Forum Χημικού Αθήνας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό

+3
vertigo_jh
Γιάννης Ζαμπετάκης
Angie
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό Empty Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Angie 2008-02-04, 04:29

το θέμα είναι σαφές νομίζω και απευθύνεται σε οποιονδήποτε γνωρίζει κάτι σχετικό. εξετάζεται ο βαθμός του πτυχίου;; και αν ναι πως ακριβώς μετράει;; δηλαδή με 5 πτυχίο δεν σε παίρνουν ούτε κατα διάνοια; ποιος είναι ο must βαθμός;; και εκτός από αυτό, θέλει φαντάζομαι ξένη γλώσσα. μόνο αγγλικά; και αν ναι τι επιπέδου; για δεύτερη γλώσσα ποια;; έχει σημασία; και από κονέ τι γίνεται; μετράνε ΚΑΙ εδώ αυτά ή μπα;; ξέρω ότι κάθε ένας ζητάει τα δικά του αλλά δεν υπάρχει ένα γενικό πλάνο; να ξέρουμε δηλαδή αν αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσουμε το θέμα ή να πάμε απ'ευθείας για πωλητές στα ΖΑRA... Razz


Το θέμα μετονομάστηκε μετά απο παράκληση της συντάκτριας.
HillONE
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό Empty Απ: Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-02-04, 09:17

Το Θέμα δεν είναι τι ζητάνε οι καθηγητές!

Τι απαιτήσεις έχουν τα πανεπιστήμια... είναι το σωστό.

στα καλά αγγλικά Uni... χρειάζεται
βαθμός πτ. 6,5
και χαρτί αγγλικών
ielts, toefl, proficiency

για β.πτ.< 6,5... το μέλλον είναι αβέβαιο...

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό Empty Απ: Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Angie 2008-02-04, 14:08

μάλιστα.
μιας και είπαμε για τα αγγλικά εγώ που έχω proficiency του Cambridge είμαι οκ; γιατί κάτι φήμες κυκλοφορούν ότι θέλουν toefl υποχρεωτικά και ότι το prof δεν αρκεί!! κουφό μου φαίνεται αλλά για να ξέρω τι ισχύει. γιατί αγγλικά δεν ξαναδίνω με την καμμία!! αρκετά ήταν μέχρι το λύκειο!!
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό Empty Απ: Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-02-04, 14:11

to prof is... enough

good luck Angie

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό Empty Απ: Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από vertigo_jh 2008-02-04, 18:12

στα αγγλικά πανεπιστήμια έχω διαβάσει αρκετές φορές ότι χρειάζεται να έχεις ένα "upper second class or first class Honours Degree (or equivalent)"...αυτό σημαίνει ότι με οτιδήποτε πάνω από 6.5-"λίαν καλώς" δλδ, είσαι ok?

και δεύτερον, πολλές φορές ζητάνε και working experience που εδώ στην Ελλάδα είναι λίγο δύσκολο(..αν δν κάνω λάθος).Αυτό παίζει σημαντικό ρόλο?
vertigo_jh
vertigo_jh

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 234
Ηλικία : 38
Registration date : 20/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό Empty Τι ζητάνε τα Πανεπιστήμια για να κάνεις Master?

Δημοσίευση από ΚΟΥΛΟΥΜΑΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2008-02-04, 19:55

Με χαρα κάνω την πρώτη μου δημοσίευση σ' αυτό το forum.

Η ερώτησή σας έχει δύο σκέλη απάντησης.

Τα πράγματα πρέπει να ξεκαθαρίσουν για το αν μιλάμε για Master στην Ελλάδα ή στο Εξωτερικό.
Η ερώτηση για το τι θέλουν οι καθηγητές θα έλεγα, σε αντίθεση με τον Κ. Γιάννη, ότι έχει νόημα αν μιλάμε για την Ελλάδα και ιδιαίτερα για το Τμήμα μας (δεν ισχύει για όλους τους τομείς). Θα σου απαντήσω, λοιπόν, ειλικρινά και σε μια (μεγάλη) πρόταση από όσα έχω δει τα τελευταία 8 χρόνια.
Κάνε πτυχιακή στον τομέα που θες, επίλεξε τον συγκεκριμένο καθηγητή που σε εμπνέει και φυσικά η δουλειά του σου κεντρίζει το ενδιαφέρον, εργάσου όσο μπορείς σκληρότερα και έξυπνα και τέλος δείξε το ενδιαφέρον σου για να συνεχίσεις μετέπειτα τη συνεργασία σας για Master.
Εννοείται ότι ο βαθμος πτ. είναι το πιο βασικό σου προσόν και με τα παραπάνω ένα 6.5 θα σου δώσει το εισιτήριο.
ΠΡΟΣΟΧΗ!Το Master το κάνεις πρώτα για να γουστάρεις. Αν μπορείς, καλό είναι να το συνδέσεις με την επαγγελματική αποκατάσταση.

Σ' ό,τι αφορά το εξωτερικό ή τα τμήματα που ''δεν είσαι γνωστός'',
τα λέει όλα η φράση του Κ. Γιάννη. Πάρε 6.5 και πας σχεδόν παντου.

Να ρωτήσω όμως και εγώ κάτι..
Πως βγαίνει το 6.5 στη σχολή με τους βαθμους που βάζουν οι κ. καθηγητές μας? Η απάντηση είναι διαβασμα και πάλι διάβασμα. Παρόλα αυτά
είναι υπερεκτιμημένο ή υποτιμημένο το Τμήμα μας σε σχέση με τα αντίστοιχα της Ελλάδος?
Σημειώνω ότι δεν έχω γνωρίσει συνάδερφο από άλλο τμήμα χημείας που να έχει κάτω από 6.5 (για να μη φανώ υπερβολικός και σας πω κάτω απο 7).
Είναι ανώτεροι μας?ξέρουν καλύτερη Χημεία?
Δεν πικραίνομαι επείδη καθημερινά κρίνομαι...
Θα με πικράνει όμως το ίδιο μου το κράτος όταν θα με κρίνει για ''μια θέση στο δημόσιο''.

Με εκτίμηση σ΄όσους αφιερώσαν το χρόνο τους να το διαβάσουν.

ΚΟΥΛΟΥΜΑΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ηλικία : 42
Registration date : 01/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό Empty Απ: Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από sotirisk 2008-02-04, 22:05

Πιστεύω ότι καλό είναι όσοι είμαστε Χημικό να μην κοιτάμε και πολύ πίσω. Δεν θέλει πολύ για να δεις ότι βγάζοντας ΤΕΙ πληροφορικής είναι πολύ πιο εύκολο να πάρεις 1200 ευρώ πρώτο μισθό απ'ότι στο χημικό, που 1200 πρώτο δε νομίζω να πάρεις. Και 900 αν πληρώνεσαι καλά είναι.

Για μεταπτυχιακό με μέσο όρο σπουδών 6.8 χρόνια στο παλιό πρόγραμμα καλύτερα αγγλία εξ'αρχής, με bachelor + master + phd = 3+1+3 = 7 χρονάκια. Γενικά είναι λίγο υπερεκτιμημένα τα πράγματα εν αθήναις.

Προσωπικά το ψάχνω τώρα για Αγγλία, αλλά με το <6 πτυχίο μου δεν ξέρω σε ποια θα με δεχτούν. Και είναι <6 διότι πολλές φορές που είχα πάει με full διάβασμα είχα πέσει σε εξεταστικές με αντικειμενικά πιο δύσκολα θέματα, διότι είχα περάσει πολλά μαθήματα που γράφεις βαθμό με 5 (και από βλακεία δική μου εννοείται), και διότι με έχουν ρίξει και τα εργαστήρια σε πολλά μαθήματα (που υπό ΚΣ θα έπρεπε να βοηθάνε τον τελικό βαθμό).

Γενικά το Χημικό σε κλειδώνει, διότι με τους απαράδεκτους βαθμούς δεν μπορείς να ψάξεις αλλού μεταπτυχιακό, πλην του ίδιου του χημικού που ανταγωνίζεσαι όμοιούς σου.

Με το νέο πρόγραμμα αυτό πρέπει να έχει βελτιωθεί βέβαια, καθ'ότι λιγότερα μαθήματα, και κυρίως λιγότερα υποχρεωτικά οπότε με μερικά καλά επιλογής ο μέσος όρος αυξάνει.
sotirisk
sotirisk

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα
Quote : A nation creates music - the composer only arranges it.
Registration date : 25/01/2008

http://chemical.world.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό Empty Απ: Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-02-05, 11:47

έχει δίκιο ο Δ.Κ.
6,5 = upper second kai άριστα = first

6,5 ...ο minimum βαθμός για ένα καλό ...μάστερ...δηλ. σε ένα καλό Uni... που να αξίζει τα λεφτά του...

ωχχχ, είπα την απαγορευμένη λέξη...λεφτά...

Αλήθεια, πότε θα ξεκλειδώσει το topic για τα λεφτά;;;

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό Empty Απ: Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-02-05, 11:49

@Angie

thanks for correcting the topic >-)

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό Empty Απ: Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Angie 2008-02-07, 14:21

go Κουλουμάση go!!!! πρώτη φορά συμφωνώ με άνθρωπω τόσο απόλυτα εδω μέσα...εντυπωσιάζομαι.... scratch
τα πάντα είναι προσωπικές οπτασίες φιλαράκια και συνάδελφοι... όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε και δυστυχώς στο τμήμα λόγο Αθήνας είναι πιο σφιχτά τα πράγματα στις βαθμολογίες...(ψωνάρες Αθηναίοι... Very Happy )

@ Κουλουμάση: γράψε κάτι να διαφωνήσω σύντομα γιατί αρχίζω να ανησυχώ για τον εαυτό μου... tongue
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό Empty Απ: Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από klairy 2008-07-06, 17:35

Απογοητεύτηκα τόσο πολύ.....κι εγώ που με το 6αράκι που θα βγάλω είχα όνειρα για μεταπτυχιακό...ααχχ μου κόψατε τα φτερά!!! pale


Έχει επεξεργασθεί από τον/την klairy στις 2008-10-22, 17:05, 1 φορά

klairy

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 42
Registration date : 02/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό Empty Απ: Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από ΚΟΥΛΟΥΜΑΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2008-07-09, 17:52

Γιατί Κλαίρη ''σου κόπηκαν τα φτερά''? Μάλλον κάτι διαφορετικό θα κατάλαβες από αυτά που γράφηκαν στο συγκεκριμένο θέμα.
Μην απογοητεύεσαι και ρώτα οτιδήποτε.

ΚΟΥΛΟΥΜΑΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ηλικία : 42
Registration date : 01/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό Empty Απ: Τι ζητάνε τα πανεπιστήμια για να σε πάρουν για μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από DAnagnostopoulos 2008-09-09, 10:19

Παιδιά αν σας ενδιαφέρει κανονίστε με το ΔΣ σας να οργανώσουμε μια ομιλία ένα απόγευμα μεταπτυχιακοί προπτυχιακοί για το θέμα του συγκεκριμένου topic. Εμείς βρισκόμαστε μέσα στα εργαστήρια και μπορούμε να σας βοηθήσουμε όποτε θέλετε.
DAnagnostopoulos
DAnagnostopoulos

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ηλικία : 42
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Quote : Άσε με να χαθώ στην έρημο της γνώσης σου' γαλήνη…
Registration date : 14/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης