Forum Χημικού Αθήνας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

+14
Byronas
harris
giannakis
axelT_me
miss_kittin
Silvia
george83
Angie
christosjr1
Violete
HillONE
xhmikh trela
Lefteris
Γιάννης Ζαμπετάκης
18 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από christosjr1 2008-01-29, 13:32

@Lefteri
Συμφωνω απολυτα και σου υποσχομαι οτι μολις ευκαιρισω θα τα πουμε και απο κοντα...Το θεμα ειναι οτι ο κ.Ζαμπετακης εχει ηδη δημιουργησει στο φορουμ 2-3 θεματα που παρακτραπηκαν και κατεληξαν "flame posts".Παρακαλω να προσεχουμε λιγο και τα θεματα αλλα και τις εκφρασεις μας-->"πάω να διαβάσω Καβάφη...
κάτι για βαρβάρους ...
είναι καλό..."...
christosjr1
christosjr1

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ηλικία : 37
Τόπος : Δραπετσωνα
Quote : Remember Today....cause it is the start of Forever!(Dante)
Registration date : 23/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-01-29, 14:56

Βαρβαρος-->ο φλυαρος ξενος του οποιου η γλωσσα ηχει ως "βαρ βαρ βαρ"

by christosjr1 Today at 13:16

απορία μου...
σε 5 πανεπιστήμια σε Αγγλία και Σκωτία...που έχω σπουδάσει και δουλέψει...
δεν συνάντησα κανένα που να έλεγε φλυαρίες
βαρ
βαρ
βαρ

μήπως έχουμε πολύ μεγάλη ιδέα για το μικρόκοσμο της Ελλάδας;

όσο για ...flame post...
όλα στα κάρβουνα!
καλύτερα έτσι για να υπάρχει και μεγαλύτερη συμμετοχή...

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από christosjr1 2008-01-29, 15:04

Oχι!Αρνουμαι να παρασυρθω...διαβαστε Νοννο,Ομηρο,Σωκρατη και μετα σχολιαστε...Το πνευμα δεν μπορει να μας το στερησει κανεις...και οσο αφορα την Αγγλια ασχολιαστο...Επιπεδο σπουδων στο ισογειο οταν εμεις ειμαστε στον 4ο...Και για να τελειωνουμε αν εκει ηταν καλυτερα γιατι δεν μενατε εκει?Τι ζητατε πια απο τον "μικροκοσμο της Ελλαδας"?Μεγαλοκοσμος ειναι....
christosjr1
christosjr1

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ηλικία : 37
Τόπος : Δραπετσωνα
Quote : Remember Today....cause it is the start of Forever!(Dante)
Registration date : 23/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από Angie 2008-01-29, 15:22

Γιάννης Ζαμπετάκης έγραψε:δεν δέχομαι καμιά "λύση" παίδες!
απλά προς προβληματισμό
ή
food 4 thought Που λένε οι άγγλοι

έριξα ένα θέμα...

αν έχετε τόσα ταμπού ... και το ρίχνετε τόσο εύκολα στους χαρακτηρισμούς χωρίς στοιχειώδη επιχειρήματα...

γεια σας!
και
χάρηκα για το forum σας

ας τα αφήσουμε όλα ΙΔΙΑ...
όπως το 1988 που μπήκα στη σχολή και ακόμα και σήμερα έχουμε τα ίδια βιβλία ...

πάω να διαβάσω Καβάφη...
κάτι για βαρβάρους ...
είναι καλό...

τι θα κάνουμε τώρα χωρίς βαρβάρους;;

πρώτον από το 88 δεν έχουμε τα ίδια βιβλία!! ο πατέρας μου αποφοίτησε το 83 και πιστέψτε με τα έχω δει τα βιβλία του και ουδεμία σχέση με τα σημερινά!!! εκτός αν άλλαξαν 5 χρόνια μετά και έμεινα τα ίδια μέχρι το 04...γιατί από τότε που μπήκα εγώ (2004) ένδεικτικά αναφέρω ότι έχουν αλλάξει η ανόργανη 1 (άλλο πήρα εγώ και άλλο διδάσκεται τώρα) τα μαθηματικά 1 και 3 και η πληροφορική! δεν λέω ότι "φτιαχτήκαμε" και όλα τα βιβλία είναι καλά αλλά αυτός ο ολοκληρωτισμός- πεσιμισμός δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα!!

δεύτερον και στα τρία θέματα που θεσατε (μαζί με το περιοδικού) υπήρχε μεγάλη ανταπόκριση και (συγχωρήστε με δεν ξέρω τι είναι flame post...) μου φαίνεται ότι από προβληματισμό άλλο τίποτα!!! αν δεν σας αρέσει ο τρόπος που προβληματιζόμαστε τότε τί να πω....δεν γίνεται όλοι να συμφωνούνε με όλους...αυτή είναι και η έννοια του προβληματισμού εξάλλου!! αυτό που ξέρω είναι ότι όποτε έθεσα θέμα εγώ προσωπικά σε αυτό το forum άκουσα ουκ ολίγες διαφωνίες και τις άκουσα μέχρι τέλους!! δεν αποχώρησα με μελοδραματισμούς...και όσο για τα επιχειρήματα λίγο θρασσυ να λέτε ότι δεν είχαμε....

τρίτο και τελευταίο...επειδή το ρίξαμε στους συναισθηματισμούς και επιτρέψτε μου ως γυναίκα να είναι περισσότερο ο "τομέας" μου σας λέω το εξής: όταν πρωτομπήκατε στο forum σας εκτίμησα παρότι δεν σας ήξερα και δεν σας ξέρω γιατί το θεώρησα "μαγκιά" να μπει ένα μέλος ΔΕΠ σε ένα φοιτητικό "στέκι" και να πει καμμιά κουβέντα γιατί η πλειοψηφία σας, μας έχει απλά γραμμένους!! το να την κάνετε τώρα (αυτό αχνοφαίνεται από το παραπάνω μηνυμα) και ειδικά με αυτόν τον τρόπο θα με κάνει να σας θυμάμαι ως ρίψασπη μέσα σε αυτό το forum...και ναι επέστρεψα στον πληθυντικό καθώς ο ενικός δεν μας βγήκε σε καλό... Wink
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-01-29, 15:23

Χρήστε jr1

μετά από αυτά τα καταλυτικά επιχειρήματά σου μένω ...άφωνος!

με αποστόμωσες!

σχετικό πάντως...
από τον 4ο δεν πήδησε και ο Γενικός του ΥΠΠΟ και κόπηκε το ρεύμα;;
Razz Razz Razz

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από christosjr1 2008-01-29, 15:26

Απο τον 4ο....ναι...τελικα ειναι πολυ μικρος ο κοσμος...(εαν ειναι ειρωνικο το σχολιο απλα το αγνοω...για την επιχειρηματολογια)
christosjr1
christosjr1

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ηλικία : 37
Τόπος : Δραπετσωνα
Quote : Remember Today....cause it is the start of Forever!(Dante)
Registration date : 23/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-01-29, 15:35

δεν αποχωρώ, angie...
αν ήταν να αποχωρώ τόσο εύκολα ... τότε δεν θα έμπαινα καν στο φόρουμ...

ναι, θέλω να ανταλλάσουμε καλοπροαίρετα προβληματισμούς και ιδέες μιας και είμαστε όλοι στην ίδια βάρκα και θέλουμε τα πτυχία σας και ...μας [στην ίδια σχολή ήμουν κι εγώ...]
να αξίζουν!

δείτε και αυτό αν θέλετε
http://eclass.uoa.gr/courses/CHEM103/document/bologna%20TOVIMA_20060617_P008.pdf

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από Silvia 2008-01-29, 16:24

christosjr1:''και για να τελειωνουμε αφου εκει ηταν καλυτερα γιατι δε μενατε εκει?τι ζητατε απο τον ''μικροσκοσμο της ελλαδας''?μεγαλοκοσμος ειναι...''


ενα εχω να πω...''Εμεις του μεγαλοκοσμου οι ΜΙΚΡΟΙ''...και ο νοων...!
θα σχολιασω επισης πως μερικοι κατηγορουν αντιπροσωπους παραταξεων αλλα ειναι οι πρωτοι στην αντικρουση και στον φανατισμο!!!..Αυτα τα ολιγα.........και ηρεμια στα πληθη!!!! angry βρισίδι head wall
Silvia
Silvia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 507
Ηλικία : 35
Τόπος : οπου γης...και πατρις....
Quote : ''The unthinking majority''...
Registration date : 15/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από Violete 2008-01-29, 16:35

Lefteris έγραψε:βαθιά μέσα μου το ήξερα ότι δεν έπρεπε να μπω σε αυτή τη διαδικασία...

τελικά μετά από τόση ώρα γραψίματος, ψαξίματος στοιχείων, παράθεσης των απόψεών μου, με τη βοήθειά σας κ. Ζαμπετάκη πάντα, κλείσαμε έναν κύκλο και φτάσαμε πάλι στην αρχή...

Βαθια μέσα σου...είχες δίκιο....
Το θεματάκι ψιλοξέφυγε ή είναι μόνο η ιδέα μου? Razz

Χοντρό-ξέφυγε.....Άμα είναι να πλακωνόμαστε εδώ όπως πλακωνόμαστε και στις ΓΣ, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα..
@ κ.Ζαμπετάκη
Ερώτηση, (ερώτηση, ούτε υπαινιγμός, ουτε τπτ άλλο) Αυτά τα 1000 ευρώ τον χρόνο, που ακριβώς θα πηγαίνουν? Suspect
Violete
Violete

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 111
Ηλικία : 37
Quote : What's happening, brother???No really wtf with the bloody island...
Registration date : 01/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από miss_kittin 2008-01-29, 16:41

Παρακολουθώ με προσοχή τις απαντήσεις και τοποθετήσεις σχετικά με το θέμα αυτό..και έχω να πώ πως μου δημιουργειται μια πικρία καθώς εξελίσσεται αυτό το απερίγραπτο ''ξεκατίνιασμα'' ας μου επιτραπέι η έκφραση , το οποίο δεν απέχει και πολύ απο αυτά που γινονται in real life (βλ. συνελέυσεις ) μόνο που εδώ αποφεύγονται οι άναρθρες κραυγές (όπου πλέον γίνεται διαγωνισμός των ορίων των φωνητικών δυνατοτήτων..) και οι φαμφάρες επιδειξιομανίας..

Γενικότερα παρατηρώ μια ολιγορία σε θέματα όπως αυτό αλλά και γενικότερα και μία βεβιασμένη επαναστατικότητα η οποία στερείται ορμής και δυναμισμού...Μια γενικότερη προσκόλληση στο τι ''γίνεται'' (βλ. κατεστημένα, όρος συχνά χρησιμοποιούμενος απο φοιτητές ) παρά στο τί μπορούμε εμείς να κανουμε...Ίσως να είναι ανασφάλεια που φαίρνει με τη σειρά της τη δειλία της προτοτυπίας...της ανατροπής...της αυθεντικής ανατροπής χωρίς αυτή να εντάσσεται σε πλαίσια και να γίνεται αναμενόμενη..Και σαφώς δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω καθώς δεν νιώθω να με συγκινεί κάτι ιδιαίτερο ώστε να με κυριέυσει η ορμητικότητα της γνήσιας επαναστατικότητας και όχι δωσμένη με τη χροιά ενός κομματικού χρώμματος..απλά μου ακούγονται χιλιοειπωμένα όλα αυτα...Και στην σκέψη του ότι έστω και για την παραμικρή κινητοποίηση (βλ. αφίσες ) έγινε τέτοιο μπλα μπλα...τι να πώ...που να πάει ο νους για πιο μεγάλες ιδέες...

Στο δια ταυτα , θα έδινα χρήματα για το μεταπτυχιακό μου , μόνο αν ήμουν σίγουρη ότι θα πάρω γνώσεις , εφόδια ουσίας και επιπέδου και οτι δεν θα αντίκριζα την ίδια στάσιμη εικόνα . Τέλος όσων αφορά τις διακρίσεις του τύπου ο φτωχός δεν προχωράει ο πλούσιος παέι μπροστά , ας μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας....Αυτό πάνω κάτω γίνεται ούτως ή άλλως στις μέρες μας, παράτυπα και χωρίς καμία αξιοκρατία...ο νοών νοείτω...
miss_kittin
miss_kittin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 104
Ηλικία : 35
Τόπος : Bριλήσσια
Quote : Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.
Registration date : 28/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από HillONE 2008-01-29, 16:46

miss_kittin έγραψε: Τέλος όσων αφορά τις διακρίσεις του τύπου ο φτωχός δεν προχωράει ο πλούσιος παέι μπροστά , ας μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας....Αυτό πάνω κάτω γίνεται ούτως ή άλλως στις μέρες μας, παράτυπα και χωρίς καμία αξιοκρατία...ο νοών νοείτω...

Άρα πρέπει να συνεχιστεί ή να το δεχτούμε έτσι?
HillONE
HillONE
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Differential diagnosis people...
Registration date : 09/09/2007

https://chem-uoa.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από christosjr1 2008-01-29, 16:55

HillONE έγραψε:
miss_kittin έγραψε: Τέλος όσων αφορά τις διακρίσεις του τύπου ο φτωχός δεν προχωράει ο πλούσιος παέι μπροστά , ας μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας....Αυτό πάνω κάτω γίνεται ούτως ή άλλως στις μέρες μας, παράτυπα και χωρίς καμία αξιοκρατία...ο νοών νοείτω...

Άρα πρέπει να συνεχιστεί ή να το δεχτούμε έτσι?

Φυσικα και οχι!!!Πρεπει να κανουμε οτι περναει απο το χερι μας(και περνανε πολλα) να μην συνεχιστει!
christosjr1
christosjr1

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ηλικία : 37
Τόπος : Δραπετσωνα
Quote : Remember Today....cause it is the start of Forever!(Dante)
Registration date : 23/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από miss_kittin 2008-01-29, 17:00

HillONE έγραψε:
miss_kittin έγραψε: Τέλος όσων αφορά τις διακρίσεις του τύπου ο φτωχός δεν προχωράει ο πλούσιος παέι μπροστά , ας μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας....Αυτό πάνω κάτω γίνεται ούτως ή άλλως στις μέρες μας, παράτυπα και χωρίς καμία αξιοκρατία...ο νοών νοείτω...

Άρα πρέπει να συνεχιστεί ή να το δεχτούμε έτσι?

Τι να σου πώ...δεν είμαι πολιτικός να σκαρφιστώ λύσεις...και ούτε αλλάζει τόσο απλά ένα ολόκληρο σύστημα ώστε να το περιγράψω σε πέντε γραμμές...απλά με κοινή λογική πιστέυω πως γενικότερα είναι καλύτερα αυτά που ούτως η άλλως θα δώσεις παράτυπα για να εξυπηρετηθεις...να μορφωθείς...να σε προσέξουν και και και...είναι καλύτερο να τα έχεις δώσει μια ώρα αρχίτερα ώστε να λειτουργούν καλύτερα οι φορείς και να είναι ο κάθε άνθρωπος παραγωγικός στην εργασία του και γνώστης του αντικειμένου του και να πηγαίνει μπροστά και αυτός ο τόπος...Ζούμε σε ένα κόσμο όπου τα πάντα γίνονται με λεφτά...ηθικοί φραγμοί δεν υπάρχουν..οπότε ας γίνει η εξαγορά υπηρεσιών νόμιμη αφού οι άνθρώποι εξαγοράζονται ούτως ή άλλως....Δεν είναι παραίτηση , είναι ρεαλισμός .
miss_kittin
miss_kittin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 104
Ηλικία : 35
Τόπος : Bριλήσσια
Quote : Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.
Registration date : 28/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από HillONE 2008-01-29, 17:20

Μα δεν γίνονται καλύτερα αυτό είναι το θέμα.. Απλά πληρώνεις και τα δωρεάν που υπάρχουν χάνονται... Με αποτέλεσμα στο τέλος να πρέπει να τα πληρώνεις όλα τα αγαθά ακόμα και τα πιο απλά ή να μην τα απολαμβάνεις... Και αυτό σόρρυ αλλά δεν το θέλω...
HillONE
HillONE
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Differential diagnosis people...
Registration date : 09/09/2007

https://chem-uoa.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από miss_kittin 2008-01-29, 17:23

Mα δεν αφήσαμε και τιποτα τέτοιο να εφαρμοστεί και μετά να επαναστατήσουμε με 1000 αν πάλι είναι μια απάτη...απλά είμαστε όλο άρνηση...δεν οδηγεί όμως κάπου η τυφλή άρνηση σε όλα...!
miss_kittin
miss_kittin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 104
Ηλικία : 35
Τόπος : Bριλήσσια
Quote : Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.
Registration date : 28/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από HillONE 2008-01-29, 17:51

Πρίν πληρώσουμε όμως μήπως πρέπει να σκεφτούμε αν υπάρχει άλλη λύση? Γιατί εξίσου άσχημη με την τυφλή άρνηση είναι και η τυφλή αποδοχή...
HillONE
HillONE
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Differential diagnosis people...
Registration date : 09/09/2007

https://chem-uoa.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από miss_kittin 2008-01-29, 18:15

όχι βέβαια..ο καθένας έχει τις επιλογές του..και οοολοι αυτοί που κατέβηκαν στους δρόμους και φώναζαν κατά της ιδιωτικοποίησης είχαν το άλλοθι ότι δεν το άφησαν να περάσει και ότι μίλησαν..ότι αντιστάθηκαν..ότι πάλεψαν...

Η πραγματική πάλη κατ 'εμέ είναι να μπορείς να αντισταθείς σε όλα αυτά τα οποία θέλει να σε υποτάξει το σύστημα μέσα από αυτά που σου πασάρει , μέσα απο τον τρόπο που σε ''ψυχαγωγεί '' , μέσα από τα προιόντα που σε ωθεί να καταναλώσεις , απο τα μέρη που σε ωθεί να διασκεδάσεις...μέσα απο τον τρόπο ζωής σου με λίγα λόγια...Σε οδηγεί σιγά σιγά στην αποχάυνωση...Αν μπορείς να αντισταθείς σε όλη αυτή τη μαζοποίηση τότε βγάζω το καπέλο...Τότε τα συνθήματα σου θα έχουν ουσιαστικό νόημα και το σύστημα αφού δεν κερδίζει απο τα κάκιστα προιόντα που σου προσφέρει γιατί βλέπει ότι δεν πουλάνε πλεον θα ανεβάσει το επίπεδο...!....ένα είδος...Μποικοτάζ να το πω...!

Θέλω να πώ ότι πολλοί λίγοι απο αυτούς που φωνάζουν στους δρόμους και διεκδικούν είναι ''ανησυχητικοι'' για την πολιτεία και αυτό το ξέρει..είναι μικρό το ποσοστό εκείνο που αυτά που υποστηρίζει τα κάνει πράξη...Οι άλλοι απλά ακολουθούν...
miss_kittin
miss_kittin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 104
Ηλικία : 35
Τόπος : Bριλήσσια
Quote : Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.
Registration date : 28/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από HillONE 2008-01-29, 18:22

Έχεις ένα δίκιο σε αυτό. Σίγουρα πολλοί ακολουθούν απλά λόγω μάζας. Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι είναι κακό αυτό που κάνουν. Δεν γενιέται κανείς με επαναστατική σκέψη. Σιγά σιγά μαθαίνεις να κρίνεις και να αντιδράς σε αυτα που δεν σου αρέσουν. Σίγουρα αυτά που λέμε πρέπει να τα εφαρμόζουμε και στον τρόπο ζωής μας αλλά αυτό θα γίνει σιγά σιγά και με μέτρο...

τέλος πάντων ξεφύγαμε απο το θέμα μας... Είναι όμως ένα ωραίο ζήτημα αυτό που έθεσες για να συζητηθεί ίσως στα Κοινωνικά Πολιτικά... Περιμένω να ανοίξεις θέμα εκεί..
HillONE
HillONE
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Differential diagnosis people...
Registration date : 09/09/2007

https://chem-uoa.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από miss_kittin 2008-01-29, 18:37

Ναι έχεις δίκιο...ντάξει έχουν μια σχετικότητα αυτά που λέμε με την τροπή που έχει πάρει το θέμα αλλα ναι , πλατίασα πάλι..Αυτό θα έλεγα ότι ξεφέυγει ακόμα και από τα κοινωνικά - πολιτικά...έχει να κάνει με την ψυχολογία σε ατομικό επίπεδο με τη διαμόρφωση του κάθε ατόμου...με το ρόλο που παίζει η διαφήμιση ( όπου ερευνάται απο πολύ κοντά η ανθρώπινη ψυχολογία και ο τρόπος που μας επηρεάζουν υποσυνείδητα οι διαφημίσεις ) ...λοιπόν το σταματώ εδώ λοιπόν ( σε ότι αφορά σε ατομικό επίπεδο Rolling Eyes )

Υ.Γ : Πάντως και να το θήξω εκεί το θέμα δεν περιμένω να βρώ και μεγάλη ανταπόκριση (όπως και στο θέμα των Χριστουγέννων santa ...το οποίο είχες πει ότι σ'αρεσε και θα κατέθετες την άποψή σου παρεπιπτόντως Razz )


Έχει επεξεργασθεί από τον/την στις 2008-01-29, 18:54, 1 φορά
miss_kittin
miss_kittin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 104
Ηλικία : 35
Τόπος : Bριλήσσια
Quote : Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.
Registration date : 28/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από axelT_me 2008-01-29, 18:38

Edw tha anoiksw kai egw to stoma mou kai tha diatypwsw orismenes erwthseis pou dhmiourghthikan sto mualo mou afou tosh wra diavazw ta post ena ena prosextika kai den eida na dinete kamia apanthsh se ayta!

Prin ksekinhsw thelw na zhthsw syggnwmh apo tous admins gia ta greeklish pou xrhsimopoiw afou gnwrizw pws de ta "sumpatheite"!

Thelw na kanw merikes erwthseis ston k. Zampetakh...
1. Poia einai h xrhmatikh enisxysh pou xreiazetai o tomeas trofimwn prokeimenou na mporei na dexthei perissoterous foithtes? Giati aythn th stigmh, opws o idios eipate, exete 8 metaptyxiakous foithtes... Den mporw na pistepsw pws ta 16.000e tha mporousan na dhmiourghsoun mia toso terastia diafora wste na mporesei to tmhma sas na dextei tous diplasious!
2. Pisteyete pragmatika pws ta "symvolika" didaktra einai h lysh gia ta provlhmata pou epikratoun ston klado ths xhmeias trofimwn? Tha mporousan ayta ta xrhmata, pragmatika, na lysoun ta provlhmata pou yparxoun?
3. Mhpws tha eprepe na psaksoume allou tis aities "parakmhs" tou tomea sas, alla kai olwn twn ypoloipwn, ligo pio vathia? Posa ekatommyria dinontai, lene, kathe xrono gia na yposthriksoun thn paideia alla pote ayta ta xrhma ta den ftanoun ston proorismo tous! giati loipon na valoume kai alla, epipleon, lefta apo thn tseph mas afou kata pasa pithanothta oute kai ayta tha pane ekei pou prepei...

an mporesete na mou peite, eilikrina, pws tha sas vohthisoun ayta ta xrhmata wste na dexteite kai allous foithtes kai pws akrivws tha anavathmistei h poiothta twn spoudwn tote isws kai na mporoume na arxisoume na katanooume thn protash sas peri didaktrwn!
axelT_me
axelT_me

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ηλικία : 35
Τόπος : Chalandri
Quote : It's all a game in your mind!!!
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-01-29, 21:22

@axel

η απάντηση είναι απλή...παίδες.
ας υποθέσουμε ότι από το τμήμα Χημείας παίρνει το κάθε εργαστήριο € χ. για να καλύψει όλες τις λειτουργικές, εκαπιδευτικές και ...ερευνητικές ανάγκες...τόσο του εργ. όσο και των μελών ΔΕΠ

αυτά τα €16000, για τα τρόφιμα είναι πολύ σημαντικά... κάπου χ/2...

άρα στα 1και 2. η απάντηση είναι προφανής!
για το 3...τι να πω?
παρά τούτο
http://www.tovimadaily.gr/Article.aspx?d=20070921&nid=6093248

και μια διευκρίνιση,

αν μιλάω για δίδακτρα μιλάω με την εξής προϋπόθεση
και τα €16000 να γίνονται αντιδραστήρια, όργανα , βιβλία και στις τσέπες των μελών ΔΕΠ να μην πάει ούτε ένα €!

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από axelT_me 2008-01-29, 21:34

@ G.Z.

den mou apanthsate opws akrivws to hthela... pisteyete pws einai swsto, anti na diekdikhsoume ayta ta opoia tha eprepe na mas parexei to kratos, na kanoume ta "strava matia" kai na vazoume lefta apo thn tseph mas prokeimenou na petyxoume mia kalyterh paideia??? giati me thn protash sas aythn (estw kai emmesa) prowtheite ayth h logikh!
axelT_me
axelT_me

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ηλικία : 35
Τόπος : Chalandri
Quote : It's all a game in your mind!!!
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-01-29, 21:44

ok να τα απαιτήσουμε φίλε...πώς όμως?
με καταλήψεις και άρα νέα υποβάθμιση της χιλιοπαθούς παιδείας μας?
ή με αγώνες που λέει και ο Λευτέρης...
τι έφεραν όλα αυτά τα χρόνια οι αγώνες του κκε?
μόνο επί πασοκ [δυστυχώς] αυξήθηκε το ποσοσό του ΑΕΠ για την παιδεία...

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από axelT_me 2008-01-29, 21:52

an ayth einai h monh lysh tote ayto na ginei! den anhkw se kamia parataksh omws exw orismena pisteyw kai orismenes ideologies tis opoies akolouthw! to na vlepw to adiko mprosta mou kai na to agnow, poso mallon na to prospernaw kai na parateinw thn yparksh tou den symfwnei me ta pisteyw mou! kai to na symfwnhsw me thn protash sou, giannh, einai san na symfwnw me ta aytous pou theloun na legontai kyvernhsh! exw diavasei ta arthra pou exeis dwsei link kai pisteyw pws kai esy den eisai anthrwpos pou tou aresei OLO ayto pou ginetai se aythn th xwra... an kanw lathos na me diapseyseis! pisteyw pws vlepeis oti h protash sou einai sygkatavatikh me to xaos pou epikratei sthn Ellada mas! epikrotei tis prakseis ths kyvernhshs kai entharynei thn synexeia tous!
axelT_me
axelT_me

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ηλικία : 35
Τόπος : Chalandri
Quote : It's all a game in your mind!!!
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 2 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-01-29, 21:58

καθόλου έτσι δεν είναι axel
αλλά ας πούμε ότι έτσι είναι...

προτείνετε εσείς κάτι άλλο!

είμαι όλος αυτιά....

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης