Forum Χημικού Αθήνας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Comics - Japanese Manga

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Comics - Japanese Manga Empty Comics - Japanese Manga

Δημοσίευση από antipal 2008-01-14, 01:08

Comics, η 9η μορφή τέχνης για πολλούς, υποκουλτούρα για αρκετούς. Αναπτύχθηκαν, στη μορφή που όλοι λίγο ή πολύ τα αναγνωρίζουμε σήμερα, στα τέλη του 19ου αιώνα. Ενώ, στην Ιαπωνία, φτάσανε στις αρχές του 20ου αιώνα και ονομάστηκαν manga.

Λεξιλόγιο:
- το comics οι ιάπωνες το ονομάσαν manga ενω,
- το anime ειναι συντομογραφία του animation(=κινούμενο σχέδιο)
(Η χρήση αγγλικών όρων είναι κατα τρόπο αντίστοιχο με το sushi!)

Αυτά τα λίγα ως κάποια ιστορικά στοιχεία για να ξέρουμε τι λέμε. Για περισσότερα google.

Ως δείγμα αυθεντικού manga θα παραθέσω λινκ σε ένα σουρρεαλιστικό έργο του Shintaro Kago:

Abstraction


Προσοχή: περιέχει σκηνές βίας καθώς και ώμο γυμνό. Όπως και κάθε Ιαπωνικό manga. Είναι λίγο βαρύ το συγκεκριμένο..
antipal
antipal

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 143
Ηλικία : 39
Τόπος : hahlandree..
Quote : gia to putso
Registration date : 24/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Comics - Japanese Manga Empty Απ: Comics - Japanese Manga

Δημοσίευση από Angie 2008-01-14, 03:19

εμενα τα comics μου αρεσουν παρα πολυ αλλα όχι αυτού του είδους. πιο "παιδικα" πραγματα: asterix (εχω τα απαντα απο το συγκεκριμενο ειδος), mafalda (ομοιως!), οτιδηποτε έχει σχέση με μικυ μάους και την παρέα του καθώς και την παπιο-οικογένεια (μεγάλη φαν!!!) πολύ μα ΠΑΡΑ πολύ Αρκά! (μου λείπουν 2-3 από κάποιες σειρές του) και γενικά διάφορα άλλα που κινούνται σε αυτό το πιο χιουμοριστικό μοτίβο! αλλά γενικά όπου πετύχω κανένα comic του αλλάζω τα φώτα! από άρτσι μέχρι μπάρμπη! και της marvel ορισμένα. αυτά
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 38
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης