήματα;;;;; αυτό μου λετε amoralis και lefteris;;; ωραία άποψη! να μην πούμε για τις αφίσες γιατί οι αφίσες θέλετε να υπάρχουν αυτό είναι το πρόβλημά σας! διλήμματα του τύπου "σχολή με αφίσες χωρίς δίδακτρα-σχολη με δίδακτρα χωρίς αφίσες" είναι το λιγότερο αστεία!!!!
δηλαδή αυτές είναι οι επιλογές μας;;; από πότε;;;;

όταν κάτι ενοχλέι και υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν και μπορούν να το αλλάξουν με μια απλή κίνηση κατεβάζοντας τις αφίσες τότε θα το κάνουν!! αν μετά θέλουν να πάνε και έξω από τη βουλή να διαμαρτυρηθούν για την ακρίβεια και την αθλια παιδεία που προσφέρει αυτό το κράτος είναι ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ!!!! ας βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα επιτέλους.

αν και δεν εντυπωσιαζομαι... επίσης για την οικολογική ανησυχία που έθεσε ο lefteris "βγάζετε τις αφίσες και βάζουμε άλλες" μην ανησυχεί...ΘΑ ΤΙΣ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ!!!!!! pirat
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από amoralis 2008-01-27, 18:12

Αυτό που είπα εγώ είναι ότι είναι κακό να ασχολείται κάποιος μόνο με τις αφίσες και για τίποτε άλλο!αν εσύ angie μετα πας να διαμαρτυρηθείς για την παιδεία ποσώς με απασχολεί αν έσκισες μια αφίσα(που παρεπιμπτώντως φαίνεται να σ ενδιαφέρει λίγο ότι έχω βάλει λεφτά από την τσέπη μου για να την τυπώσω κι έχοντας το δικαίωμα της ελέυθερης έκφρασης(-ακόμα )την κολλάω).το κακό είναι ότι έγινε ολόκληρο "κίνημα" για τις αφίσες χωρίς να υπάρχει το ανάλογο ενδιαφέρον για τα σημαντικότερα θέματα
amoralis
amoralis

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 35
Τόπος : Αγ.Δημήτριος
Registration date : 26/01/2008

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από Lenia 2008-01-27, 18:18

Lefteris έγραψε:λοιπόν, γενικά εγώ συμφωνώ με το να υπάρχει κίνηση και οι φοιτητές να οργανώνονται και να οργανώνουν από μόνοι τους δραστηριότητες για τα ζητήματα που τους προβληματίζουν καθώς αυτό δείχνει μια πρωτογενή αυτοοργάνωση και κινητοποίηση - αν και γενικά θα έλεγα ότι υπάρχουν πολύ περισσότερα προβλήματα από τις αφίσσες στον τοίχο. και για να το δούμε και από την οικολογική πλευρά του πράγματος (@Ζαμπετάκη) εάν κανείς δεν κατέβαζε αφίσσες, δεν θα υπήρχε ανάγκη αυτές να ανανεώνονται με ότι αυτό συνεπάγεται.

Και γιατί πρέπει οι αφίσες να υπάρχουν σε τέτοια ποσότητα, βρε Λευτέρη, ώστε μόλις κατεβαίνουν να πρέπει να ανανεώνονται οπωσδήποτε;;
Γιατί δεν συζητάμε να κατεβαίνουν όλες οι αφίσες παρά μόνο οι υπερβολές...

Όσο για τα υπόλοιπα ΚΑΙ οι αφίσες έχουν σχέση με τη γενικότερη ποιότητα του περιβάλλοντος που ζούμε και την εικόνα που βγάζει το πανεπιστήμιο...
Σαφώς υπάρχουν σοβαρότερα θέματα και άλλα topics να τα συζητήσουμε αν θέλετε...
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από Angie 2008-01-27, 18:27

@ amoralis κυρίως...

1/κρίνεις το ενδιαφέρον των παρευρισκομένων για τα υπόλοιπα θέματα από το τι λέγετε σε αυτό το forum?? λίγο άσχετο το ένα με το άλλο δεν βρίσκεις;; και ακόμα και αν το κάνεις διάβασε και κανένα άλλο topic στα "κοινωνικά πολιτικά" ας πούμε για να έχεις μια λίγο (όχι και τόσο απλά λίγο πιο διευρυμένη) πιο σφαιρική άποψη
2/όσο ενδιαφέρει εσένα (δεν είναι προσωπικό το θέμα απλά επειδή μίλησες σε β-ενικό κάνω το ίδιο) για τον τοίχο που πλήρωσα εγώ, και ο πατέρας και ο παππόυς μου και πολλοί πολλοί άλλοι και τον λερώνεις και για την ψυχική μου ηρεμία και τη διάθεσή μου που χαλάει (που δεν κοστολογείται by the way) με το να βλέπω αφίσες παντού όπως λέει και το topic άλλο τόσο ενδιαφέρει και εμένα για την αφίσα!
3/ επειδή νομίζω ότι δεν διάβασες προσεκτικά όλα τα post που υπάρχουν σε αυτό το topic αν το κάνεις θα δεις ότι τις αφίσες δεν είπαμε να τις σκίζουμε με το έτσι θέλω!! πρώτα ρωτάμε να τις κατεβάστε μόνοι σας και να μην πάνε χαμένα και τα λεφτά σας. αν ρωτάς εμένα προσωπικά αν κατεβάσω αφίσα θα την πάω στην παράταξη που ανήκει αθικτη!!! και σε αυτό το πιθανότερο είναι να συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι θεωρώ!!
4/ επίσης αν διάβαζες πιο προσεκτικά θα έβλεπες πως υπάρχει πρόταση για να βάζετε αφίσεσ σε συγκεκριμένο χώρο ίσο για την κάθε παράταξη και όχι όπου να'ναι!!!!!!!! αυτό ήταν εξ'αρχής το πρόβλημα εξάλλου!!! ΤΟ Π Α Ν Τ Ο Υ !!!!!! Και δεν θα σας τις κατεβάζει κανείς τότε!
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από amoralis 2008-01-27, 19:31

1)δεν πάει συγκεκριμένα για τους ανθρώπους του forum η έλλειψη ενδιαφέροντος,πάει για την κίνηση που βλέπω στη σχολή
2)νομίζω ότι όλοι αντιλαμβανόμαστε ότι υπάρχει αισθητή διαφορά στα χρήματα που χαλάς άμεσα και στη φορολογία και BTW το σύστημα της φορολογίας είναι γενικότερα άδικο και το κράτος σε κλέβει πολύ περισσότερο από όσους "λερώνουν"(ελέυθερη έκφραση=βρωμια??) τους τοίχους
3)τότε μάλλον δεν έτυχε να κατεβάσεις δικιά μας αφίσσα γιατί δεν έχει επιστραφεί κανένα απο τα σκισμένα και εξαφανισμένα αφισετάκια
4)δεν ξέρω πως ακριβώς προσδιορίζεις τους συγκεκριμένους χώρους και ποιος θα το αποφασίσει αλλά μια καλή ιδέα είναι να πεις την προτασή σου σε μια γ.σ. που είναι και το ανώτατο αποφασιστικό όργανο των φοιτητών
Υ.Γ. σε καμμία περίπτωση δεν πάει κάτι προσωπικα-δεν ξέρω καν ποια είσαι!Smile
amoralis
amoralis

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 35
Τόπος : Αγ.Δημήτριος
Registration date : 26/01/2008

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από giannakis 2008-01-27, 19:48

Βλέπω να διαδραματίζεται μπροστά μου το θέατρο του παραλόγου! Σας παρακαλώ ας μένουμε στο θέμα των αφισών σε αυτό το topic.. για τα άλλα θέματα μπορούμε να ανοίξουμε πολύ εύκολα άλλα topic! Όσο αναφορά λοιπόν το θέμα των αφισών όπως πολύ σωστά είπε η Αγγελική τους τοίχους τους οποίους γεμίζετε με το έτσι θέλω και τους καταστρέφετε προσβάλοντας συνάμα την αισθητική μας τους έχουν ακριβοπληρώσει οι γονείς και οι παππούδες μας! Και στην τελική να σας πω κάτι? Από τη στιγμή που εσείς κάνετε ότι θέλετε χωρίς να μας ρωτήσετε και να μας σεβαστείτε γιατί εμείς να λυπηθούμε τις εκατοντάδες αφίσες που πληρώνετε από την τσεπούλα σας? Αλλά αυτό οφείλεται σε έλλειψη απλής λογικής και γνώσης του παν μέτρον άριστον!! Σπατάλη για να μπεί το ένα κόμμα στο μάτι του άλλου! Ποιος θα έχει τις περισσότερες αφίσες... έλεος δηλαδή!!! Γιατί μη μου πείτε ότι βάζοντας την ίδια αφίσα παντού ο φοιτητής τη διαβάζει καλύτερα απ'ότι αν την είχατε 5 αφίσες! Είστε πραγματικά για κλάματα! Είναι αυτή αντιμετώπιση ανθρώπων που τους νοιάζει το καλό του συμφοιτητή τους ή είκονα μιας φανατισμένης μάζας ανθρώπων με παρωπίδες? Άνθρωποι που στηρίζουν όσα πρεσβέυει το κόμμα τους είτε είναι για το καλό τους είτε όχι!!! Σκεφτείτε πρώτα τους εαυτούς σας και ύστερα όλους εμάς!!
giannakis
giannakis

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 311
Ηλικία : 37
Τόπος : Glyka Nera
Quote : Τα πάντα ρει....
Registration date : 21/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από amoralis 2008-01-27, 19:54

δεν θα πω κάτι άλλο, απλά αναλογίσου πόσες πια εκατοντάδες αφίσσες έχει το ασυχ στη σχολή και προσβάλλεται η αισθητική σου κι από ποιους γίνεται μάχη ώστε το ένα κόμμα να καλύψει το άλλο. Για μένα για κλάμματα είναι όποιος κοιμάται τον ύπνο του δικαίου ενώ του ετοιμάζουν ένα μέλλον κομμένο και ραμμένο στα μέτρα τους!
amoralis
amoralis

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 35
Τόπος : Αγ.Δημήτριος
Registration date : 26/01/2008

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από giannakis 2008-01-27, 19:58

Δεν απευθυνόμουν σε εσένα μόνο amoralis.. μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας! Τουλάχιστον στο θέμα των αφισών το κόμμα το οποίο πρεσβεύεις είναι σε καλύτερη μοίρα από τα υπόλοιπα! Και το ποιος κοιμάται τον ύπνο του δικαίου άσε εμάς, τους εκτός των παρατάξεων, που μπαίνουμε στις συνελεύσεις και έχουμε σφαιρική άποψη να έχουμε αντικειμενική κρίση!
giannakis
giannakis

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 311
Ηλικία : 37
Τόπος : Glyka Nera
Quote : Τα πάντα ρει....
Registration date : 21/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από Silvia 2008-01-27, 20:30

βρε παιδια των κομματων των σχηματων των παραταξεων...και μη!!!ηρεμειστε...μεχρι τωρα σκοπιμως δε ποσταρα σε αυτο το topic αλλα δε την γλιτωσα εν τελει...το ξερω εχετε αποψεις αντικρουομενες..επικαλουμενες παντα το καλο της σχολης και των φοιτητων γενικοτερα...αλλα το να βγαινουν ετσι τα μαχαιρια...(κατα την ταπεινη μου αποψη αυτο γινεται εδω και ποσες...σελιδες!!!) ουτε ωφελιμο ειναι ουτε εποικοδομητικο...ναι συμφωνω οτι εχουμε πηξει στις περιττες αφισες και το τονιζω...ΠΕΡΙΤΤΕΣ...(οχι ολες) ναι συμφωνω οτι πρεπει να δρασουμε ομαδικα και οχι αυθαιρετα...(ποναει ματι,βγαζει ματι)!ναι συμφωνω οτι υπαρχουν αλλα πιο σημαντικα προβληματα που τα εντοπιζουν κυριως τα παιδια των παραταξεων...και κατ εμε καποια στιγμη πρεπει να δρομολογηθουν...αλλα ας ξεκινησουμε απο αυτα τα προβληματα που σιγουρα μπορουμε να τα βελτιωσουμε αν οχι να τα αλλαξουμε ΡΙΖΙΚΑ..!πιστευω επισης πως ξεφυγαμε απο το θεμα μας και αντι να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον για αυτο και να επανελθουμε στην ομαλη ροη της συζητησης επιτιθεμεθα σε ατομα χωρις λογο, καθαρα για να στηριξουμε τη δικη μας αποψη..(βλεπετε πως παρολο που δε συμμετειχα καθολου μεχρι στιγμης στη συζητηση βαζω πληθυντικο..καντε και σεις το ιδιο)...ας μην ξεχναμε πως ειμαστε ολοι συναδελφοι και νοιαζομαστε το ιδιο για το καλο της σχολης και την πορεια μας ως φοιτητες!!!εξαλλου μπορειτε αν θελετε να το διαπραγματευτειτε μεσα στη σχολη και να γνωριστειτε!θα ναι καλυτερα για ολους...πειτε με ακυρη , ατοπη ο.τι θελετε αλλα ΔΕΝ βοηθατε..(φανταζομαι ο.τι ο κυριος Ζαμπετακης δεν ειχε τετοιο στοχο αρχικως οταν δημιουργησε το θεμα!)

ελπιζω να μη φανηκα πολυ εκτος θεματος για μερικους...αυτα απο μενα...(μηπως ειμαι πολυ στην κοσμαρα μου τελικαααα??) lol! poking oops βρισίδι
Silvia
Silvia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 507
Ηλικία : 35
Τόπος : οπου γης...και πατρις....
Quote : ''The unthinking majority''...
Registration date : 15/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από Lefteris 2008-01-27, 22:12

λοιπόν, για να μην είμαστε ούτε κακοί ούτε μονόχνωτοι, για το θέμα των αφισσών, εμείς προχωρήσαμε την προηγούμενη βδομάδα σε μια συνεννόηση με μερικά παιδιά, για την ακρίβεια μιλήσαμε και με τον hillone σε σχέση με το θέμα του βαψίματος με σχέδια των τοιχων του κυλικείου. εν πάσει περιπτώσει υπάρχει διάθεση αν και υπήρχαν μερικές ενστάσεις ΚΥΡΙΩΣ από την πλευρά μας... (το τονίζω, ναι εμείς είμαστε οι κακοί της υπόθεσης...χοχοχοχοχ)

όσον αφορά στο άλλο που έγραψα πιο πάνω, απλά θεώρησα ότι πρέπει για να ξέρουμε τι ρόλο παίζει ο καθένας να έχουμε σφαιρική άποψη για τη δράση του καθενός.

αυτά. για ότι άλλο πάνω σε αυτό, μπορείτε να επικοινωνήσετε με διάφορους τρόπους να τα κουβεντιάσουμε.
Lefteris
Lefteris

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 36
Ηλικία : 106
Τόπος : The Flaming Pits of Patissia...
Quote : -You cheater! -No, I'm not... -Oh, no?You just rolled 26!...on a 20sided die...
Registration date : 01/01/2008

http://pksximiko.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από Angie 2008-01-27, 22:31

amoralis έγραψε:
4)δεν ξέρω πως ακριβώς προσδιορίζεις τους συγκεκριμένους χώρους και ποιος θα το αποφασίσει αλλά μια καλή ιδέα είναι να πεις την προτασή σου σε μια γ.σ. που είναι και το ανώτατο αποφασιστικό όργανο των φοιτητών
Υ.Γ. σε καμμία περίπτωση δεν πάει κάτι προσωπικα-δεν ξέρω καν ποια είσαι!Smile

υπάρχει μια πρόταση για αυτό και θα το δεις στην πορεία. αν διάβαζες και τα προηγούμενα Post ομως θα με διευκόλυνες...με την καλή έννοια! Wink

@silvia: μην αγχώνεσαι...δεν βγαίνουν μαχαίρια τόσο εύκολα!!! απλά μιλάμε λίγο πιο παθιασμένα!! νέα παιδιά είμαστε. θα προτιμούσες να μιλάμε σαν τον Ρουσόπουλο;;; lol! δε νομίζω...
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από Violete 2008-01-27, 23:02

Lefteris έγραψε:αν και γενικά θα έλεγα ότι υπάρχουν πολύ περισσότερα προβλήματα από τις αφίσσες στον τοίχο. και για να το δούμε και από την οικολογική πλευρά του πράγματος (@Ζαμπετάκη) εάν κανείς δεν κατέβαζε αφίσσες, δεν θα υπήρχε ανάγκη αυτές να ανανεώνονται με ότι αυτό συνεπάγεται.
[...]γιατί εάν είναι να επιλέξω μεταξύ μιας σχολής χωρίς αφίσες στους τοίχους αλλά με δίδακτρα, και σε μια σχολή με αφίσες αλλά με δημόσια δωρεάν εκπαίδευση, εγώ επιλέγω το 2ο.


Την ψηφοφορία την είδες,φαντάζομαι.Περιττό να πω κάτι παραπάνω,μόνο αυτό:Είναι το λιγότερο,λυπηρό να φευγεις από το σπίτι σου το πρωί για να πας στη σχολή σου, και όταν τελικά φτάνεις να σε πιάνει κατάθλιψη.Εγώ τουλάχιστον έτσι νιώθω όταν βλέπω παράθυρα, πόρτες, τοίχους, καλυμένα με μπλε,κόκκινες,πράσινες αφίσες.Θεωρείτε ότι εάν αφισοκολλήσετε όλη την σχολή θα πετύχετε τους στόχους σας? Αν είναι έτσι στις εκλογές να μετράμε αφίσες όχι ψήφους...
Τι σκοπό εξυπηρετούν επιτέλους αυτές οι αφίσες εκτός από το να προσθέτουν στην ήδη άσχημη εικόνα της σχολής??

υ.γ:Ποιός θα μου απαγορεύσει εμένα ή του του οποιουδήποτε, να ξεκολλήσω αφίσες?Οι απειλές του τύπου "Εάν ξεκολλάτε αφίσες θα τις ξανακολλήσουμε" δεν μου ακούγονται και πάρα πολύ δημοκρατικες....
Violete
Violete

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 111
Ηλικία : 37
Quote : What's happening, brother???No really wtf with the bloody island...
Registration date : 01/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από amoralis 2008-01-27, 23:39

Τεσπα, νομίζω ότι γενικά την κουβέντα μπορούμε να την κάνουμε στη σχολή live για να αποφευχθουν οι παρεξηγήσεις!Smile Το διάβασα το post για να το κατεβάσετε στη συνέλευση απλά δεν το είδα να συμβα'ινει στην τελευταία απόπειρα συνέλευσης!
amoralis
amoralis

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 35
Τόπος : Αγ.Δημήτριος
Registration date : 26/01/2008

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από Lefteris 2008-01-28, 14:15

@violette: μην αρπάζεσαι. εγώ ούτε απείλησα ούτε έχει χρειαστεί ποτέ να απειλήσω κανέναν. όταν μίλησα για "συνέπειες" εννούσα ως προς το περιβαλλοντικό κομμάτι.

όσο για το δίλλημα που βάζω στο τέλος, εάν θέλετε το συζητάμε και σε άλλο ποστ. όμως αυτό ήταν το λιγότερο που μπορούσα να γράψω για να καταλάβουμε όλοι τι ρόλο παίζουμε εδώ.

και όσον αφορά στην αφισσοκόλληση σαν ανάγκη πολιτικής έκφρασης, όπως κανένας δεν μπορεί να σου απαγορέψει να ξεκολάς αφίσσες, και στην τελική αν το κάνει, έλα ένα απόγεμα και κάνε τη δουλειά σου, έτσι και ο καθένας που επιλέγει να εκφραστεί με αυτόν τον τρόπο είναι ατομικά ο μονος αρμόδιος να κρίνει το πόσο του αρκεί.

α... και σχετικά με ένα "παν μέτρον άριστον" που ακούστηκε... αυτό είναι σαν την αστική αντίληψη για τα δικαιώματα του ατόμου. ότι τα δικαιώματα του ενός τελειώνουν εκεί που αρχίζουν να προσβάλλονται τα δικαιώματα του άλλου. γιατί και η αίσθηση του μέτρου είναι διαφορετική, ανάλογα με το τι ρόλο έχει ο καθένας στην κοινωνία.
Lefteris
Lefteris

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 36
Ηλικία : 106
Τόπος : The Flaming Pits of Patissia...
Quote : -You cheater! -No, I'm not... -Oh, no?You just rolled 26!...on a 20sided die...
Registration date : 01/01/2008

http://pksximiko.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από Violete 2008-01-28, 16:00

Lefteris έγραψε:
α... και σχετικά με ένα "παν μέτρον άριστον" που ακούστηκε... αυτό είναι σαν την αστική αντίληψη για τα δικαιώματα του ατόμου. ότι τα δικαιώματα του ενός τελειώνουν εκεί που αρχίζουν να προσβάλλονται τα δικαιώματα του άλλου. γιατί και η αίσθηση του μέτρου είναι διαφορετική, ανάλογα με το τι ρόλο έχει ο καθένας στην κοινωνία.

Δεν νομίζω να είναι αστική αντίληψη, είναι μάλλον κοινή παραδοχή των λογικών ανθρώπων το ότι,η ελευθερία του ενός τελείωνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου.Η δική μου ελευθερία λοιπόν,περί καλαισθησίας τελείωνει εκεί που αρχίζει η δική σου, ή και του καθένα για έκφραση μέσω αφισοκόλλησης.Το θέμα είναι,ότι εγώ μπορώ να σεβαστώ το δικαίωμα σου αυτό, αρκεί οι αφίσες να μην υπερκαλύπτουν μέχρι και τα παράθυρα του κλιμακοστασίου,εσύ σέβεσαι το δικαίωμα μας να βλέπουμε που πατάμε, όταν ανεβοκατεβαίνουμε τις σκάλες?Ή το να κάνουμε μάθημα σε ένα Α15 που να θυμίζει αμφιθέατρο, και όχι πολιτικό γραφείο κόματος?
Μάλλον όχι...
Violete
Violete

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 111
Ηλικία : 37
Quote : What's happening, brother???No really wtf with the bloody island...
Registration date : 01/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από HillONE 2008-01-28, 17:23

amoralis έγραψε:Τεσπα, νομίζω ότι γενικά την κουβέντα μπορούμε να την κάνουμε στη σχολή live για να αποφευχθουν οι παρεξηγήσεις!Smile Το διάβασα το post για να το κατεβάσετε στη συνέλευση απλά δεν το είδα να συμβα'ινει στην τελευταία απόπειρα συνέλευσης!

Μα δεν έγινε συνέλευση για να κατέβει κάποιο ψήφισμα... Άσε που έπεσε εδώ σαν ιδέα μετά την απόπειρα συνέλευσης...
HillONE
HillONE
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Differential diagnosis people...
Registration date : 09/09/2007

https://chem-uoa.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από Lefteris 2008-01-28, 19:19

@violete

για να καταλαβαινόμαστε...

όταν λέω αστική, εννοώ αντίληψη του αστικού ιδεολογικού συστήματος.

και εξηγούμαι... δηλαδή το δικαίωμα ενός εργαζόμενου να διεκδικεί άυξηση στο μισθό του τελειώνει εκεί που αρχίζει το "δικαίωμα" του αφεντικού του για μεγιστοποίηση του κέρδους του????

στην κοινωνία που ζούμε έχουμε "δικαίωμα" να κάνουμε ότι θέλουμε στο βαθμό που δεν "βλάπτουμε" το κυριαρχικό δικαίωμα της εξουσίας (της αστικής τάξης)

ελπίζω παρά την "ξύλινη" γλώσσα να καταλαβαίνεις την θέλω να πω. και μακάρι όλοι οι φοιτητές να υπερασπίζονταν όλα τα δικαιώματά τους με τον ίδιοι ζήλο που φαίνεται να τους απασχολεί η αφισοκόλληση στις σχολές.
Lefteris
Lefteris

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 36
Ηλικία : 106
Τόπος : The Flaming Pits of Patissia...
Quote : -You cheater! -No, I'm not... -Oh, no?You just rolled 26!...on a 20sided die...
Registration date : 01/01/2008

http://pksximiko.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-01-28, 20:51

το κουράσατε το θέμα...απελπιστικά!
κρίμα για νέα παιδιά ...
σας περίμενα με πιο ...ανατρεπτική σκέψη και ...
λιγότερο προβλέψιμοι, Λευτέρη!

ανοίγω άλλο θέμα...

βλ. στα μεταπτυχιακά...
εκεί να δω ..επιχειρήματα!

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από Angie 2008-01-29, 02:49

Γιάννης Ζαμπετάκης έγραψε:το κουράσατε το θέμα...απελπιστικά!
κρίμα για νέα παιδιά ...
σας περίμενα με πιο ...ανατρεπτική σκέψη και ...
λιγότερο προβλέψιμοι, Λευτέρη!

ανοίγω άλλο θέμα...

βλ. στα μεταπτυχιακά...
εκεί να δω ..επιχειρήματα!

κρίμα το νέο θέμα...χαραμίστηκε....εκεί να δεις απελπισία!!! τουλάχιστον είδα αντίσταση και από τους υπόλοιπους!! ας μέναμε στο παλιό το θέμα καλύτερα sir... το καινούριο είναι κρίμα....με το παλιό κάτι γινότανε... Wink
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-01-29, 15:00

το καινούριο είναι κρίμα....
by Angie

τι εννοείς;

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από Angie 2008-01-29, 15:26

εννοώ ότι το να ξανα πληρώνουμε για να μορφωθούμε σε αυτή τη ρημάδα τη χώρα πάει πολύ. αυτό ένα σχόλιο ήταν τίποτα παραπάνω!! jocolor
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-04-16, 13:55

Στο blog μου στην ανάρτηση

http://environmentfood.blogspot.com/2008/04/blog-post_13.html

μόλις άφησα το παρακάτω σχετικό σχόλιο.
--------------------
Το είδα κι εγώ ...ότι αφίσες γιοκ αλλά για πόσο;;

για πόσο θα αντέξουν οι κομματοκένταυροι χωρίς αφίσες;
λες και στο σπίτι τους έχουν σε όλους τους τοίχους ...αφίσες...

τα ψυχιατρεία δεν είναι όλα λευκά πάντως Smile
υπάρχουν και μοντέρνα!

ιδέα : αντί για αφίσες ...κάντε graffiti δες και στο φόρουμ του Χημικού
[ https://chem-uoa.forumgreek.com/forum-f20/topic-t173.htm ]

κάντε και διαγωνισμό graffiti ...για να δούμε είναι και εκεί πρώτη δύναμη η ΔΑΠ ;!;! >(())

όσο για τα σκουπίδια...δίκιο έχεις.
μία λύση υπάρχει... να τους μιλάτε ευγενικά και μετά ...Γαλλικά!
μπορείτε! [είμαι σίγουρος!]
θέλετε;

Τετ Απρ 16, 02:45:00 μμ

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aφίσες παντού.... - Σελίδα 6 Empty Απ: Aφίσες παντού....

Δημοσίευση από HillONE 2008-04-16, 16:15

Βασικά το θέμα του γκραφίτι είναι σχετικό..

Α. υπάρχουν άτομα καλά?
Β. τα άτομα αυτά είναι ανεξάρτητα ή θα δούμε σε κάνα τοίχο wildstyle ΠΚΣ?
Γ. Τα σπρέυ είναι ακριβάααα...(για μεγάλους τοίχους μιλάμε ε..)
HillONE
HillONE
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Differential diagnosis people...
Registration date : 09/09/2007

https://chem-uoa.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 6 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης