Forum Χημικού Αθήνας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Διδακτική της χημείας

+8
nicmar1983
sotirisk
vertigo_jh
*asteroskoni*
antipal
Angie
eleni
HillONE
12 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από HillONE 2007-11-29, 22:36

Τα μαθήματα της Διδακτικής της Χημείας γίνονται κάθε τετάρτη 10 με 12 και κάθε παρασκευή 13 με 15 στην αίθουσα διδασκαλίας οργανικής Χημείας στον τρίτο όροφο.

Ευχαριστώ την eleni για την πληροφόρηση σε άλλο ποστ...
HillONE
HillONE
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Differential diagnosis people...
Registration date : 09/09/2007

https://chem-uoa.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από eleni 2008-01-16, 18:39

[i]ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ!!

Αύριο και καθε Πέμπτη η κ.Κουσαθανα θα βρισκεται στην αιθουσα ΔΕΙΧΗΝΕΤ(αν γραφεται ετσι...) που βρισκεται απεναντι απο το Α2 ωρα 3-6για οποιον θελει να περασει για λιγο να συζητησει μαζι τησ για την εργασια στην διδακτικη τησ χημειασ και αν επιθυμει να δηλωσει συμμετοχη.
Η εργασια ειναι προαιρετικη και θα μετρησει (για οποιον ασχοληθει..) [b]50%
στον τελικο βαθμο [u]ανεξαρτητως τι θα γραψουμε στο μαθημα.
π.χ.
εργασια=7
Μαθημα=3
------------------
Συνολο:5

*Αν ο βαθμος που θα γραψουμε ειναι παραπάνω απο τη εργασία τοτε δεν θα ληφθει υπόψην η εργασια(προς όφελοσ μασ...).
*Τη εργασια μπορουμε να την κανουμε απο 1 εως 5 ατομα.


**Επιπλεον θα γινει ενα φροντηστηριακο μαθημα στις7/3 και ωρα 14:00 στην αιθουσα που γινονται οι παραδοσεις οπου θα δωθουν
βοηθητικεσ ερωτησεις και θεματα για την εξεταστικη!!Γι αυτο... οσοι πιστοι προσέλθετε...
eleni
eleni

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ηλικία : 37
Τόπος : Xalandri city
Registration date : 24/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από Angie 2008-01-17, 02:32

το ΔΙΧΗΝΕΤ γραφεται "Ι" και γενικα σημαινει:
ΔΙδακτικη της ΧΗμειας και Νεες Εκπαιδευτικες Τεχνικες.
αν δεν κανω λαθος... Very Happy
ευχαριστουμε για την ενημερωση!!
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από antipal 2008-01-18, 00:09

απίστευτα ψαγμένη ονομασία..
τρελή δημιουργικότητα..
antipal
antipal

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 143
Ηλικία : 38
Τόπος : hahlandree..
Quote : gia to putso
Registration date : 24/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty SHMEIWSEIS DIDAKTIKHS

Δημοσίευση από *asteroskoni* 2008-02-10, 01:45

Exclamation Paidia apo Deutera 11/2 8a moirazoun tis shmeiwseis tis Didaktikis sto DIXHNET sto grafeio tis ka Salta.
*asteroskoni*
*asteroskoni*

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 39
Τόπος : Gerakas
Quote : Ka8e mpalkoni exei alli 8ea...
Registration date : 22/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από Angie 2008-02-11, 01:51

να ρωτήσω: αν δεν έχεις δηλώσει το μάθημα μπορείς να πάρεις σημειώσεις;;
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από *asteroskoni* 2008-02-20, 12:46

Apo oti katalava prepei na exoun vgalei antitupa isa isa gia autous pou to dilwsan.Bevaia de xaneis tipota an pas na rwtiseis,kai oi 2 ka8igitries einai suzitisimes opote paizei k na s'afisoun na pareis...
*asteroskoni*
*asteroskoni*

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 39
Τόπος : Gerakas
Quote : Ka8e mpalkoni exei alli 8ea...
Registration date : 22/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από eleni 2008-02-21, 16:59

einai tragiko na xoyn bgalei antytypa mono gia osoys to dhlwsan... an nai tsampa kopo ekanan... toy xronoy ta idia 8a trabhksoyn kai pali 8a thn plhrwsoyn oi foithtes poy 8a paroyn shmeiwseis sto para5!!! yparxei polu anwmalia ston kosmo!!!
eleni
eleni

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ηλικία : 37
Τόπος : Xalandri city
Registration date : 24/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από *asteroskoni* 2008-02-25, 17:30

Paidia pige kaneis sto teleutaio mathima tis ka Salta?Eipe oti kapoia kommatia 8a nai ektos...Opoios gnwrizei please na kanei mia enimerwsh epi tou thematos...
*asteroskoni*
*asteroskoni*

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 39
Τόπος : Gerakas
Quote : Ka8e mpalkoni exei alli 8ea...
Registration date : 22/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από vertigo_jh 2008-10-01, 16:51

Μήπως κανείς που έδωσε τώρα τον Σεπτέμβριο ξέρει αν βγήκαν αποτελέσματα και ΠΟΥ θα αναρτηθούν??

thanks
vertigo_jh
vertigo_jh

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 234
Ηλικία : 38
Registration date : 20/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από Angie 2008-10-06, 14:10

παιδιά έχουμε κανένα νέο από αυτό το μέτωπο;;;; θα γίνει το μάθημα δεν θα γίνει;;;
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από sotirisk 2008-10-06, 18:29

Δεν ξέρω αλλά κάθε φορά που βλέπω θέμα με τέτοιο τίτλο και γενικά ακούω περί ΔΙΧΗΝΕΤ κλπ. μου έρχεται στο μυαλό η ατάκα "διδακτική της διδακτικής". Είναι εφάμιλλη με το "Χημικός - Γυναικολόγος - Μηχανικός".

Το κακό με τη διδακτική είναι ότι ακούω (από παιδιά που τό 'χουν δηλώσει) ότι ζητούν και καλούς βαθμούς για να κάνεις μεταπτυχιακό εκεί.

Δηλαδή για ένα μεταπτυχιακό με έρευνα στο "Η αφομοίωση της ύλης της Χημείας από παιδιά 2ας Λυκείου", να πρέπει να είσαι και αριστούχος.

Προσωπικά το θεωρώ ηλίθιο να ασχοληθεί κάποιος με το πώς να διδάσκει κάτι. Αν μπορείς να διδάξεις, δεν χρειάζεσαι μαθήματα, αντίθετα αν δεν μπορείς, όσα μαθήματα και να κάνεις "δάσκαλος" δεν γίνεσαι.

Απ'την άλλη κάποια παιδιά όντως θέλουν να ασχοληθούν με την εκπαίδευση και όντως τους αρέσει να μάθουν 2 πράγματα πάνω σε αυτή. Δεν μπορώ όμως να καταλάβω το κριτήριο του βαθμού. Και 5.00000001 να έχεις βγάλει, με τη δυσκολία που έχει το 5, τις γνώσεις που χρειάζεσαι για την εκπαίδευση τις έχεις ούτως ή άλλως.

Καλά τα λέει ο κ. Αριστείδης μου φαίνεται . . .
sotirisk
sotirisk

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα
Quote : A nation creates music - the composer only arranges it.
Registration date : 25/01/2008

http://chemical.world.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-10-06, 20:59

Εγώ δεν πιστεύω τις παντώς είδους "ψυχολογίες".. Πάντως κάθε θεωρία ανατρέπεται όταν έχεις να κάνεις με θηρία και τούβλα..

@Sotirisk
Αριστείδης=Μαυρίδης?
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από Angie 2008-10-08, 16:28

ωραία άποψη για τα παιδιά του κοσμάκι ρε Nicmar....
με τον sotirisk συμφωνώ απόλυτα αλλα καλό είναι να ακούς και καμια θεωρία περι εκπαίδευσης κάπου μπορεί να βοηθήσει. δεν ξέρω... λέω ίσως...
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-10-09, 18:31

Για 'ξήγα μου ρε Angie το "τα παιδιά του κοσμάκη".. Δεν σε πιάνω,ειλικρινά.Γιατί εγώ στα λημέρια μου (καθότι διαμένω εις τα βου-που τρομάρα μου) δεν είχα να κάνω με τέτοια παιδιά.. Άρα εκ της πείρας μου ορμώμενος έχω αυτή την άποψη.. Τι σε πείραξε? Μάλλον η λέξη "τούβλα".. Ένα παιδί όταν δεν θέλει να μάθει,πως λέγεται?? Πως λέγεται και η ψωνάρα νεόπλουτη μαμά του που τον καλύπτει ?? Λες και στα παιδιά δεν ισχύει η εντροπία.. Σκηνές απείρου κάλλους λοιπόν Angie,και δεν μιλάμε για μία και δύο περιπτώσεις.. Οπότε μην εκθαμβείσαι για τον χαρακτηρισμό μου.. Γιατί αν εννοείς τα παιδάκια που προσπαθούν μέχρις δακρύων αλλά δεν τα καταφέρνουν εγώ τους λέω "ήρωες".. Ίσως γιατί όλοι μας υπήρξαμε κάποτε.. Rolling Eyes
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από marprot 2008-10-09, 20:06

nicmar προσπαθω αλλα δεν μπορω ,αν και εχω ολη τη καλη διαθεση, να καταλαβω τι θες να μας πεις . τυγχανει να μαστε απ τα ιδια λιμερια παρολα αυτα παιδια τουβλα δεν συναντησα.συναντησα ομως παιδια καβαλημενα και αλλου να πατανε και αλλου να βρισκονται...οσο για τισ νεοπλουτες μαμαδες θα θελα να πω οτι οπως και ολες παντα καλυπτουν τα παιδια τους οταν αφηνουν ακαλυπτα πραγματα.δεν νομιζω πως αυτες εχουν κατι το ιδιαιτερο που θα πρεπε γι αυτο να τισ διαχωριζουμε απ ολες τις αλλες.τελος η εκπαιδευση μας δεν σταματα ποτε !
marprot
marprot

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 77
Ηλικία : 37
Registration date : 25/08/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-10-09, 21:10

Κοίτα marprot,θέλω να πω απλώς ότι "τούβλα" θεωρώ τα παιδιά που δεν θέλουν να μάθουν. Που να τα παρακαλάς ρε παιδί μου,δεν γουστάρουν! Και κλασσικά, δεν διαβάζουν,αδιαφορούν,νιώθουν ότι σε ξεγελάνε,που δεν έχουν σηκωθεί από την τηλεόραση από την ώρα που έφαγαν,που έχουν χιλιοτερματίσει το αγαπημένο τους βιντεοπαιχνίδι στο PS2(και αν βγάλουν 14 σε αυτό το 3μηνο θα πάρουν PS3),που ενώ πας στις 5:30 στο μθμ το παιδί δεν πρόλαβε να φάει,που πρέπει πρωτού αρχίσει το μθμ να σου εξιστορίσει όλα τα κουτσομπολιά του σχολείου,που πάει κάθε 10 λεπτά στην τουαλέτα και μόλις γυρνάει να σε ρωτάει πόση ώρα έχετε ακόμη,που ποτέ δεν ξέρει που είναι το τετράδιο των ασκήσεων και ψάχνει απεγνωσμένα,που πάντα του πήρε το τετράδιο ο διπλανός του,που ποτέ δεν πρόλαβε να κάνει τις ασκήσεις το σαββατατοκύριακο,που πρέπει αυτός να πάει να σηκώσει το τηλέφωνο έστω κι αν είναι 200 άτομα μέσα στο σπίτι,που ενώ έχεις κάνει τα θέματα του τεστ την προηγούμενη,αυτό δεν τα έλυσε γιατί δεν πρόλαβε να κάνει επανάληψη,(και που φυσικά ενδόμυχα εσύ φταις) που... που.... που.... Αλλά η αιτία είναι ότι έχουν τις (νεόπλουτες) μαμάδες τους (γιατί αυτές συνήθως είναι η πέτρα του σκανδάλου) που πάντα φταίει ο άλλος,είτε ο καθηγητής στο σχολείο,ή το άλλο το παιδί που πήρε μεγαλύτερο βαθμό ενώ δεν το άξιζε,ή η κούραση του παιδιού ή..ή..ή.. και ποτέ το παιδί της(αυτό ίσως ποτέ δεν φταίει,είναι η αλήθεια) και κυρίως ποτέ η ίδια που απλά ψάχνει άτομο "να αναλάβει το παιδί".. κτλ κτλ.. Τάση απόσπασπασης προσοχής,φοβικό,εσωστρεφές,δυσλεκτικό,μαθησιακές δυσκολίες-διαταραχές,επιθετικό κτλ κτλ όλα να τα ρίχνουμε στις ασθένειες(που φυσικά υπάρχουν,δεν το αρνούμαι σε καμία περίπτωση) και ποτέ π.χ. το καθόλα ελλίπον πρότυπο του πατέρα αφού οι 9 στις 10 περιπτώσεις που είχα το ζευγάρι ήταν χωρισμένο.. Κατά τα άλλα "το παιδί πρέπει να πάει στα Κ.Δ.Α.Υ." ,και η κουβέντα παρουσία του παιδιού.. Μετά το παιδί επαναπαύεται στο "έχω μαθησιακές δυσκολίες" και λογικό είναι (εκεί πήγαινε και η εντροπία,σιγά δηλ που το παιδί θα διαλέξει το υψηλό ενεργιακό επίπεδο δηλ το διάβασμα.Το καθισιό θα διαλέξει).Άσε το τραύμα που του αφήνεις στο να ακούει ότι υστερεί σαν παιδί.. Τι να σου πω ρε marprot,ή εσύ είσαι πολύ τυχερή ή εγώ κακός καθηγητής.. Γι'αυτό και τα παράτησα.Αφού αναρωτήθηκα μήπως φταίω εγώ.. Μιλάμε στους δεκάδες μαθητές που είχα,μετρημένοι στα δάκτυλα ήταν αυτοί που χαιρόσουν να κάνεις μθμ.. Άσε που ήταν η παρηγοριά σου.. Ίσως ισχύει τελικά το ρητό του Μαλίσιους "η ψυχανάλυση είναι το εκούσιο σωφρονιστήριο του εύπορου δυτικού".. Η εκπαίδευση λοιπόν,δεν σταματά ποτέ..Εμείς απλά βαριόμαστε να την ακολουθήσουμε..Δεν ξέρω,γνώμη μου wislte
Πωπω γιατί νιώθω ότι ο Γκράαφ μίλησε για μένα : "όποιος δεν έχει με τι να καυχηθεί,καυχάται με τις κακοτυχίες του" ???
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από Angie 2008-10-10, 14:23

είπες πάρα πολλά αρκετά από τα οποία είναι σωστά αλλά πραγματικά χρειάζονται σελίδες για να σου απαντήσω! το μόνο που θα πω είναι αυτό: αν απογοητεύτηκες από τα 25 σου με τα λίγα παιδιά στα οποία έκανες μάθημα και τα χαρακτηρίζεις ελαφρά τη καρδία τούβλα και θηρία τότε καλά κάνουν οι μαθητές και αδιαφορούν για το σχολείο και τα ρίχνουν όλα στους καθηγητές! ο καθηγητής κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί να το βάζει κάτω ότι και να είναι οι μαθητές του. πίστεψέ με έχω γνωρίσει καθηγητές που πραγματικά ενδιαφέρονταν για τα παιδιά και για το μάθημά τους. τότε το ίδιο τμήμα με τα θηρία και τα τούβλα που την προηγούμενη ώρα έβαζε φωτιά (κυριολεκτώ τώρα!!) στο καλάθι των σκουπιδιών για καζούρα, έγραφε ωριαίο διαγώνισμα φυσική κατεύθυνσης με τον καθηγητή απών (κάτι του έτυχε και έπρεπε να βγει εκτός τάξης) και δεν μιλούσε κανείς!!!!
όλοι αναγνωρίζουν τον καλό καθηγητή και αυτόν που ενδιαφέρεται ειτε τους ενδιαφέρει να μάθουν είτε όχι!! είτε μπορούν να μάθουν είτε όχι!! είχα και αυστηρόυς καθηγητές και βολεμένους και άσχετους και από όλα, όπως όλοι φαντάζομαι. αλλά φιλότιμο υπάρχει φίλε nicmar και στα παιδιά ακόμα περισσότερο παρότι η δική τους αντιμετώπιση και κριτική είναι πάντα πιο αυστηρή και σκληρή από των μεγάλων. το θέμα είναι να μπορέσεις να τους το βγάλεις και να μην τα παρατάς.
και επειδή για να φτάσει ένα παιδί στην απαξίωση του συστήματος κατα την έννοια που περιγράφεις δεν φταίει αυτό αλλά οι γονείς και οι καθηγητές-σύστημα που ποτέ δεν ενδιαφέρθηκαν θέλει αγώνα και γερό στομάχι να του αλλάξεις μυαλά. όποιος δεν τα διαθέτει καλό θα είναι να μην μπαίνει στη διαδικασία καν....

και σου ξαναλέω πως είμαι η πρώτη (θα το έχεις διαπιστώσει μετά από τόσο καιρό φαντάζομαι) που λέω τα αρνητικά των μαθητών και τα λάθη που κάνουν και την απαράδεκτη συμπεριφορά που επιδεικνύουν αλλά αυτά όλα που λες είναι ο λόγος που συμπεριφέρονται ετσι. επειδή το σύστημα τους αντιμετωπίζει αντίστοιχα!!!!! κ_ _ _ παιδα υπάρχουν παντού και αυτό δεν αλλάζει. το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε γι'αυτό.
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από marprot 2008-10-10, 22:04

ακριβως έτσι ειναι τα πραγματα angie όπως τα λες! απλά θα θελα να προσθέσω απο την πλευρά μου πως πολλά από αυτά τα υποτιθέμενα παιδιά τούβλα στην πραγματικότητα ειναι πανέξυπνα και η συμπεριφορά τους απέναντι στο σύστημα δεν αντιπροσωπεύει και την νοημοσύνη τους.nicmar απλά θα θελα να σκεφτεις για ολα αυτά τα παιδια που λες οτι δεν θέλουν να διαβάσουν και τους πιέζουν αν φταίνε αυτά ή οι τα άτομα που ασκούν την πίεση (γονείς , καθηγητές). θεωρώ επομένως οτι το παιδί δεν κοροιδευει κανέναν. απλά προσπαθεί να βρει τρόπους(βλ.αυτά που πες περι τουαλέτας κ.α)να ξεφύγει απο τα θέλω και τα πρέπει των μεγάλων .που πάντα και καλα ξέρουν το καλό τους.όταν καποιος δεν θέλει να διαβάσει είναι επιλογή του και πρέπει να γίνεται σεβαστή.υπάρχουν εξάλλου τόσα επαγγέλματα που μα λιγότερο διάβασμα εχουν τις ίδιες και ίσως και μεγαλύτερες αποδοχές.αρα θα πρεπε να ξεφύγουμε απο το γνωστό ποιηματάκι των μεγάλων "διάβασε για να προκόψεις " κ.α τέτοια
marprot
marprot

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 77
Ηλικία : 37
Registration date : 25/08/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-10-11, 12:25

Τεσπα,βαριέμαι πάλι να γράφω για ένα θέμα τελείως υποκειμενικό..Απλά αφήνω τις θεωρίες για εσάς,γιατί η ηλικία μου μου υποδεικνύει ότι όλα αναθεωρούνται και κυρίως ανατρέπονται επί το έργον..Να θυμάστε μόνο ένα,ότι πλέον οι οικογένειες(λέμε τώρα) είναι φτιαγμένες παιδοκεντρικά και όχι συζυγοκεντρικά όπως θα έπρεπε να είναι..Κι όλα αυτά φυσικά λόγω εγωϊσμού..Όσο για την "προκοπή",μόλις γίνετε γονείς(που ειλικρινά σας το εύχομαι έτσι όπως έχουμε καταντήσει) αφήστε το "κοφτερό" μυαλό των παιδιών σας να το φάει η "αντίδραση" και το PS...Θεωρίες...θεωρίες... Άραγε,εσείς γιατί ήρθατε στο χημικό και δεν γίνατε ας πούμε υδραυλικοί????Μήπως κακοπέσατε??? . Όσο για το "τούβλα" φυσικά ισχύει η ρύσις ενός μεγάλου που λέει : "μισώ την αμαρτία και όχι τον άνθρωπο".. Όπερ σημαίνει(πρέπει κάθε φορά να εξηγούμε γιατί όλο παρανοούμαι) ότι η λέξη "τούβλα" χαρακτηρίζει και μόνο την πράξη τους..Τα παιδιά ήταν καλά και χρυσά ακόμα και τα "θηρία"..Και το ότι παράτησα (δεν ξέρω,για λίγο?Θα δείξει) τα μαθήματα ήταν γιατί προτιμούσα να μάθω ένα ελαχιστότατο μέρος της Χημείας και όχι να τρέχω από σεμινάριο σε σεμινάριο παιδαγωγικής και ψυχολογίας.. Ή τάχα θαρρείτε ότι με το να κάνετε ένα μάθημα παιδαγωγικής ή διδακτικής,γίνατε παιδαγωγοί???Χαχα!!Όπως με την οινολογία ένα πράγμα,που προσπαθώ να βγάλω φέτος κρασί... Επί το έργον παίδες,εκεί να σας δω και να σας χαρώ...
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από Angie 2008-10-12, 19:05

αμαν βρε nicmar...αμαν δηλαδή!!! λέω να αφήσουμε το θέμα αυτό και να ανοίξουμε νέο topic για την τονωση του ηθικού σου... τη μαυρίλα είναι αυτή! εδώ σου λέμε ότι έχουμε παραδείγματα νορμάλ ανθρώπων και καταστάσεων και ότι και εμείς οι ίδιοι θα λειτουργήσουμε ως τέτοιοι και εσύ λες όλα χάλια και όλοι καμμένοι που μεγαλώνουν τα παιδιά τους να γίνουν αδιάφορα και κακομαθημένα!!
και έλεος με την ηλικία σου βρε αγόρι μου γλυκό!!!!! τι κόλλημα και αυτό....λες και είσαι 80 χρονών τα έχεις δει ολα και εμεις 15 που δεν ξέρουμε τι μας γίνεται!!!! little boy
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από sotirisk 2008-10-12, 20:17

Angie έγραψε:και έλεος με την ηλικία σου βρε αγόρι μου γλυκό!!!!! τι κόλλημα και αυτό....λες και είσαι 80 χρονών τα έχεις δει ολα και εμεις 15 που δεν ξέρουμε τι μας γίνεται!!!! little boy

Άστονε μωρέ, αφού μου τό 'χει πει κι εμένα αυτό με την ηλικία Razz
Η ηλικία δεν είναι στην ταυτότητα, είναι στο μυαλό alien
4evah young Basketball
sotirisk
sotirisk

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα
Quote : A nation creates music - the composer only arranges it.
Registration date : 25/01/2008

http://chemical.world.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-10-13, 00:18

Angie παιδί μου (ναι παππού!) μιλάς εσύ για μαυρίλα,απαισιοδοξία και καταστροφολογία???Αλλά δεν στα ξαναγράφω γιατί με βρίζεις.. Very Happy
Όσο για σένα Σώτο προδότη,θα μπω στο site σου και όπως (υπο)γράφει κι ένας Αθερίδης στον Ζαμπετάκη,θα μπω και δεν θα σου αφήσω κολυμπηθρόξυλο!!! Καλά με την Angie είναι γνωστή η αλληλοεκτίμηση μας και ότι συμφωνούμε παντού και πάντα,Αλλά και συ τέκνον Βρούτε??? angry angry angry

Ρε παιδιά,που χάθηκε ο Ζαμπετάκης?? Τον έφαγε η μαφία που δεν θέλει τον Ζαμπετάκη στο forum???(σαν τον Αλέφαντο https://www.youtube.com/watch?v=gCHlzvWim3I)
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από Angie 2008-10-13, 00:27

εγώ αστέρι μου (ειδες ποσο γλυκα σου μιλαω για να μη λες...) δεν εχω μαυρίλα και απαισιοδοξία!!! ούτε καταστροφολογία... λέω τα στραβά με την πεποίθηση ότι μπορούν να αλλάξουν και θα αλλάξουν!!! αλλιώς δεν θα έλεγα τίποτα και θα έκανα τουμπεκί!! πάντα πίστευα στην αλλαγή που μπορώ να κάνω στο μικρόκοσμό μου και δόξα το Θεό εδω μέσα έχω βρει αρκετούς που προτίθενται να κάνουν το ίδιο στο δικό τους... προς την ουτοπική πάντα κατεύθυνση που σκέφτομαι εγώ!!
όσο για την ηλικία σου να ξέρεις πως είσαι στην κατάλληλη ηλικία για προξενιό... 25 με 22 μια χαρά διαφορά... έχε χάρη που είσαι happily ingaged αλλιώς θα σου έλεγα εγώ... Wink lol! lol!
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διδακτική της χημείας Empty Απ: Διδακτική της χημείας

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-10-13, 00:38

Τώρα με σκλαβώνεις παιδί μου..! drunken Ανακωχή λοιπόν...
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης