Forum Χημικού Αθήνας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

+8
than
chem1007
ira
Vicky
koralia
Lenia
Angie
Silvia
12 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από Silvia 2007-11-24, 23:48

Είναι γεγονός πως από τον πρωτοετή μέχρι και τον τελειόφοιτο....όλοι έχουμε δοκιμαστεί στα εργαστήρια...εμείς...και οι αντοχές μας βεβαιώς βεβαίως...Άνοιξα αυτό το θέμα γιατί η φίλη μου η ira...μου το υπενθύμισε...!!!
Το θέμα μας λοιπόν έχει τίτλο τα δεινά των εργαστηρίων είτε αυτά γίνονται κατά τη διάρκεια των ασκήσεων..είτε κατά την αποχωρησή μας από αυτά...!!!Σε όλους θα έχει συμβεί κάτι...ήρθε η ώρα να το ομολογήσετε...το δικό μου δεινό...το κάρφωσε η ira... (να ναι καλά)...Εμπρός...λοιπόν!!
Silvia
Silvia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 507
Ηλικία : 35
Τόπος : οπου γης...και πατρις....
Quote : ''The unthinking majority''...
Registration date : 15/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από Angie 2007-11-25, 03:24

Εργαστηριο αναλυτικης πρωτο ετος. κανω αγνωστο. η ωρα ειναι περασμενη και εχω μεινει μονη μου μεσα στο εργαστηριο με μια ηρωικη φιλη μου που περιμενει με αγωνια. κανω την τελευταια διηθηση....περιμενοντας να "στεγνωσει" ο ηθμουλης λεω να πλυνω τους δοκιμαστικους μπασ και φυγω καποια στιγμη απο το εργαστηριο....ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ!!!! παιρνοντας το στατο με τους δοκιμαστικους κανω την καταπληκτικη κινηση και χυνω στο νεροχυτη ολα τα υγρα που περιειχαν. και λεγοντας ολα..... ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΙΟΝ ΕΙΧΑΝ ΜΕΣΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ!!!!!! ξερετε τι σημαινει αυτο;;; υποψιαζεστε εεεεεε;;;; ΟΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!!!!!ΕΥΧΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΑ ΣΑΣ ΔΙΝΩ: Π Ο Τ Ε ΜΗΝ ΠΛΕΝΕΤΕ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ!!!! ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΣΤΕ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΙ!!!
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από Silvia 2008-01-09, 18:50

εργαστηριο φασματοσκοπιας...το ιζημα πανω στον Βuchner με τις ωρες για να στεγνωσει...ΚΑΙ εκανα την καλη μου πραξη που την πληρωσα αργοτερα...εβγαλα το ιζημα οπως ηταν πριν καλοστεγνωσει για να παρει το Βuchner μια κοπελα!!αλλα το ιζημα ηταν ακομη υγρο(γκρρρ)!ο μεταπτυχιακος λεγοντας μου ''περαστικα σου''!!!(παγια τακτικη του κλαδου τους) μου προτεινε να το πατικωσω αναμεσα σε 2 φυλλα διηθητικου χαρτιου!!το αποτελεσμα ηταν.........μια πιτσα χρωματος βυσσινι!!!!ριξαμε πολυ γελιο εκεινη την μερα!!!η πλακα ειναι πως το αποτελεσμα της ζυγισης βγηκε πανω απο 100 %!!!τραγικο αυτο...αγαπητοι συναδελφοι αλλη φορα προσοχη!!!το στεγνο κερδιζειιιι!!!και απι την ευκαιρια μονο η αντζι και εγω αυτοσχεδιαζουμε στα εργαστηρια.......απιστευτο!!!χιχιχι
Silvia
Silvia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 507
Ηλικία : 35
Τόπος : οπου γης...και πατρις....
Quote : ''The unthinking majority''...
Registration date : 15/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από Angie 2008-01-10, 00:57

α έχω και άλλο ένα ευφανταστο το οποίο δεν το έκανα εγώ αλλά μια φίλη! και πάλι στην αναλυτική (η ποιοτική ανάλυση προσφέρεται για διάφορα κούφά....) έκανε έναν ηθμό για να γίνει ένας διαχωρισμός. και επειδή μας είχαν πει να το ζουπίξουμε λιγάκι το μπαμπακάκι...ε αυτή το παράκανε ολίγον τι και με το που έριξε το διά/μα...ΤΙΠΟΤΑ...ούτε σταγόνα δεν πέρναγε!!!! μιλάμε τίοτα απολύτως έτσι!!! αφού και οι μεταπτυχιακοί απόρρησαν...μάλλον είχε βγει από μέσα της ο Ζαμπίδης εκείνη τη μέρα!
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από Lenia 2008-01-11, 00:37

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Αλήθεια?! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Αυτοί οι ηθμοί ήταν θλιβερη ιστορία η αλήθεια είναι!
Προσωπικά μια φορά πάω να πιέσω το πουάρ πάνω από τον ηθμό,είχα ρίξει και πολύ διάλυμα να περάσει δεν εφάρμοσε και καλά το πουάρ και ούτε λίγο ούτε πολύ το διάλυμα εκράγηκε!Καταπιτσιλίστηκα και πιτσήλισα και όλο το χώρο και ήταν και καφέ...!!

Και μια ερώτηση:Το θειικό οξύ που χρησιμοποιούσαμε στην Αναλυτική έκαιγε όταν έπεφτε στο χέρι;Έχω μείνει με την απορία...Η ira ξέρει το γιατί...
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από Silvia 2008-01-11, 00:40

ισως να εκαιγε λιγακι λενια..αλλα ο σωστος ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ χημικος οπως θα λεγε και καποια ψυχη ειναι τελειως ΑΝΙΩΘΟΣ!!!!!!
Silvia
Silvia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 507
Ηλικία : 35
Τόπος : οπου γης...και πατρις....
Quote : ''The unthinking majority''...
Registration date : 15/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από koralia 2008-01-11, 00:47

μην μου θυμίζεις αντίστοιχες εκφράσεις ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΥ ΧΗΜΙΚΟΥ....έχω αποθυμένα πολλά με τη συγκεκριμένη...
koralia
koralia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 247
Ηλικία : 35
Τόπος : από Ηράκλειο Κρήτης- Χαλάνδρι
Quote : κάθε μέρα είναι μια καινούργια μέρα
Registration date : 05/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από Angie 2008-01-11, 11:57

κοίτα επειδή την έχω πατήσει με θειικό (είχαν περιλούσει όλο το χώρο κάτι καλόπαιδα που είχα στο εργαστήριο γιατί δεν χρησιμοποιούσαν χωνί για τις μεταγγίσεις βρισίδι ) δεν καίει. εγώ το ένιωσα σαν γλίτσα στο χέρι μου και μόλις πήγα να το ξεπλύνω (εκείνη την ώρα δεν ήξερα τι είναι) έγινε το χέρι μου τούμπανο!! μιλάμε έβγαλα 6ο δάχτυλο!! σαν φουσκάλα περίπου αλλά δεν πονούσε!! μου έβαλαν όμως μία αλοιφή και μέσα σε 5 λεπτάκια ήμουν οκ! αφού να φανταστείτε δεν είχα καταλάβει τι παίχτηκε μέχρι που πήγα στην παρασκευάστρια και μου είπε ότι είναι από το θειικό!!
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από Vicky 2008-01-21, 17:07

Παιδιά τα μεγάλα γλέντια είναι στα εργαστήρια οργανικής!!! όχι μονο κρατάνε πολύ ώρα αλλα έρχεσαι και σε επαφή με διαφόρων ειδών ουσίες (στενες επαφες- οχι αστεία πράγματα)! Εξάλλου είναι γνωστό πως οι οργανικοί χημικοί έχουν χαμηλώτερο μέσο όρο ζωής από τους υπόλοιπους. Αυτά είναι τα ωραία!!!
Vicky
Vicky

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ηλικία : 36
Τόπος : chem-planet
Quote : be yourself-is the best you can do!
Registration date : 16/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από ira 2008-01-21, 17:16

Lenia μαλλον το θειικο οξυ θα καιει αλλα ειπαμε ο ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ ΧΗΜΙΚΟΣ δεν νιωθει..... το ελεγε συνεχεια μια ψυχη..!!! Δεν θυμασαι τοτε που καναμε πειραματα στο........χερι σου????


Εργαστηριο φασματοσκοπιας... 1η ενοτητα!
Εκανα τα παντα ωστε το πρωτο συμπλοκο να βγει αψογο. Τετοια προσοχη που εφευγα τελευταια απο το εργαστηριο!!! Στο δευτερο συμπλοκο ομως ψιλοβαριομουν και το εφτιαξα τσακα τσακα και ο Θεος να το κανει συμπλοκο... το αποτέλεσμα ο γνωστος σε όλους βοηθός Γιάννης κανοντας την αγωγιμομετρια μου ειπε οτι το πρωτο συμπλοκο που με τοση προσοχη επιμεληθηκα το ειχα βρισίδι , και το αλλο που δεν θυμομουν καν τι ειχα βαλει ηταν αψογο!!! oops Φταίω εγω μετα??????? head wall


ΟΧΙ ΔΙΠΛΟΠΟΣΤΑΡΙΣΜΑ... computer smashing
HillONE


Έχει επεξεργασθεί από τον/την στις 2008-01-22, 21:26, 2 φορές συνολικά
ira
ira

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 35
Τόπος : ILION CITY!
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από Angie 2008-01-21, 19:20

κοίτα αυτό μπορεί να συμβεί καμμιά φορά. παίζεις με τις πιθανότητες!
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από chem1007 2008-01-21, 20:40

poso stenh mporei na einai pia auth h epafh sta ergasthria organikhs??
chem1007
chem1007

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 173
Ηλικία : 35
Registration date : 28/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από Vicky 2008-01-21, 22:52

Αγαπητέ chem1007, όταν θα αρχίσεις να βγαίνεις από τα εργαστήρια με τρύπες στα παντελόνια και αφού έχεις εισπνεύσει ότι υπάρχει σε οργανική ένωση θα καταλάβεις τι εννοώ... tongue
Vicky
Vicky

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ηλικία : 36
Τόπος : chem-planet
Quote : be yourself-is the best you can do!
Registration date : 16/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από than 2008-01-21, 23:11

μήπως θα έπρεπε να μας είχαν στα βαρέα και ανθιυγιεινά; Cool
than
than

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 396
Ηλικία : 34
Registration date : 24/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από Cristal_ 2008-01-22, 00:45

AAaaaAaaAAaa edw sas exw ena kalo.Very Happy Pisw sto prwto etos sto ergastirio tis Agapitis kirias Mitsopoulou, eixame ena peirama opou pirwname kati gia na doume se ena deftero kati na vgainoun kt toso da fisalidoules drunken k na idonistoume oloi apo ti xara mas pou tis eidame [vl. cyclops sxima sel.27, Sto"Ergastiriakes Askiseis Anorganis Ximeias II].
Ekei loipon pou to xoume pirwsei kala kala k o kalos mou simfoititis k filos Aggelos prospathei na mou to pasarei diakritika me mia petsetoula, egw olo agxos pianw meta prosoxis k eulaveias to psixro tmima k meta - Kirios eide pws- voutaw to tsouxtero-kaftero-tsourouflisto-opws-thelete-peite-to tmima k menw malista na to krataw aporimeni gia merika defterolepta mexri na epikoinwnisoun oi nevrikes apolikseis me ton egkefalo mou me apotelesma..... ena TRISXARITWMENO- Sa Zwgrafia- Kapsimo se Oli mou tin palami.... head wall
Cristal_
Cristal_

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ηλικία : 36
Quote : If you can't find the needle, burn the fucking haystack
Registration date : 21/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από Lenia 2008-01-22, 18:58

Μήπως όμως αν λαμβάνονταν μέτρα προστασίας, όπως θα έπρεπε με βάση τις δυνατότητες που υπάρχουν, να μη ερχόμασταν σε τόσο "στενή" επαφή με όλα αυτά τα ανθυγειινά;;;
Γιατί αν τα επεξεργαζόμαστε ανάλογα, όπως γίνεται με την αμμωνία που την παίρνουμε από τον απαγωγό και μετά τη βράζουμε εκτός του απαγωγού, λογικό να καταλήγουμε να έχουμε εισπνεύσει τα πάντα...

ira,τότε στο "ατύχημα" όντως δεν είχα καταλάβει τίποτα... Έπεσαν στο χέρι μου σταγόνες θειικό από το σταγονόμετρο. Μες τον πανικό όταν έπεσε ότι θα καώ ξεσήκωσα την ira και δεν αισθάνθηκα τίποτα τελικά!! Η αλήθεια είναι ότι πρώτα έβαλα NaOH και μετά το πήγα στη βρύση. Μόνο που ήταν λίγο σαν αφυδατωμένο στα σημεία που είχαν πέσει οι σταγόνες για 2-3 μέρες...
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-06-25, 22:59

Στην αναλυτική όταν είχα πρωτοπάει στη Σχολή, μόλις είχα απολυθεί και από το στρατό συν ότι ήμουν και παιδί της θεωρητικής( που δηλ γνώσεις χημείας??) έκανα το μεγάλο λάθος να ανακατέψω θειικό με νιτρικό που κάνουν έντονη αντίδραση.. Και όχι μόνο τα ανακάτεψα αλλά σκεπτόμενος τα κινούμενα σχέδια με τους τρελούς επιστήμονες,άρχισα να το κουνάω. Και αυτό άρχισε ξαφνικά να αφρίζει κι έκανε ένα δυνατό "μπουφ".. Παραλίγο να θρηνήσουμε θύματα. Η κα Αθανασίου,μόλις είδε το σκηνικό με ξέχεσε κανονικά!!Όταν δε έμαθε ότι είμαι και από θεωρητική κατεύθυνση με ρώτησε τι ήθελα στο χημικό,της απάντησα ότι δεν μου άρεσαν τα αρχαία και η ιστορία κτλ κτλ,και αφού με ξαναμάλωσε,με έβαλε να ορκιστώ ότι δεν θα ξανααγγίξω τα αντιδραστήρια χωρίς να ρωτήσω και μέχρι να μάθω χημεία.. Πάντως είναι αξιολάτρευτη!
Και άλλη μια φορά την ίδια εποχή περίπου,που πήγα να ξεπλύνω μια προχοϊδα με μαγγανικά αν θυμάμαι καλά, έβγαλα το στόμιο της εκτός νηπτήρα και έπεσε λίγο στο παντελόνι μίας κοπέλας. Της έκανε μία καλή τρύπα που σίγουρα θα την θυμάται.. Ήμουν όλο γκάφες και από γνώσεις μηδέν.. Μετά στις ομάδες δεν με αφήνανε να αγγίξω τπτ για κάποιο καιρό.. Τι ψυχολογικά κουβαλάω ο κακομοίρης..
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από Lenia 2008-06-26, 15:33

Και πώς βρέθηκες βρε nickmar στο Χημικό από θεωρητική?
Δεν το λέω από κακό αλλά κάπου υπάρχει ένα θέμα για τον επαγγελματικό προσανατολισμό και η ιστορία σου πρέπει να έχει μεγάλο ενδιαφέρον να μας την πεις...!!
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-06-26, 18:32

Δεν περιέχει τπτ το αξιόλογο η "ιστορία" μου..Άλλαξα στην τρίτη Λυκείου τελευταία στιγμή μετά από αλλαγή σχολείου,αυτό.. Σαν τι άλλο θα ήθελες να ακούσεις? Απλά λέω ότι μου έφυγε ο κώλος στο διάβασμα(μπιιιιιιιιιιιιιπ!) Αυτό σου φτάνει? geek Άλλωστε επειδή βρισκόμεθα στην Ελλαδα,όπερ σημαίνει ότι κρίνεσαι από το αποτέλεσμα και όχι από ταξίδια σε Ιθάκες,εμπειρίες και άλλες τέτοιες φανφάρες, το κατόρθωμα μου δεν ήταν που μπήκα στο Χημικό , αλλά όταν θα βγω με το καλό... Όπως και όλοι μας λίγο ως πολύ.. "Ο τύπος τρώει την ουσία".. Τώρα τι κάνουν οι τύποι μεταξύ τους, αυτό είναι άλλο θέμα.. Και ο νοών νοείτο..
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από Lenia 2008-06-26, 22:22

Από περιέργεια ρώτησα,καλέ.
Οι ιστορίες γύρω από τις επιλογές των ανθρώπων καμιά φορά είναι πολύ ενδιαφέρουσες και στην περίπτωσή σου μου έκανε εντύπωση η αλλαγή επιλογών από Θεωρητική σε Χημικό.Αυτό.

Για τους άλλους κρίνεσαι εκ του αποτελέσματος.
Εσύ κερδίζεις και από τα ταξίδια και τις εμπειρίες και τις "φανφάρες" που λες.
Καμιά φορά, μάλιστα, το προσωπικό κέρδος από αυτά μετράει γιατί είναι και περιπτώσεις που για τους άλλους το αποτέλεσμα δεν είναι αξιόλογο...
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-06-27, 08:44

Παιδί μου,τι φαντάστηκες?? Απλά σου λέω ότι όλοι στην οικογένεια μου είναι της θεωρητικής,φιλόλογοι,ιστορικοί θεολόγοι κτλ και το θεώρησαν φυσικό να γίνω κι εγώ τα ίδια.. Μόνο που εγώ είχα τρέλα με τη Χημεία και κυρίως με τα Μαθηματικά..
Για το άλλο τώρα, σαν θεωρητικός είμαι με τον Καβάφη και όλη την ποιητική του συλλογή.. Σαν θετικός όμως η εμπειρία μου μου λέει ότι αυτές τις "φανφάρες"(ίσως λίγο άκομψος όρος,συγχώρεσε με) τις πετάνε αυτοί που δεν κατάφεραν να τελειώσουν τπτ στη ζωή τους.. Και αυτό για να τα βρουν με τον εαυτό τους ότι "τουλάχιστον εγώ προσπάθησα..". Προς θεού, από αυτά δεν πάει τπτ για σένα,μην παρεξηγηθώ..! Απλά πιστεύω ότι στη ζωή μας πρέπει να βάζουμε ψηλά τον πήχη. Και με ότι καταπιανόμαστε,να το φέρνουμε εις πέρας.. Πάντα θα υπάρχει ο απέναντι που θα σου πει : " Γιατί Λένια μου?Τι κατάφερες τελικά στη ζωή σου? Με ότι καταπιάστηκες,το άφησες και σε άφησε και αυτό..Τι δημιούργησες τελικά?Μήπως απέτυχες?".Και μην ξεχνάς ότι ο ποιος σκληρός απέναντι σου θα είναι αυτό που θα βλέπεις μέσα στον καθρέφτη σου.. Και πίστεψέ με καλό μου, αυτός σπάνια συγχωρεί αλλά ποτέ δεν κοροϊδεύεται.. rabbit
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από Lenia 2008-06-27, 22:40

Από περιέργεια ρώτησα, καλέ!Δεν φαντάστηκα τίποτα!Ή τέλος πάντων εγώ μπορεί να φαντάζομαι διάφορα αλλά ρωτάω για να μάθω την πραγματικότητα!
Μπράβο σου και μαγκιά σου που επέβαλλες και ακολούθησες αυτό που σου άρεσε!!


Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη...

Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν’ ο προορισμός σου.
Aλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου.
Καλύτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει·
και γέρος πια ν’ αράξεις στο νησί,
πλούσιος με όσα κέρδισες στον δρόμο,
μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη.
Η Ιθάκη σ’ έδωσε τ’ ωραίο ταξίδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.
Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.
Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν...


Ο "ήρωας" του ποιήματος έφτασε στην Ιθάκη, nickmar.
Αν δεν φτάσεις σε Ιθάκη, δεν έχεις κάνει ταξίδι αλλά έχεις χαθεί στο δρόμο...
Οι "εμπειρίες" σε κάνουν τον άνθρωπου που θα είσαι στην "Ιθάκη".Αν δεν φτάσεις τι να τις κάνεις;
Οπότε αν τις "φανφάρες" αυτές τις πετάνε άνθρωποι που δεν τελείωσαν τίποτα στη ζωή τους, λάθος τις πετάνε.

Όσο για τους "απέναντι"...Νομίζω υπάρχουν δύο λογιών:οι Άλλοι και ο Εαυτός μας
Οι Άλλοι όμως είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο και μάλλον όχι μέτρο της επιτυχίας ή αποτυχίας της δικής σου ή της δικής μου και γενικώς του οποιοδήποτε, για τον απλούστατο λόγο ότι ο κάθε άνθρωπος θεωρεί επιτεύγματα και λάθη άλλα από αυτά που θεωρεί ο διπλανός του.Εσύ μπορεί να κάνεις ένα πράγμα στη ζωή σου και με βάση τις δικές σου αξίες να είναι σημαντικό και να θεωρείς εαυτόν επιτυχημένο.Εγώ όμως που είναι ένας Άλλος, με άλλες απόψεις, μπορεί να θεωρώ ότι δεν πέτυχες τίποτα στη ζωή σου.Το θέμα είναι τι λέει ο εαυτός μας και για τον εαυτό μας συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...αυτός σπάνια συγχωρεί αλλά ποτέ δεν κοροϊδεύεται..Αυθυποβάλεται...Αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση...
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΑ...ΧΗΜΑΒΙ5...GROUP 2008-06-28, 21:48

εργαστήριο φασματοσκοπιας....εκείνη την μέρα θα δίναμε πρόοδο και έτσι οι καθηγητές είπαν να αρχίσουμε το πειραμα και να σταματήσουμε σε ενα συγκεκριμμένο σημειο και το υπολοιπο θα το ολοκληρώναμε την επόμενη φορα. Προς το τέλος της ώρας και καθώς ήμουν έτοιμη να ρίξω πυκνο θειικο οξύ έκανα το λάθος και το πήγα σε μια φίλη στον απέναντι πάγκο. Εκείνη όμως δεν με ειδε έγκαιρα με αποτέλεσμα να ρίξει κάτω τηνκωνική φιαλή μου και να σπάσει.Σε πεντε λεπτα έπρεπε να πάω στην αίθουσα και να γράψω την πρόοδο!Με επιασε πανικός!Ευτυχως με βοηθησαν καποιοι μεταπτυχιακοι και το τελειωσαν. Αλλά η ατυχια μου δεν σταματαει εδω! Την επόμενη μέρα ανοιξα το ντουλαπι και διαπίστωσα ότι η κώνικη φιαλη που είχα ήταν ραγισμένη και όλο το υγρο που είχε μέσα ήταν απλωμένο μέσα στο ντουλάπι! Με έβαλαν με την φίλη μου να συνεχίσω το πειραμα. Κατα την διάρκεια του πειραματος όμως δεν προσέξαμε με αποτέλεσμα να μπερδέψουμε το πειραματικό μέρος και να βάλουμε λάθος ουσίες στο μισο μέρος του υπολειματος της φιάλης!πιο χάλια πειραμα με τοσα λάθη μαζεμένα δεν εχω ξανακάνει ποτέ στην ζωή μου! Τουλαχιστον έχουμε κάτι να θυμόμαστε με την φίλη μου και να γελάμε! Γιατι αυτά τελικά σου μένουν....

ΜΑΡΙΑ...ΧΗΜΑΒΙ5...GROUP

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ηλικία : 36
Quote : Όποιος φοβάται ζει μισή ζωή
Registration date : 19/06/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας... Empty Απ: Οι περιπέτειες μιας εργαστηριακής μέρας...

Δημοσίευση από stella 2008-06-29, 01:08

ta kalytera ginontai sta ergasthria fysikoxhmeias! mia sto teleytaio mas ergasthrio fys3 me thn arwnh , pou afu mas anoigoun to pc( exei k auth mia loksa me tus ypologistes) ta 2 eksypna agorakia tis omadas mas pane kai anoigoun pasietzoula (milame se windows 95 kai an, kserete nai apo auta pou sernontai k y r i o l e k t i k a) kai arxizoun na paizun mexri pouskaei h arwnh... kai fysika to pc kollaei, me apotelesma na kleisume epitopou thn o8onh kai na kolhsei edelws olo k na mhn anoigei!den katalave oti paizame pasientza bebaia alla k pali mas ebrise!
8ymamai episis se mia allh askhsh pou htan terastia, kai gia na perasei h wra kaname diagwnismo poios 8a krathsei thn anapnoh tu perisotero, me apotelesma na eimaste 4 atoma kokino-mob apo to poli to zori! a3exastes stigmes !
ps.
Q.pws metafrazetai o xalasmenos ydroboleas sta ergasthria fys3?
A.sapio pagouri-l0l
stella
stella

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ηλικία : 36
Registration date : 22/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης