Forum Χημικού Αθήνας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

+12
Byronas
george83
Lenia
Cristal_
koralia
giannakis
Angie
nicmar1983
HillONE
than
Silvia
harris
16 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Angie 2008-03-31, 12:54

συμφωνώ με τον admin μέχρι ενός σημείου. ναι στα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων, ναι στην αναγνώριση τους ως υπαρκτές οντότητες στην κοινωνία (μερικοί ακόμα τους θεωρούν alien) όχι στο ρατσισμό αλλά μέχρι ενός σημείου. το είχα πει και νωρίτερα: η εκκλησία δεν γίνεται να παντρέψει τους ομοφυλόφιλους γιατι εξ ορισμού δεν τους έχει μέσα στη δημιουργία του κόσμου από τον Θεό. όσο χαζό και οπισθοδρομικό και αν ακούγεται απλά δεν γίνεται. δεν θα βάλουμε στον κήπο της Εδέμ και τον Μήτσο απλά και μόνο για να δείξουμε ότι δεν ήμαστε ρατσιστές! Ήμαρτον!
προσωπικά διαφωνώ και με τον γάμο αν και αναγνωρίζω την ανάγκη ύπαρξης μιας "φόρμας" που θα τους δίνει τους λύνει τα χέρια στα προβλήματα αντιμετώπισής τους από το κράτος και τους λοιπούς αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τα ισοπεδώσουμε όλα πια.
εξάλλου πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί κόπτονται να κάνουν θρησκευτικό γάμο...αυτό αν μπορεί ας μου το απαντήσει κάποιος γιατί απλά μου θυμίζει συμπεριφορά κακομαθημένου που σου ζητάει παγωτό και αφού του το δώσεις σου λέει " δεν ήθελα αυτό θέλω το άλλο"...
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από axelT_me 2008-03-31, 16:07

δε μπορει να υπαρξει γαμος μεταξυ ομοφυλοφιλων!"γαμος" ναι, δλδ να μπορει το κρατος να τους αναγνωρισει ως συντροφους και να εχουν νομικα δικαιωματα οπως αλλα straight ζευγαρια, αλλα ο γαμος, με την θρησκευτικη του εννοια, ειναι κατι εξωπραγματικο! αλλωστε σε καμια χωρα δεν γινεται θρησκευτικος γαμος ομοφυλοφιλων και καμια θρησκεια δεν συμφωνει με το φαινομενο αυτο! ασχετως που οι περισσοτεροι ομοφυλοφιλοι δηλωνουν αθεοι (με βαση στατιστικες)! επισης σε καμια χωρα δεν αντιμετωπιζεται ως γαμος αλλα ως μια συμβαση που υπογραφεται και απο τους 2 συντροφους οτι θα μεινουν μαζι μεχρι να αποβιωσουν και τους οριζει ως νομιμους κληονομους και τους προστατευει νομικα σε τυχον περιπτωση "αποχωρησης" του ενος οτι η περιουσια που εχει αποκτηθει μετα την κοινη τους συμβιωση οτι θα μοιραστει! that's all folks!

επισης θελω να προσθεσω πως ειναι διαφορετικο το προγαμιαιο συμβολαιο που λετε και διαφορετικο το συμβολαιο συμβιωσης που θεσπιζεται! ειναι 2 τελειως διαφορετικα πραγματα!

και μια ερωτηση στη Lenia: Αφου θεωρουμε πλεον δεδομενο το οτι θα χωρισουν 2 ανθρωποι ποιος ο λογος της σχεσης? γιατι να κατσεις να ασχοληθεις με κατι και να αφιερωσεις σε εναν ανθρωπο ολη σου την ζωη οταν μεσα σου πιστευεις πως αυτο που εχεις με τον αλλο θα τελειωσει σε καποια στιγμη? δεν πρεπει να πιστευουμε κατι τετοιο γιατι τοτε ειναι δεδομενο πως εκει θα φτασει! εχω αδικο?

ευχαριστω!
axelT_me
axelT_me

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ηλικία : 35
Τόπος : Chalandri
Quote : It's all a game in your mind!!!
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Lenia 2008-03-31, 19:24

Angie έγραψε:συμφωνώ με τον admin μέχρι ενός σημείου. ναι στα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων, ναι στην αναγνώριση τους ως υπαρκτές οντότητες στην κοινωνία (μερικοί ακόμα τους θεωρούν alien) όχι στο ρατσισμό αλλά μέχρι ενός σημείου. το είχα πει και νωρίτερα: η εκκλησία δεν γίνεται να παντρέψει τους ομοφυλόφιλους γιατι εξ ορισμού δεν τους έχει μέσα στη δημιουργία του κόσμου από τον Θεό. όσο χαζό και οπισθοδρομικό και αν ακούγεται απλά δεν γίνεται. δεν θα βάλουμε στον κήπο της Εδέμ και τον Μήτσο απλά και μόνο για να δείξουμε ότι δεν ήμαστε ρατσιστές! Ήμαρτον!
...

1.Τι σημαίνει καλέ "δεν τους έχει μέσα στη δημιουργία του κόσμου από τον Θεό"??Άνθρωποι δεν είναι και οι ομοφυλόφιλοι?Από πότε θεωρούνται άλλο είδος και έπρεπε να τους δημιουργήσει ο Θεός χωριστά??
2.Εμείς, Angie, δεν θα "βάλουμε" κανέναν στον κήπο της Εδέμ... Αυτό θα το κάνει ο Ύψιστος και δεν ξέρουμε την πραγματική κρίση Του...Μην Τον φέρνουμε στα μέτρα μας...
(Mην παρεξηγηθούμε κιόλας,παιδιά!Κανείς δεν θέλει να το παίξει απίστευτα προοδευτικός.Εντάξει με τους άλλους αν κάτι τέτοιες περιπτώσεις σου χτυπήσουν την πόρτα κανείς δεν ξέρει πως θα αντιδράσει...Αλλά μην λέμε και υπερβολές...!)


axelT_me έγραψε:και μια ερωτηση στη Lenia: Αφου θεωρουμε πλεον δεδομενο το οτι θα χωρισουν 2 ανθρωποι ποιος ο λογος της σχεσης? γιατι να κατσεις να ασχοληθεις με κατι και να αφιερωσεις σε εναν ανθρωπο ολη σου την ζωη οταν μεσα σου πιστευεις πως αυτο που εχεις με τον αλλο θα τελειωσει σε καποια στιγμη? δεν πρεπει να πιστευουμε κατι τετοιο γιατι τοτε ειναι δεδομενο πως εκει θα φτασει! εχω αδικο?

Θα σου απαντήσω με δυο άλλες ερώτησεις: Γιατί να ζεις, να παλεύεις και να αγωνίζεσαι ενώ ξέρεις πως η ζωή θα τελειώσει κάποια στιγμή?
Γιατί να προσπαθείς πολλές φορές να κάνεις πράγματα ενώ οι άλλοι σου λένε ότι δεν είναι εφικτά κι εσύ να συνεχίζεις γιατί πιστεύεις ότι θα είσαι η εξαίρεση;;
Για τους ίδιους λόγους συνεχίζεις να αγαπάς και να δίνεις την καρδιά σου κι ας υπάρχει πιθανότητα όλο αυτό να τελειώσει κάποια στιγμή όχι ίσως μόνο γιατί μπορεί το συναίσθημα να τελειώσει αλλά και λόγω συνθηκών...
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από harris 2008-04-01, 20:14

@Αngie: "ελληνισμός και ορθοδοξία είναι δύο έννοιες που συμβαδίζουν κατα την ιστορία και μάλιστα πάντα;;; είχα την αίσθηση ότι ο ελληνισμός υπήρχε πολλούς αιώνες πριν την ορθοδοξία... εκτός αν όσοι γεννήθηκαν πριν την επίσκεψη του Αποστόλου Παύλου στην Αρχαία Αγορά των Αθηνών περί το 51 μΧ δεν προήγαγαν τον ελληνισμό... να προσέχουμε λιγάκι τι λέμε...".

Μάλιστα... "Σταθείς δε ο Παύλος εν μέσω του Αρείου Πάγου και έφη...". Οι Έλληνες πίστευαν και σ' έναν Άγνωστο Θεό αν δεν απατώμαι... τον οποίο Θεό επικαλέστηκε ο Παύλος στους Έλληνες για να κυρήξει.
Για ποιο λόγο άραγε οι Έλληνες πίστευαν και κάπου αλλού... Μήπως γιάτί ένα ανεπαρκές δωδεκάθεο είχε έρθει η ώρα να αντικατασταθεί από μια άλλη ελπίδα.
Μιας και μίλησες για ιστορία και να προσέχουμε τι λέμε... Θεωρώ πως μπήκαμε σ' ένα Χημικό, μια ανώτατη σχολή έχοντας λάβει μια επαρκή παιδεία και δη νομίζω πως απευθύνομαι σε νοήμονα άτομα και πως μπορούν να κατανοήσουν τι σημαίνει μια φράση τύπου ότι ο"Ελληνισμός και ηΟρθοδοξία συμβαδίζουν...".
Δε δύναμαι να αναφέρομαι σε παράλληλη πορεία των δύο αυτών εννοιών, όταν ο Χριστιανισμός ήταν στις απαρχές του και στην εποχή των διωγμών, οπότε καλά ανέφερες πως η παράλληλη πορεία τους ξεκίνησε στην εποχή του Βυζαντίου... οπότε δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης της φράσης μου, αλλά επίδειξης γνώσεων... Ο καθένας από μας θα μπορούσε να ανοίξει μια εγκυκλοπαίδεια και να ενημερωθεί για την πριν 51μ.Χ. πορεία του ελληνισμού ή για τον Οδυσσέα Ανδρούτσο! Πίστευα πως ήταν κάτι παραπάνω από κατανοητό τι εννοούσα(thx Violete), αλλά από δω και πέρα θα βάζω και υπομνήματα γι' αυτούς που βλέπουν τα πράγματα πιο πολύπλοκα lol!

Και όσο για το γλέντι στην Κανά... μόνο τα κλαρίνα και η Θώδη έλειπαν... ΣΩΣΤΑ!! Μόνο ένα θαύμα μπορεί να μας γλιτώσει...lol!



sorry για την καυστικότητα

όχι double-posting, παίδες...
Lenia
Cool


Έχει επεξεργασθεί από τον/την harris στις 2008-04-01, 20:37, 2 φορές συνολικά
harris
harris

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 183
Ηλικία : 38
Quote : Δεν πρέπει να διστάζεις ποτέ να τολμήσεις
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Angie 2008-04-05, 01:09

Lenia έγραψε:

1.Τι σημαίνει καλέ "δεν τους έχει μέσα στη δημιουργία του κόσμου από τον Θεό"??Άνθρωποι δεν είναι και οι ομοφυλόφιλοι?Από πότε θεωρούνται άλλο είδος και έπρεπε να τους δημιουργήσει ο Θεός χωριστά??
2.Εμείς, Angie, δεν θα "βάλουμε" κανέναν στον κήπο της Εδέμ... Αυτό θα το κάνει ο Ύψιστος και δεν ξέρουμε την πραγματική κρίση Του...Μην Τον φέρνουμε στα μέτρα μας...
(Mην παρεξηγηθούμε κιόλας,παιδιά!Κανείς δεν θέλει να το παίξει απίστευτα προοδευτικός.Εντάξει με τους άλλους αν κάτι τέτοιες περιπτώσεις σου χτυπήσουν την πόρτα κανείς δεν ξέρει πως θα αντιδράσει...Αλλά μην λέμε και υπερβολές...!)

βρε Λενια μου διάβαζε λίγο πιο προσεκτικά για να καταλάβεις τον ειρμό! Είπα ότι η Εκκλησία δεν πρόκεται να δώσει το ελεύθερο για τον γάμο τον ομοφυλοφίλων γιατί δεν τους έχει (τρίτο ενικό, δεν την έγραψα εγώ τη Βίβλο και ούτε μπορώ να τη διορθώσω...) βάλει στη Δημιουργία. δεν τους αναφέρει το κείμενο της!! το δικό της κείμενο!! αυτό είπα.ότι δεν θα το αλλάξει μετά από τόσα χρόνια. τόσο απλά. τα υπόλοιπα που λες απορώ πραγματικά πού τα βρήκες.... αν το ξαναδιαβάσεις από την αρχή θα γίνει πιο ξεκάθαρο φαντάζομαι. ήταν απλά μια εξήγηση στο γιατί η εκκλησία είναι εξ ορισμού αντίθετη. όσο για το 2...ήταν χιουμοριστικό το σχόλιο για το Μήτσο. ξεκίνησα το post με σαφή θέση και απλά απάντησα σε κάποιους πριν που έλεγαν ότι είναι υπερβολή της εκκλησίας. δεν ήξερα ότι ήθελε τόση εξήγηση...sorry αν δεν ήταν σαφές Cool .

@ harris : η πιο σωστή φράση που χρησιμοποίησες είναι το " παραλληλη πορεία" και όπως φαντάζομαι γνωρίζεις δύο παράλληλες πορείες δεν τέμνονται πουθενά.... το να θέλεις με το ζόρι όπως και η εκκλησία τόσα χρόνια να ταυτίσεις τον ελληνισμό με τον χριστιανισμό είναι δικαίωμά σου. απλά αν είναι να το κάνεις χρησιμοποίησε επιχειρήματα...έστω και τα κατασκευασμένα που χρησιμοποιούν άλλοι. γιατί ούτε στο προηγούμενο ούτε σε αυτό το post δεν χρησιμοποίησες κανένα ιστορικό ή όποιο άλλο επιχείρημα προς την κατεύθυνση αυτή και το μόνο που εγώ με την "πολύπλοκη" λογική μου διαβάζω στο post σου είναι προσωπική επίθεση. ίσως αν βάλεις ένα υπόμνημα να καταλάβω κάτι άλλο και εγώ με την "επαρκή παιδεία" που πήρα από το σχολείο.
όσον αφορά στη λέξη γλέντι, αν νομίζεις ότι γλέντι είναι τα κλαρίνα και η Θώδη η "επαρκής παιδεία" του σχολείου μάλλον δεν βοήθησε σε αυτό το κομμάτι...
και τέλος το ότι ο Απόστολος Πάυλος χρησιμοποίησε ένα βωμό αφιερωμένο στον άγνωστο Θεό για να μπορέσει να το “πλασάρει” κάπως (δεν βρίσκω κάποιο άλλο ρήμα) και να κάνει μια εισαγωγή στο λόγο του δεν συνεπάγεται ότι δεν ήταν για τους αρχαίους επαρκές το δωδεκάθεο... δεν ξέρω τι είχες στο μυαλό σου να πεις αλλά σε αυτό το σημείο στο κείμενό σου υπάρχει νοηματικό άλμα!εντελώς αυθαίρετο το συμπέρασμα! Παρεπιπτόντως τόσα είπα για το παρελθόν και το παρόν του ελληνικού κράτους και τη σχέση του με την εκκλησία και δεν αντέκρουσες κανένα ακόμα...περιμένω...


Τελευταίο: επειδή αυτά που λέω εγώ είναι απλά επίδειξη γνώσεων και χωρίς νόημα... θέλω σελίδα και όνομα από εγκυκλοπαίδεια που θα περιέχει το επιχειρημά σου για την γνωστή ταύτιση...να την ανοίξω και να ενημερωθώ... γιατί η “επαρκής μου παιδεία” δεν μου δίδαξε τίποτα τέτοιο...και περιμένω βεβαίως και το υπόμνημα του παραπάνω post σου...μήπως και αλλάξω γνώμη για το προσβλητικό χαρακήρα του...
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Lenia 2008-04-05, 15:34

Angie έγραψε:
Lenia έγραψε:

1.Τι σημαίνει καλέ "δεν τους έχει μέσα στη δημιουργία του κόσμου από τον Θεό"??Άνθρωποι δεν είναι και οι ομοφυλόφιλοι?Από πότε θεωρούνται άλλο είδος και έπρεπε να τους δημιουργήσει ο Θεός χωριστά??
2.Εμείς, Angie, δεν θα "βάλουμε" κανέναν στον κήπο της Εδέμ... Αυτό θα το κάνει ο Ύψιστος και δεν ξέρουμε την πραγματική κρίση Του...Μην Τον φέρνουμε στα μέτρα μας...
(Mην παρεξηγηθούμε κιόλας,παιδιά!Κανείς δεν θέλει να το παίξει απίστευτα προοδευτικός.Εντάξει με τους άλλους αν κάτι τέτοιες περιπτώσεις σου χτυπήσουν την πόρτα κανείς δεν ξέρει πως θα αντιδράσει...Αλλά μην λέμε και υπερβολές...!)

βρε Λενια μου διάβαζε λίγο πιο προσεκτικά για να καταλάβεις τον ειρμό! Είπα ότι η Εκκλησία δεν πρόκεται να δώσει το ελεύθερο για τον γάμο τον ομοφυλοφίλων γιατί δεν τους έχει (τρίτο ενικό, δεν την έγραψα εγώ τη Βίβλο και ούτε μπορώ να τη διορθώσω...) βάλει στη Δημιουργία. δεν τους αναφέρει το κείμενο της!! το δικό της κείμενο!! αυτό είπα.ότι δεν θα το αλλάξει μετά από τόσα χρόνια. τόσο απλά. τα υπόλοιπα που λες απορώ πραγματικά πού τα βρήκες.... αν το ξαναδιαβάσεις από την αρχή θα γίνει πιο ξεκάθαρο φαντάζομαι. ήταν απλά μια εξήγηση στο γιατί η εκκλησία είναι εξ ορισμού αντίθετη. όσο για το 2...ήταν χιουμοριστικό το σχόλιο για το Μήτσο. ξεκίνησα το post με σαφή θέση και απλά απάντησα σε κάποιους πριν που έλεγαν ότι είναι υπερβολή της εκκλησίας. δεν ήξερα ότι ήθελε τόση εξήγηση...sorry αν δεν ήταν σαφές Cool .


Kάτσε,βρε Angie, γιατί το εργαστήριο "μυρωδάτο" αλλά τα ελληνικά δεν τα έχουμε ξεχάσει ακόμα...
Δεν σου είπα ότι την έγραψες εσύ τη Βίβλο.Είπα ότι γιατί έπρεπε η Βίβλος να γράφει χωριστά τους ομοφυλόφιλους στη Δημιουργία.Είναι άλλο είδος?
Γράφει ότι ο Θεός εποιήσε τον άνθρωπο, χωρίς επιθετικο προσδιορισμό "ετεροφυλόφιλος" ή "ομοφυλοφιλος",αν κάνω λάθος διορθώστε με.Όπότε πώς "οι της εκκλησίας", δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά, βγάζουν το συμπέρασμα ότι μιλάει μόνο για τους ετεροφυλόφιλους;; Ούτε ο Χριστός μίλησε ποτέ για σχέσεις, ούτε και για γάμους -για να επανέλθουμε και στο θέμα μας-, ούτε και για το τι κάνει καθείς στο κρεβάτι του...
Όσο για το δεύτερο,ΟΚ.Απλά το σχολίασα γιατί στις μέρες μας πολλοί, ρασοφόροι και λοιποί -και πάλι δεν είναι προσωπικό σε εσένα-, λαμβάνουν το ρόλο του κλειδοκράτωρα του Παραδείσου...Συγγνώμη, αλλά αδυνατώ να πιστέψω ότι ο Θεός, αν υπάρχει και αν δεχτούμε όλα τα υπόλοιπα, θα μας κρίνει με τα κριτήρια που φτάνει και καταλαβαίνει το δικό μας ταπεινό μυαλό.
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Angie 2008-04-09, 13:55

κοίτα, αν ρωτάς τη καθαρά προσωπική μου άποψη έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες όσον αφορά στη βάση της σκέψης σου, όλοι ίσοι και όλοι άνθρωποι. τώρα, ο Χριστός μίλησε για γάμους και για σχέσεις εδώ κάνεις λάθος..."ο άνδρας να προσέχει τη γυναίκα αυτού ως εαυτόν" και ευλόγισε το γάμο μεταξύ άνδρα και γυναίκας και πολλά άλλα και δεν "φαίνεται" (και λέω φαίνεται γιατί προφανώς και δεν μπορώ να ξέρω τι γινόταν εκείνη την εποχή ούτε τι είχε στο μυαλό του...) να ασχολήθηκε καν με τις σχέσεις ομοφυλοφίλων και αν ρωτάς πάλι εμένα λογικό μου φαίνεται γιατί δεδομένης της κοινωνικοπολιτικής κατάστασης της εποχής που έζησε και έδρασε δεν ήταν και πολύ φανερές τέτοιες σχέσεις if you know what i mean! Δεν λέω τίποτα άλλο γιατί πραγματικά το τραβήξαμε το μεταξύ μας δεν διαφωνούμε ουσιαστικά σε κάτι νομίζω... Rolling Eyes
το μόνο που λέω είναι ότι πολύ ασχολήστε με το να αλλάξετε την εκκλησία προς μια κατεύθυνση που σας-μας βολεύει ενώ μπορούμε απλά να κρατήσουμε αυτά που θέλουμε και να απορρίψουμε όσα ας ενοχλούν. εξάλλου όπως είχα πει και πιο πριν, θεωρώ ότι με τις ερμηνείες των ρασοφόρων διαφωνεί ο πολύς κόσμος (και καλά κάνει κατά τη γνώμη μου) και όχι με το κείμενο αυτό καθέ αυτό!!
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από HillONE 2008-06-07, 18:40

Μιας και είναι και επίκαιρο το θέμα... Ποιά είναι η γνώμη σας για τους γάμους ομοφυλόφιλων? Για να δώ απαντήσεις.. (κυρίως απο τους υπέρμαχους του γάμου... χεχε)
HillONE
HillONE
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Differential diagnosis people...
Registration date : 09/09/2007

https://chem-uoa.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από sotirisk 2008-06-08, 10:13

Η άποψή μου είναι ότι θα γίνει η Τήλος Μύκονος, και αυτό είναι καλό, τρελό trendy σημείο συνάντησης η Τήλος.

Πάντως το θέμα είναι απίστευτο, απορώ γιατί γράφετε τα μακρυνάρια, άντε να διαβάσετε κάνα μάθημα!
sotirisk
sotirisk

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα
Quote : A nation creates music - the composer only arranges it.
Registration date : 25/01/2008

http://chemical.world.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-06-09, 22:48

Πάντως η ακολουθία του γάμου που τα περισσότερα κείμενα της γράφτηκαν αρκετούς αιώνες πρίν (αν θυμάμαι περίπου....19-20) μιλάνε καθαρά για αντρα και γυναίκα. Το είπε και πολύ ωραία η Angie(βλ. πάνω) Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν συμπεριέλαβαν και τους "παραφύσιν"... Πάντως μου είπαν το εξής πολύ ωραίο πριν λίγες μέρες και δεν το έχω ακόμα διασταυρώσει: Πήγε λέει ο Βαλιανάτος να μιλήσει σε Βιολόγους κι ένας καθηγητής από βήματος αν κατάλαβα καλά, του είπε φόρα παρτίδα ότι η "φύση" σας δεν βοηθάει την μητέρα Φύση και το ανθρώπινο είδος, οπότε μοιραία θα τους απορρίψει όπως κάνει πάντα αυτή και μάλιστα χωρίς έλεος.. Παιδιά είμαστε τεχνοκράτες και οφείλουμε να παραδεχτούμε την άποψη αυτή του καθηγητή όσο ρατσιστική κι αν ακούγεται.. Τι να πω, ας κάνουν ότι τους φωτίσει ο καλός Θεούλης.. Μόνο τα παιδάκια μην ακουμπήσουν γιατί και κάπως έτσι ξεκινάνε οι ομοφυλοφιλίες. Μην τα ρίχνουμε όλα στα γονιδιακά,φύση κτλ.. Σας το λέω από ανώνυμες μαρτυρίες του πατέρα μου που σαν εξομολόγος έχει ακούσει τα χίλια μύρια όσα !!!
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από sotirisk 2008-06-10, 06:44

Nicmar83, με αυτή τη λογική το μέλλον του είδους είναι οι bi. Τα έχουν καλά με το αδερφάτο + αναπαράγονται.
Οπότε καλύτερα άστο το θέμα, ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει στην προσωπική του ζωή, και τέλος.
sotirisk
sotirisk

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα
Quote : A nation creates music - the composer only arranges it.
Registration date : 25/01/2008

http://chemical.world.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Lenia 2008-06-12, 00:02

@ nickmar:
Να σου πω ότι έχουν παρατηρηθεί ομοφυλοφιλικές συμπεριφορές και σε ζώα στη φύση με αύξηση των "κρουσμάτων" σε καταστάσεις αιχμαλωσίας (εντάξει στο τελευταίο είναι μη φυσιολογικές συνθήκες αλλά πάντως εκδηλώνεται τέτοια συμπεριφορά)...
Και ο άνθρωπος επίσης δεν είναι "έρμαιο" της φύσης.Αν είμασταν ίσως η φύση να μας είχε γλιτώσει από άλλα σοβαρότερα...Έχει το μυαλό άρα και τη δυνατότητα της επιλογής.Αλλωστε οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι είναι από επιλογή τους -τώρα δεν νομίζω ότι ούτε εσύ ούτε εγώ είμαστε άξιοι να κρίνουμε τις επιλογές των άλλων- και δεν τους έχει "ακουμπήσει" κανένας...(Άμα το πάμε έτσι... Ξέρεις πόσα straight "ακουμπίσματα" έχουν οδηγήσει σε ένα σωρό άλλα πράγματα σοβαρότερα...)
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-06-17, 22:51

@sotirisk
Πολύ καλά το έθεσες φίλε μου : "Στη προσωπική του ζωή". Εδώ όμως πάνε να το κάνουν modus vivendi (ελληνιστί δε "τρόπο ζωής"). Εμένα αυτό δεν μου αρέσει και πιστεύω και στον οιονδήποτε .. Όσο γι'αυτό που λες για τους bi απέχεις παρασάγκας και είναι και τελείως άστοχο φυσικά αν όχι και ανόητο επιχείρημα.. Υπάρχουν χίλια δυο επιχειρήματα να σου παραθέσω αλλά η συζήτηση θα οδηγηθεί σε γελιότητα οπότε δεν αξίζει να απαντήσω..(πρόσεξε,δεν σε απαξιώ. Απλά περίμενα να γράψεις κάτι που αξίζει να διαβαστεί)

@Lenia
Το ήξερα πολύ καλά ότι θα επιχειρηματολογούσες με την ομοφιλοφιλία των ζώων. Έχω αναφέρει ότι η γυναίκα μου είναι βιολόγος οπότε μου έχει αναλύσει το θέμα πχ σαλιγκάρια,σκουλήκια κάποια ψάρια, πολλά φυτά κτλ κτλ όμως εδώ έγκειται και η ειδοποιός διαφορά : Ότι ο άνθρωπος είναι οντότητα διττής φύσεως που σημαίνει ψυχή και σώμα.. Δεν έχει αυτοσκοπό μόνο την ικανοποίηση των πρωταρχικών του ενστίκτων.. Οπότε πιστεύω ότι και το δικό σου επιχείρημα είναι τελείως άστοχο..

@everyone
Παίδες ίσως φταίνε τα media ,ίσως είναι η ωμή πραγματικότητα ίσως φταίει που δεν έχουμε ανοχή στα προβλήματα των άλλων. ίσως φταίει που είμαστε αυστηροί με τους άλλους και χαλαροί με τους εαυτούς μας και βάζω φυσικά και τον εαυτό μου μέσα.. Το λέω αυτό γιατί έβλεπα την εκπομπή του Μάκη (μην ρωτήσετε ποιος είναι ο Μάκης!) και έβλεπα λοιπόν αυτούς τους ιδιαίτερους ανθρώπους να μιλούν με θράσος,με οργή, με αγανάκτηση με πολύ απ'όλα.. Και εύκολα παρατηρείς την δυστυχία και την μελαγχολία της απόρριψης στα μάτια τους.. Τουλάχιστον έτσι το εκλάμβανα εγώ.. Κανένα άνθρωπο δεν πρέπει να απορρίπτουμε.. Τον κάθε έναν,μόνο ο Θεός γνωρίζει γιατί ήρθε στον κόσμο. Και είναι και αυτός εικόνα Θεού, οπότε αν απορρίπτεις αυτόν είναι σαν να απορρίπτεις τον Θεό..Δεν το συζητώ.. Βέβαια δεν σας κρύβω ότι αυτό που μισώ είναι αυτή η χυδαία προβολή της φύσης τους,τύπου Χατζηστεφάνου.. Πολλή ωμότητα σε απόχρωση ηρωισμού.. Αλλά ούτε και αυτός φταίει..
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από vertigo_jh 2008-06-18, 14:25

δεν διάβασα τα παραπάνω, αλλά αφήστε τον Θεό εκεί που είναι(αν είναι...) και τουλάχιστον ας βρεθεί μία λύση που να βολεύει όλους...δεν υπάρχει σωστό και λάθος...δεν είναι θέμα θρησκείας, πολιτικών φρονημάτων ούτε τίποτα άλλο...είναι θέμα επιλογής...ο καθένας κάνει ότι θέλει για τον εαυτό του..
vertigo_jh
vertigo_jh

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 234
Ηλικία : 38
Registration date : 20/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Lenia 2008-06-21, 10:45

@nickmar
Άσχετα με τις ομοφυλοφιλίες...Εμένα μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε κάτι;Πόση σχέση πια με τη φύση έχουμε οι άνθρωποι;;;
Τη μία δεν έχουμε σκοπό απλά να ικανοποιήσουμε τα πρωταρχικά ένστικτα.(Για να μην παρεξηγηθώ, συμφωνώ ως εδώ.)
Απ' την άλλη, όμως, κατά μερικούς σαν εσένα nicmar, κύριος σκοπός του ανθρώπου είναι η αναπαραγωγή...
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-06-21, 22:00

@Lenia
Κύριος σκοπός η αναπαραγωγή? Πότε το είπα αυτό?? Δηλ τα άτεκνα ζευγάρια,που πίστεψέ με είναι παρα πολλά, είναι για την πυρά??? Τι λες καλό μου παιδί??? Σε παρακαλώ,διάβασε τι έχω γράψει!! Μάλλον κάτι άλλο έχεις στο μυαλό σου..Μίλησα και με τον Sotirisk σε pm και ξαναλέω ότι δεν θέλω να παρεξηγούνται οι απόψεις μου! Πόσο πια δυσνόητα γράφω? Τουναντίον είπα ξεκάθαρα ότι ο άνθρωπος δεν πιστεύω ότι είναι μόνο σώμα.. Έχει διττή φύση.. Πέρα από το σώμα αποτελείται και από κάτι βαθύτερο που ο καθένας το λέει όπως νομίζει.. Εγώ το λέω ψυχή.. Και το ξαναλέω, ότι ο καθηγητής εννοούσε (χωρίς να απολογούμαι για εκείνον αν όντως ειπώθηκε) το φαινόμενο της ομοφυλοφιλίας και όχι τους ανθρώπους. Και μην μου πείτε ότι είναι παλιό το φαινόμενο στους ανθρώπους. Εν σχέσει με την ηλικία της Γης ή του ανθρώπο στη Γη, είναι σχετικά πρόσφατο..Αλλιώς η φύση αναγκαστικά και σύμφωνα με την εξέλιξη θα πρέπει να εφεύρει αυτόματους μηχανισμούς μόνοικης αναπαραγωγής ή παρθενογένεσης ή όπως αλλιώς λέγεται... Αλλά μου φαίνεται απίθανο αφού η ερμαφρόδιτη χλωρίδα και πανίδα είναι από κτίσως κόσμου και όχι κάτι τόσο πρόσφατο όπως συμβαίνει με τους ανθρώπους....
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από HillONE 2008-06-21, 23:46

Το τελευταίο κομμάτι δεν είναι σωστό όπως το λές nick... Η ομοφυλοφιλία είναι καταρχάς αρκετά παλιό φαινόμενο (οι αρχαίοι ημών πρόγονοι που λέμε) Το ότι η φύση δεν εφήυρε μηχανισμούς παρθενογέννεσης οφείλεται αφενώς στο οτι δεν έχει περάσει αρκετός χρόνος τόσος ώστε να γίνει κάποια μετάλλαξη (δεν γίνονται απο τη μια μέρα στην άλλη τέτοιες αλλαγές εκτός αν πας στην ολλανδία) και αφαιτέρου επειδή δεν είναι τόσο μεγάλος ο πληθυσμός των ομοφυλόφιλων ώστε να επιβάλει τέτοιες αλλαγές στη φύση του ανθρώπου...
HillONE
HillONE
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Differential diagnosis people...
Registration date : 09/09/2007

https://chem-uoa.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Lenia 2008-06-22, 11:26

@nickmar
Ορίστε τι έχεις γράψει...

nicmar1983 έγραψε:Lenia said:
Γιατί πρέπει να έχει πρόβλημα της Εκκλησίας δηλαδή?Ελευθερία επιλογών δεν υπάρχει??

Μετά θα λέγατε ότι "όμοιος ομοίω αεί πελάζει".. Άφήστε παίδες, πουθενά δεν πιάνεστε..! Όταν Lenia μου δεν θα βρίσκεις άντρα γιατί θα έχουν κάνει χρήση αυτής της "ελευθερίας",τότε έλα πες μου. Παίδες,σοβαρευτείτε! Είναι στη φύση του ανθρώπου,και η εξέλιξη και η αναπαραγωγή και η διαιώνιση του είδους..Το λέει και η επιστήμη μας..Άλλωστε το είπε χρόνια πριν ο Δημιουργός: "Αυξάνεστε και πληθύνεστε και κατακυριεύσατε την Γην". Μην κοιτάς που κάποιοι τα έχουν κάνει όλα μπουρδέλο...Ακόμα και τον κώ#$ τους.. Άντε τώρα,μη με θυμώνετε...

Παρεξήγησα????
Τώρα θα μου πεις ότι είπες ότι είναι "στη φύση του ανθρώπου" και όχι ότι είναι "σκοπός"...
Μήπως παίζουμε με τις λέξεις;

(Ούτε τα άτεκνα ζευγάρια είναι για την πυρά και μαγκιά τους που είναι μαζί χωρίς τα άλλα "δεσίματα" και ειδικά μπράβο σε αυτά που δεν κατέφυγαν ούτε σε γιατρούς και εξωσωματικές και είπαν:"Δεν έτυχε.Εμείς είμαστε μαζί και αγαπιόμαστε.", ούτε όμως και οι ανύπαντρες/οι κατ' επιλογή γυναίκες και άντρες.)

Και όντως η ομοφυλοφιλία είναι πολύ παλιό φαινόμενο απλά οι αρχαίοι μάλλον δεν το θεωρούσαν τίποτα το αξιοσημείωτο μετά κρύφτηκε από τις κοινωνικές νοοτροπίες και τώρα προβάλλεται με τα ΜΜΕ...
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-06-23, 19:06

Τώρα ποιος παίζει με τις λέξεις βρε Lenia? Διάβασες πουθενά σε αυτό που παρέθεσες ότι είναι κύριος σκοπός?? Απλά είπα ότι είναι στη φύση μας και η αναπαρωγή κτλ.. Επίσης αν αναφέρεσαι στον "Δημιουργό" δεν έχει πει μόνο αυτή την φράση..LOL!
Τεσπά επείδή αρχίζουμε και ξεφεύγουμε και δεν αντέχω,και κυρίως θα παρεξηγηθούμε χωρίς λόγο θα σας πω αυτό που είπα και στον συνάδελφο Sotirisk σε pm.. Εγώ ειλικρινά δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ελευθερία επιλογής,ούτε με το διαφορετικό γιατί έτσι είμαστε οι άνθρωποι.Διαφορετικοί ! Απλά πιστεύω ότι η ελευθερία απ'την ασυδοσία απέχει όσο η τρύπα της βελόνας.Και πιστέψτε με παίδες υπάρχουν πολλοί που θα ήθελαν να κλείσει τελείως αυτή η τρύπα. Έστω και εις το όνομα της ανθρώπινης ξεφτίλας...Και αυτό εμένα με πειράζει..
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Lenia 2008-06-26, 15:48

Τέλος πάντων, nicmar, ας παραδεχτώ ότι παρεξήγησα...

Το θέμα είναι πώς ορίζεται η ελευθερία και η ασυδοσία και τα όρια κτλ κτλ... Άλλα είναι για εσένα, άλλα για 'μένα κοκ...
Αλλά πέρα από αυτό, και το κάθετι που τελικά επιβάλλεται έμμεσα ή άμεσα εξυπηρετεί κάποιο σκοπό... Το να δεχτούμε τους γάμους των ομοφυλοφίλων πες ότι εξυπηρετεί "κάτι". Κάποιο άλλο "κάτι", όμως, εξυπηρετούν και οι νοοτροπίες που ήδη υπάρχουν είτε για τους γάμους των ετεροφύλων είτε και για άλλα θέματα "ηθικής"...
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης