Forum Χημικού Αθήνας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Με αφορμή τα επεισόδια μεταξύ αντιεξουσιαστών- χρυσής αυγής...

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Με αφορμή τα επεισόδια μεταξύ αντιεξουσιαστών- χρυσής αυγής... Empty Με αφορμή τα επεισόδια μεταξύ αντιεξουσιαστών- χρυσής αυγής...

Δημοσίευση από HillONE 2008-02-03, 02:23

Σήμερα λοιπόν έγινε μάχη στην Αθήνα... Χρυσαυγίτες είχαν οργανώσει πορεία "μνήμης" για τα ίμια και συνεπλάκησαν με αντιεξουσιαστές... Πέτρες μαχαιριές λοστοί έδιναν και έπαιρναν...
Γενικά ως άτομο είμαι ειρινιστής... Δεν μου αρέσει να βλέπω βία απο όποια πλευρά και αν αυτή παράγεται... Όμως ώρες ώρες σκέφτομαι... Θα έπρεπε τέτοια κατάλοιπα φασισμού να συντηρούνται ακόμα στην κοινωνία μας? Τέτοιες φασιστικές οργανώσεις όπως η χρυσή αυγή θα έπρεπε να υπάρχουν παρόλο που έχουν τόσο ξεκάθαρα ρατσιστική θέση?

Άλλο ένα ερώτημα που θα ήθελα να θίξουμε... Η αστυνομία και ειδικότερα τα ΜΑΤ ως Μονάδα Αποκατάστασης της Τάξης (χαχα ας γελάσω) δεν θα έπρεπε να έχει μια πιο.. πως να το πω... αντικειμενική στάση όταν κάνει τη "δουλειά" της εκείνη τη στιγμή.. Δηλαδή ρε παιδί μου ντάξει τον αναρχικό πιάστον και βάλτον μέσα αφού πετάει πέτρες αλλά γιατί αγνοείς το φασίστα χρυσαυγίτη που είναι δίπλα σου με το κράνος τη σημαία και την πέτρα στο χέρι? Γιατί αυτού του ανθρώπου (θέλω αν πιστεύω) δεν του κάνεις τίποτα την ώρα που ΕΣΥ ή κάποιος συνάδελφος σου πέρυσι κλοτσούσες στο πρόσωπο τον πεσμένο κάτω φοιτητή...

Δεν θα ρωτήσω αν κάποιοι κάνουν ότι θέλουν σε αυτή τη χώρα.. Αυτό το ξέρω ήδη... Θα ρωτήσω τι κάνουμε εμείς για αυτό...?? Ή έστω τι σκεφτόμαστε...
HillONE
HillONE
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Differential diagnosis people...
Registration date : 09/09/2007

https://chem-uoa.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Με αφορμή τα επεισόδια μεταξύ αντιεξουσιαστών- χρυσής αυγής... Empty Απ: Με αφορμή τα επεισόδια μεταξύ αντιεξουσιαστών- χρυσής αυγής...

Δημοσίευση από Angie 2008-02-03, 17:10

τι να πω ρε παιδιά για αυτό....;;; πραγματικά δεν έχω λόγια...είπαμε ελευθερία έκφρασης και δημοκρατία αλλά πχ το "έξω οι ξένοι απ'την Ελλάδα" είναι νορμάλ να ακούγεται σε μια πολιτισμένη χώρα;;; συμφωνώ απόλυτα με τον hillone αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει ακριβώς! γιατί αν το αντιμετωπίσεις βίαια χειρότερα θα τα κάνεις τα πράγματα. "η βία γεννά τη βία" λένε. η μόνη λύση που βλέπω για κάτι τέτοια ακραία κοινωνικά φαινόμενα είναι η Π Α Ι Δ Ε Ι Α !! και λέγοντας παιδεία δεν εννοώ μόνο το να μάθεις μαθηματικά και γλώσσα, αλλά γενικά να παιδεύσεις το μυαλό σου για να αποκτίσεις κριτική σκέψη και να μη μπορεί να σε φανατίσει ο καθένας με ότι του κατέβει και να σε χρησιμοποιεί σαν το πρόβατο. πολλά δεινά θα είχαμε γλιτώσει αν λειτουργούσε σωστά η παιδεία στον κόσμο. γιατί ως γνωστόν..." η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας"...ο ημιμαθής φανατίζεται όχι αυτός που δεν ξέρει τίποτα...
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης