Forum Χημικού Αθήνας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αλκοόλ και οδήγηση...

+4
HillONE
Silvia
Lenia
koralia
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αλκοόλ και οδήγηση... Empty Αλκοόλ και οδήγηση...

Δημοσίευση από koralia 2007-11-20, 15:30

Kapoios mou esteile auto to mail...Axizei na to diavasete...

"Μαμά βγήκα με τους φίλους μου.
Πήγα σε ένα πάρτυ και θυμήθηκα αυτό που μου είχες πει, να μην πιω αλκοόλ.Μου είχες ζητήσει να μην πιω επειδή θα έπρεπε να οδηγήσω μετά,έτσι ήπια ένα αναψυκτικό. Ήμουν περήφανη για μένα, γιατί είχα ακούσει αυτό που τόσο γλυκά με είχες συμβουλεύσει πριν φύγω, να μην πιω αν πρέπει να οδηγήσω, σε αντίθεση με αυτό που μου έλεγαν οι φίλοι μου. Έκανα τη σωστή επιλογή! Η συμβουλή σου ήταν η σωστή. Όταν το πάρτυ τελείωσε όλοι μπήκαν στα αυτοκίνητά τους χωρίς να είναι σε θέση να οδηγήσουν. Εγώ πήρα το αμάξι μου. Ήμουν σίγουρη ότι ήμουν καθαρή. Δεν μπορούσα να φανταστώ μαμά αυτό που με περίμενε. Τώρα είμαι εδώ ξαπλωμένη στην άσφαλτο και ακούω έναν αστυνομικό να λέει «το παιδί που προκάλεσε το δυστύχημα ήταν μεθυσμένο». Μαμά η φωνή του ακούγεται τόσο μακρυνή. Το αίμα μου είναι παντού στην άσφαλτο και εγώ προσπαθώ με όλες μου τις δυνάμεις να μην κλάψω. Ακούω τους γιατρούς να λένε ότι αυτή η κοπέλα δεν θα τα καταφέρει. Είμαι σίγουρη ότι το άλλο παιδί που οδηγούσε δεν το είχε καν φανταστεί όταν έτρεχε τόσο πολύ. Στο τέλος, αυτός είχε αποφασίσει να πιει και εγώ τώρα πρέπει να πεθάνω. Γιατί το κάνουν αυτό μαμά? Αφού ξέρουν ότι θα καταστρέψουν ζωές? Ο πόνος που νιώθω είναι σαν να με καρφώνουν χιλιάδες μαχαίρια. Πες στην αδερφή μου να μην φοβηθεί, στον μπαμπά να είναι δυνατός. Κάποιος έπρεπε να πει σε αυτό το παιδί ότι δεν έπρεπε να πιει αν θα οδηγούσε.Ίσως αν του το έλεγαν οι δικοί του όπως έκανες εσύ, τώρα να ήμουν ζωντανή ..... Η ανάσα μου γίνεται όλο και πιο αδύνατη και αρχίζω να φοβάμαι μαμά.. Αυτές είναι οι τελευταίες μου στιγμές και είμαι τόσο απελπισμένη. Θα ήθελα τόσο να σε αγκαλιάσω μαμά....και να σου πω πόσο σε αγαπάω. Σε αγαπάω μαμά....αντίο!!!"

Αυτές οι λέξεις γράφτηκαν από μια δημοσιογράφο που ήταν παρούσα σε ένα δυστύχημα. Η κοπέλα ενώ πέθαινε ψυθίριζε αυτές τις λεξεις και η δημοσιογράφος τις έγραφε σοκαρισμένη. Η ίδια δημοσιογράφος άρχισε μια εκστρατεία εναντίον της οδήγησης υπό την επήρρεια Αλκοόλ.
koralia
koralia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 247
Ηλικία : 35
Τόπος : από Ηράκλειο Κρήτης- Χαλάνδρι
Quote : κάθε μέρα είναι μια καινούργια μέρα
Registration date : 05/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλκοόλ και οδήγηση... Empty Απ: Αλκοόλ και οδήγηση...

Δημοσίευση από koralia 2007-11-20, 15:35

xmmm...Isws na min einai ali8ino to sigekrimeno symvan, sigoura omos dinei ena poly simantiko minima....
koralia
koralia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 247
Ηλικία : 35
Τόπος : από Ηράκλειο Κρήτης- Χαλάνδρι
Quote : κάθε μέρα είναι μια καινούργια μέρα
Registration date : 05/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλκοόλ και οδήγηση... Empty Απ: Αλκοόλ και οδήγηση...

Δημοσίευση από Lenia 2007-11-20, 15:55

Crying or Very sad Crying or Very sad
Όταν οδηγούμε δεν έχουμε στα χέρια μας μόνο τη ζωή μας αλλά και όλων όσων κυκλοφορούν στον ίδιο δρόμο με εμάς...
Ας είμαστε λίγο υπεύθυνοι...
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλκοόλ και οδήγηση... Empty Απ: Αλκοόλ και οδήγηση...

Δημοσίευση από Silvia 2007-11-20, 15:58

ειλικρινα αν και μπορεί να μην είναι αληθές ειναι...συνταρακτικό.........αλλά ο έλληνας δεν παραδειγματίζεται.....ότι και να ακούσει........κάνει πάντα το δικό του..
Silvia
Silvia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 507
Ηλικία : 35
Τόπος : οπου γης...και πατρις....
Quote : ''The unthinking majority''...
Registration date : 15/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλκοόλ και οδήγηση... Empty Απ: Αλκοόλ και οδήγηση...

Δημοσίευση από HillONE 2007-11-20, 18:30

Το έχω ξαναδιαβάσει... Δεν ξέρω αν είναι αληθινό αλλα σίγουρα σε αγγίζει και είναι ικανό να σε πείσει να μην πίνεις όταν οδηγείς... Βέβαια κάποιοι άνθρωποι δεν πείθονται εύκολα...
HillONE
HillONE
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Differential diagnosis people...
Registration date : 09/09/2007

https://chem-uoa.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλκοόλ και οδήγηση... Empty Απ: Αλκοόλ και οδήγηση...

Δημοσίευση από Nefeli 2007-11-21, 19:01

Αληθινό η όχι, αυτό το μήνυμα μπορεί να μας δώσει ένα μάθημα.... Η σωστή οδική συμπεριφορά είναι κάτι σχεδόν άγνωστο σε αυτή τη χώρα.. Δεν είναι θέμα κανόνων, αλλά σεβασμού των συνανθρώπων μας!!!! Γιάυτό ας είμαστε όλοι λίγο περισσότερο συνειδητοποιημένοι..........!!!!
Nefeli
Nefeli

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 78
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Αξίζει να προσπαθείς για κάτι καλύτερο...!!!
Registration date : 19/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλκοόλ και οδήγηση... Empty Απ: Αλκοόλ και οδήγηση...

Δημοσίευση από christosjr1 2007-11-24, 19:49

Σε αυτη τη χωρα εχουμε 2 ειδων υπαιτιους ατυχηματων:1) Τους "μαγκες" που πινουν,τρεχουν του σκοτωμου,στριβουν και παραβιαζουν ολο τον ΚΟΚ γιατι εχουν μεγαλα @ρχιδι@.... 2)Τους ησυχους νεους-συνταξιουχους η απλα αυτους που οδηγουν αριστερα με 10χλμ/ωρα και αναγκαζουν ολους σε καποια παρανομια,κανοντας τα νευρα μας κουρελια και την οδηγηση ολων νευρικοι!
Ολοι φταιμε αλλα πιο πολυ αυτο το συστημα Παιδειας που δεν μας μαθαινει οτι μαγκας ειναι αυτος που καταφερνει να επιστρεφει σπιτι του χωρις να εχει προκαλεσει ατυχημα εμμεσα ή αμμεσα...Οποιος "νομιζει" ας νοικιασει μια πιστα(Τα Μεγαρα 150 την ωρα) και ας κανει οτι μ@λ@κι@ βλεπει στην τηλεοραση...ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!ΧΑΝΟΥΜΕ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΥΣ και απο τα ναρκωτικα!
christosjr1
christosjr1

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ηλικία : 37
Τόπος : Δραπετσωνα
Quote : Remember Today....cause it is the start of Forever!(Dante)
Registration date : 23/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλκοόλ και οδήγηση... Empty Απ: Αλκοόλ και οδήγηση...

Δημοσίευση από miss_kittin 2007-12-04, 20:43

Συμφωνώ ακράδαντα και θέλω να προσθέσω ότι δεν ευθύνεται μόνο το σύστημα παιδείας που έτσι όπως έχει καταντήσει το κάθε παιδί είναι έρμαιο των προτύπων που του πλασάρει η εκάστοτε μόδα, αλλά και η οικογένεια που συχνά δίνει λανθασμένα παραδείγματα οδηγικής συμπεριφοράς στα παιδιά καθώς και οι δάσκαλοι στις σχολές οδήγησης, οι οποίοι μόνο δάσκαλοι δεν αξίζει να λέγονται...Η σωστή οδήγηση δείχνει κουλτούρα..πολιτισμό..σεβασμό...
miss_kittin
miss_kittin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 104
Ηλικία : 35
Τόπος : Bριλήσσια
Quote : Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.
Registration date : 28/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλκοόλ και οδήγηση... Empty Απ: Αλκοόλ και οδήγηση...

Δημοσίευση από Angie 2007-12-06, 01:53

καλα τα λετε αλλα μη σας πετυχω πουθενα να εχετε πιει μπυριτσες και μετα να οδηγειτε γιατι ολοι στη θεωρια μανουλες ειμαστε (βαζω και τον εαυτο μου μεσα) αλλα στην πραξη... παντως καλα ειναι αυτα που λετε αρκει να τα εφαρμοζετε κιολας! Η αλλαγή σε τετοια θεματα ξεκιναει απο τον εαυτο μας
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 38
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης