Forum Χημικού Αθήνας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

+12
Lenia
Violete
axelT_me
Angie
harris
vertigo_jh
nicmar1983
Γιάννης Ζαμπετάκης
giannakis
than
HillONE
xhmikh trela
16 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από xhmikh trela 2008-01-23, 23:56

ω ναι!μπορει σημερα να μουν μονη(!) στο γραφειο του κ.Ζαμπετακη,ε..του Γιαννη..αλλα ειμαι σιγουρη πως πολλοι απο μας θελουμε να ξεκινησει το περιοδικο...και αρα μπορουμε να πουμε πως απο σημερα ξεκινα..
το σταδιο της προετοιμασιας ειναι σημαντικο σ ο,τι κανουμε στη ζωη μας(αν και καποιες φορες τα πιο ωραια πραγματα τα κανουμε γρηγορα,χωρις να τα πολυσκεφτουμε,χωρις πολλα ''φτιασιδια'',ετσι μες την τρελα..)
και επειδη ξεφυγα..επανερχομαι!!
σιγουρα θα τα λεμε και απο κοντα και εχουμε να συζητησουμε αρκετα θεματακια αλλα καποια απο τα ερωτηματα που μας ανεκυψαν πανω στην κουβεντα,τα παραθετω παρακατω με σκοπο ολοι να πουμε τις ιδεες,σκεψεις,προτασεις,επισημανσεις,σχολια κλπ....

1) ονομα του περιοδικου μας¨????!!!
προταση Γιαννη:poly-Cr
προταση Ελενης(c'est moi!):poly-Croma OneiRa
προταση nicmar:sorry..δεν την θυμαμαι..ξαναποσταρε την..thanks..
σχολια στισ ανωτερω ++++αλλες προτασεις:open!

2)Xορηγος....δωστε ιδεες!(πχ το φωτοτυπαδικο...)

3)εγχρωμο η' ασπρομαυρο?(προτεινουμε το 1ο ασπρομαυρο...)

4)ποσεw σελιδεσ θα ναι το 1ο μας?4 η' 8?
Α5,ετσι?

5)ποσα αντιτυπα θα βγαλουμε?(300-500?)

6)δωρεαν η'..συμβολικο ποσο των 10 λεπτων για να καλυπτουμε εξοδα φωτοτυπιων του επομενου τευχους...?
εχει κανεις γνωστο με φωτοτυπαδικο η'γνωστο,φιλο,συγγενη,κουμπαρο,γειτονα,εχθρο...που να μπορει να μας αναπαραγει τα αντιτυπα?!(κοινωσ να μας κανει κοπιες..?)
xhmikh trela
xhmikh trela

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 101
Ηλικία : 36
Τόπος : Peiraias
Quote : s ayth th zoh,kaneis den einai ypoxreomenos gia tipota..(oso k an ayto den mas aresei..)
Registration date : 01/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από HillONE 2008-01-24, 00:08

Το poly Cr είναι του Nickmar βασικά... Εγώ προτείνω το poly Cr... το πολύχρωμα όνειρα πάει πολύ...

Πέρα απο αυτό εφόσον θα είναι poly Cr θα πρέπει αν είναι τουλάχιστον το εξώφυλλο χρωματιστό...

Δεν νομίζω το φωτοτυπάδικο να γίνει χορηγός αλλά δεν κάνει κακό η προσπάθεια.. Σαν κύριο χρηματοδότη μάλλον την καλή μας την καρδιά βλέπω... Προτείνω φωτοτυπίες στην βιβλιοθήκη καθώς είναι πιο φτηνά...

Πιστεύω 4 φύλλα μαζί με εξώφυλλο και οπισθόφυλλο είναι οκ για πρώτο... Α5 ναι... Ανάλογα τα έξοδα.. αυτά υπολογίζονται...



Άλλη ερώτηση.. Φαντάζομαι θα γίνεται επεξεργασία σε pc.. Ξέρει κανείς απο αυτά?
HillONE
HillONE
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Differential diagnosis people...
Registration date : 09/09/2007

https://chem-uoa.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από than 2008-01-24, 00:41

αν και από μικρό έτος, θα χαιρόμουν αν μπορούσα να βοηθούσα σε οτιδήποτε! bounce
than
than

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 396
Ηλικία : 34
Registration date : 24/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από giannakis 2008-01-24, 09:39

Συμφωνώ και εγώ με τον τίτλο poly Cr!! Όσον αφορά στον αριθμό των σελίδων νομίζω ότι πρέπει να δούμε τι υλικό θα βάλουμε μέσα να κάνουμε μια διαλογή και πορευόμαστε αναλόγως! Επεξεργασία στον υπολογιστή εννοείς δακτυλογράφηση και διαμόρφωση? Επειδή έχω γράψει και παλαιότερα περιοδικό αυτά μπορώ να τα κάνω και εγώ.. Δεκτή η βοήθεια και άλλων ώστε να βγάλουμε ένα όμορφο αποτέλεσμα! Για εξώφυλλο αρχίστε όσοι πιάνει το χέρι σας να σχεδιάζετε... Smile
giannakis
giannakis

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 311
Ηλικία : 37
Τόπος : Glyka Nera
Quote : Τα πάντα ρει....
Registration date : 21/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-01-24, 12:02

Καλό ξεκίνημα!
προτείνω για ...καλωσόρισμα... να αφήσουμε μια από τις 4 σελίδες για τα κομματικά... αν θέλουν οι οργανώσεις μας... για να τις δυσκολέψουμε όμως.. τι θα λέγατε ...
να τους λέγαμε να γράψουν ΑΠΌ ΚΟΙΝΟΎ ένα κείμενο!
χιχιχι


κατά τα άλλα

η πρώτη σελίδα ναι, καλό θα ήταν να είναι έγχρωμη...
άλλωστε σε λίγα χρόνια που το
τεύχος Νο 1
του
poly Cr
θα είναι συλλεκτικό,
όλοι θα θέλουμε να έχει έγχρωμο εξώφυλλο.

αν θέλετε να γράψω κάτι ... για environmentfood,
σφυρίξτε μου

καλή Δύναμη
και όποτε θέλετε συμβουλές...
ξέρετε που ζω.

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-01-24, 12:16

Ευχαριστώ παίδες...Χαίρομαι που σας άρεσε το όνομα.. Αν θέλουμε όμως φθηνότερα, να πάμε στα φωτοτυπάδικα κάτω απ'το κοιμητήριο που τα έχει με τρία λεπτά τη σελίδα. Όσο για τη Χορηγία χθες που έφυγε η Χημική τρέλα,πήγα και το συζήτησα με τον κο Ζαμπετάκη-σκέτο Γιάννης κόψε τον πληθυντικό,και δεν σας κρύβω ότι μου έβγαλε μία ανησυχία. Βλέπετε δεν θα μου άρεσε προσωπικά να φαίνεται το περιοδικό σαν κομματικό φυλλάδιο-προσπέκτους.. Και αν μπορούσαμε επίσης να το κάναμε ελκυστικό στη όψη. Μην ξεχνάτε ότι κάθε φορά που θα βλέπουμε τα περιοδικά πεταμένα είναι σαν να βλέπουμε να κείται νεκρός ο κόπος μας,ο χρόνος μας,τα χρήματα μας και κυρίως το όνειρο μας.. Όσο για τα κομματικά άρθρα να τους βάλουμε ένα από κοινού. Αν και οι προκηρύξεις τους πιάνουν ένα Α4 μπροσ-πίσω δηλ ένα δισέλιδο Α5. Καλά κρασιά...

ΥΓ: Πάντως παίδες κακώς που δεν ήρθατε χθες..
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-01-24, 12:24

κομματικά μια σελ. Α5 και αν τους αρέσει!

το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν!

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από vertigo_jh 2008-01-24, 12:32

εγώ παιδιά δεν προλαβαίνω να συμμετάσχω στην όλη προσπάθεια λόγω δουλειάς(κυρίως)-διαβάσματος και άλλων, αλλά μου αρέσει πολύ η ιδέα και έχω να κάνω μερικές παρατηρήσεις...

1)ΜΗΝ βάλετε τις παρατάξεις καθόλου μέσα στο περιοδικό..θα αποθαρρύνετε τους φοιτητές να ασχοληθούν με αυτό, και είναι κρίμα...

2)Πιστεύω ότι πρέπει να το αγοράζουμε με κάποιο συμβολικό ποσό για να καλύπτονται τα έξοδα τουλάχιστον..

3)Κύριε Ζαμπετάκη, πρέπει να πείσετε και άλλους συναδέλφους σας να συμμετέχουν...θα είναι καλό σε κάθε τεύχος να υπάρχει και ένα άρθρο από διαφορετικό καθηγητή...για θέματα άμεσα συνυφασμένα με την χημεία, όχι όμως απαραίτητα και με την σχολή(μεταπτυχιακά, εργασία κτλ)
vertigo_jh
vertigo_jh

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 234
Ηλικία : 38
Registration date : 20/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από harris 2008-01-24, 12:42

Κύριοι συνάδελφοι, θα χαρώ κι εγώ να συνεισφέρω σε αυτή μας την προσπάθεια, και πιστεύω ότι όσες περισσότερες ιδέες πέσουν στο τραπέζι, τόσο το καλύτερο!
Όσον αφορά για το ποσό πληρωμής αν δεν υπάρξει χορηγός, πιστεύω ότι θα πρέπει να υπάρχει ένα συμβολικό ποσό για να καλύπτονται τα έξοδα.
Κι έρχομαι να ρωτήσω για την πιθανή και διαθέσιμη θεματολογία του περιοδικού... Τι υπάρχει κατά νου;;
harris
harris

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 183
Ηλικία : 38
Quote : Δεν πρέπει να διστάζεις ποτέ να τολμήσεις
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-01-24, 12:59

@vertigo

δεν είναι δικό μου θέμα να πείσω!
είμαι σίγουρος πως πολλοί συνάδελφοι θα συνδράμουν με χαρά.

συμφωνώ με το να αφήσετε τα κόμματα εκτός!

παίδες το περιοδικό είναι δικό ΣΑΣ.
εγώ απλά την ιδέα έριξα...

now...
the project is flying and the pilots are YOU!

enjoy the ride

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από Angie 2008-01-24, 16:42

1/ ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ ΟΙ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΦΩΤΟΤΥΠΑΔΙΚΟ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ!!!! ενδεικτικά σας λέω πως για τον ίδιο αριθμό και την ίδια ακριβώς ποιότητα χαρτιού με την ίδια εκτύπωση, το φωτοτυπάδικο της γειτονιάς μου (το οποίο φημίζεται για ακριβο by the way!) μου τα έκανε στη μισή ακριβώς τιμή!!!! 12 ευρώ πλήρωσα στη σχολή και 5 στο βιβλιοπωλείο!!!! επίσης στο κέντρο της αθήνας για μεγάλη ποσότητα αντιτύπων (άκουσα κάτι για 300-500 αντίτυπα) έχουν ΠΑΡΑ πολύ καλές τιμές
2/ συγνώμη που δεν μπόρεσα να έρθω χθες είχα ένα θεματάκι, δεν θα επαναληφθεί!!
3/ για χορηγό έχω είδη μια πρόταση, το συζητάμε κατ'ιδίαν
4/ θεματολογία;;;;; έχετε σκεφτεί καθόλου;;;; προτείνω μία στήλη για περιβάλλον που έχει και άμεση σχέση με τον κλάδο και από την άλλη είναι και σημαντικότατο! επίσης μια στήλη και όποιον καθηγητή θέλει και μπορεί είναι πολύ καλή ιδέα. μπορούμε αν θέλετε να το χωρίσουμε σε "τομείς". όπως πχ είναι χωρισμένη η σχολή τομεας οργανικής, αναλυτικής κτλ και τα θέματα να μπαίνουν σε όποιον τομέα τους ταιριάζει είτε κυριολεκτικά είτε μεταφορικά.
5/κάθε πότε θα βγαίνει;;; δεν το βλέπω για κάθε βδομάδα αν ρωτάτε εμένα γιατί θέλει πολλή δουλειά και ειδικά στην αρχή μέχρι να στρώσει η κατάσταση θα είναι δύσκολο! προτείνω ή μηνιαίο ή 15ήμερο.
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από axelT_me 2008-01-24, 16:54

epiltelous kinhsh gia kati kalo! xairomai paidia! kai opws exw pei kai se allo post eimai kai egw mesa! apenanti apo to magazi tou patera mou yparxei ena fwtotypadiko(kserw thn idiokthtria) kai tha mporousa na paw na rwthsw ekei times! genika einai akriva alla pisteyw pws an tis dwsoume megalh "paraggelia" tha mas riksei tis times! pisteyw pws kai thn thematologia prepei na thn syzhthsoume kat'idian giati pisteyw pws oi idees einai polles!
axelT_me
axelT_me

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ηλικία : 35
Τόπος : Chalandri
Quote : It's all a game in your mind!!!
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από HillONE 2008-01-24, 17:05

Λοιπόν... Η γνώμη μου είναι πως οι παρατάξεις δεν θα πρέπει αν μπουν στο περιοδικό.. Γιατί? Έστω οτι γράφουν μια σελίδα όλες μαζί.. Θα θέλουν να πληρώσουν το μερίδιο τους... Μετά θα θέλουν παραπάνω επειδή πληρώνουν. Επίσης θα έχουν το επιχείρημα "Η Τ.Α.ΔΕ παράταξη προσφέρει σημαντική βοήθεια για το περιοδικό των φοιτητών.. Καταλαβαίνετε λοιπόν.. Έχουν τόσα φυλλάδια στο κάτω κάτω που μοιράζουν... Η Α5 τι να τους κάνει?

Όσον αφορά το χορηγό... Πιστεύω πως θα ακούμε συχνά.. "'εξω οι εταιρίες απο τις σχολές" ακόμα κι αν είναι ο ταπεινός φωτοτύπης της γειτονιάς... Εξάλλου φαντάζεστε απο τον λιγοστό χώρο του περιοδικού να τρώνε 1/3 Α5 οι διαφημίσεις? Ίσως αν γίνει πιο μεγάλο στην πορεία (ακόμα δεν το ξεκινήσαμε το κάναμε πρώτο σε "πωλήσεις"Razz) να το σκεφτούμε..

Θα μπορούσαμε να πάμε σε μερικά φωτοτυπάδικα και να πάρουμε προσφορές... Θα ψάξω και στον πειραιά και στο νεκροταφείο δίπλα.. Έχει 2 φωτοτυπάδικα.. (όχι στην επιλογή εκεί θα μας γδύσουν...)


Για τη θεματολογία... Σίγουρα κάποια πράγματα για τη σχολή καθαρά... Πιστεύω πως θα ήταν τέλειο να έγραφε και ο Γιάννης για το περιβάλλον ή τα τρόφιμα... Θα τα δούμε στην πορεία...
HillONE
HillONE
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Differential diagnosis people...
Registration date : 09/09/2007

https://chem-uoa.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από axelT_me 2008-01-24, 17:08

ena keimeno apo to giannh gia to periballon kai to pws exei epireastei apo ton anthrwpo kai ths kakes tou synhtheies tha htan ena kalo keimeno g na mpei sto prwto mas teuxos!
axelT_me
axelT_me

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ηλικία : 35
Τόπος : Chalandri
Quote : It's all a game in your mind!!!
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από harris 2008-01-24, 17:45

Ένα περιοδικό χημείας, σίγουρα θα πρέπει να έχει χημεία μέσα, αλλά σίγουρα θα πρέπει να περιλαμβάνει θέματα με προβλήματα της σχολής, προτάσεις... να είναι
ένα μέσο που να στοχεύει στην ενημέρωση των φοιτητών, αλλά παράλληλα να μην είναι κάτι κοινότοπο, που έιτε πέσει στα χέρια μας, είτε όχι να είναι το ίδιο και το αυτό... Γενικά, από φυλλάδες δε στερούμαστε στην εποχή μας, τι θέμα είναι τι ΔΕΝ καταλήγει στον κάδο των αχρήστων!!
Κι ακριβώς γι' αυτό πρέπει να υπάρχει κι ένας τρόπος επικοινωνίας με τους συντάκτες- φοιτητές, για πιθανή βελτίωσή του καθώς και με προτάσεις-θλεματα που ενδιαφέρει τον καθένα μας.
Ας ξεκινήσουμε, όπως λέτε με κάτι μικρό, όμως ως project είναι πολύ καλό και πρέπει να του δίνουε περιθώρια βελτίωσης... Αν δούμε ότι υπάρχει ανταπόκριση γιατί όχι να μην αυξηθεί η θεματολογία ή να μειωθεί ο χρόνος που κάνει να φτάσει στα χέρια μας.
Πιστεύω ότι μηνιαίο είναι μια πολύ καλή λύση... Έχει ψάξιμο στο ίντερνετ πολύ, απαιτεί χρόνο κι επίσης πλησιάζει κι εξεταστική. Και πάνω απ'όλα πρέπει να είμαστε συνεπείς αν ξεκινήσουμε.
Όσον αφορά τη στήλη των καθηγητών... Εδώ δεν επισημοποιούν το forum... τέλος πάντων! Ας το επιδιώξουμε κι αυτό...
Anyway, προτείνετε θεματολογία όπως είπαμε(μια συνάντηση από κοντά θα βοηθούσε πολύ) και συνεχίζουμε...
harris
harris

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 183
Ηλικία : 38
Quote : Δεν πρέπει να διστάζεις ποτέ να τολμήσεις
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από harris 2008-01-24, 17:50

Κι επίσης κάτι που ξέχασα!!! Ο κύριος Ζαμπετάκης τι σχέση έχει με το περιβάλλον γιατί κάτι τέτοιο διάβασα Hillione!!
harris
harris

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 183
Ηλικία : 38
Quote : Δεν πρέπει να διστάζεις ποτέ να τολμήσεις
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από HillONE 2008-01-24, 19:56

Αυτό θα μας το πεί καλύτερα ο ίδιος βέβαια... Απλά εγώ ξέρω πως εκτός απο χημεία τροφίμων ασχολείται και με περιβάλλον και οικοσύστημα..
HillONE
HillONE
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Differential diagnosis people...
Registration date : 09/09/2007

https://chem-uoa.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από Violete 2008-01-24, 21:07

Τίτλος ωραίος, αλλά προς τι η βιασύνη? Αγχώθηκα με τα ποστ...Δεν είμαι και εγώ υπέρ των συζητήσεων επί συζητήσεων αλλά ας ακούσουμε και καμια άλλη άποψη...

Στα γενικά, συμφωνω απόλυτα με το σκεπτικό : εξω οι παραταξεις.Άλλωστε νομίζω ότι έχουμε εμπεδώσει όλοι, μα όλοι τι πρεσβεύει ο καθένας, και άπειροι τόνοι χαρτιού έχουν χαλασει για αυτό, φτάνει πια...

head wall


Από εκέι και περα, πρέπει να αποφασιστεί η θεματολογία, τα άρθρα, και ποιοι θα τα γράψουν.Αυτό που σίγουρα προτείνω είναι εάν κάποιος έχει κάποιο ταλέντο στην ζωγραφικη (παλιά μέθοδος) ή στο graphic design (νέα μέθοδος) πρέπει να κάνει κανένα προσχέδιο για το εξώφυλλο, να το ανεβάσει στο φόρουμ και να αποφασισουμε ποιο θα είναι αυτο.
Μου αρέσει η περιβαντολλογική προσσέγγιση, θα ήθελα όμως και μία στήλη για την διατροφή σήμερα, κάτι το οποίο είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το περιβάλλον.
Αυτά για πρώτη προσέγγιση...
Ότι θέλετε μέσα και εγω...happy to help! Very Happy
Violete
Violete

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 111
Ηλικία : 37
Quote : What's happening, brother???No really wtf with the bloody island...
Registration date : 01/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-01-24, 21:57

δεν έχω σχέση με τίποτα...
απλά έχω σπουδάσει τρόφιμα και τα τρόφιμα από πού προέρχονται?
http://www.tovimadaily.gr//Article.aspx?d=20080110&nid=7130428&sn=&spid=

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από Lenia 2008-01-25, 00:03

Είναι καταπληκτικό το ενδιαφέρον όλων για τη δημιουργία του περιοδικού!!! cheers cheers
Το poly-Cr είναι πολύ ενδιαφέρον τίλτος!!Κοντός και με νόημα και χημικός!!
Όντως μηνιαιο θα ήταν ιδανικό.
Ο HillONE έχει δίκιο.Καλύτερα έξω τα κόμματα...Αλλιώς θα έχουμε προβλήματα...
Μπορούμε να έχουμε κάποιες ειδήσούλες σχετικά με Χημεία ή και κάτι αξιοπερίεργο και ενδιαφέρον,κάποιο θέμα και για γεγονότα της Σχολής και ακόμη ίσως και για κάποια θέματα που αφορούν εμάς γενικότερα.Επίσης μπορούμε να έχουμε και κάποιο κομμάτι για ανακοινώσεις σχετικές με καλλιτεχνικά γεγονότα όταν αποτελούν δραστηριότητες φοιτητών της Σχολής.
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από christosjr1 2008-01-25, 00:31

Al-χημείες....πως σας φαινεται για ονομα?
christosjr1
christosjr1

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ηλικία : 37
Τόπος : Δραπετσωνα
Quote : Remember Today....cause it is the start of Forever!(Dante)
Registration date : 23/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από antipal 2008-01-25, 11:23

christosjr1 έγραψε:Al-χημείες....πως σας φαινεται για ονομα?

τέλειο!
πιο βαθύ και αντικειμενικό μιάς και όλοι μας λίγο ή πολύ με αλχημείες ασχολούμαστε!
antipal
antipal

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 143
Ηλικία : 39
Τόπος : hahlandree..
Quote : gia to putso
Registration date : 24/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από christosjr1 2008-01-25, 11:24

Ευχαριστω συναδελφε...Ας ελπισουμε να αρεσει και σε αλλους...
christosjr1
christosjr1

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ηλικία : 37
Τόπος : Δραπετσωνα
Quote : Remember Today....cause it is the start of Forever!(Dante)
Registration date : 23/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-01-25, 12:18

και αν τα βάζαμε μαζί

Poly-Cr Al-χημεία

???

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ! Empty Απ: ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΑΣ!

Δημοσίευση από harris 2008-01-25, 12:19

Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω προς τι όλη αυτή η συζήτηση γύρω από το όνομα του περιοδικού... Ρε παιδιά χάνουμε την ουσία νομίζω. Κατά την άποψή μου αν δε βρεθεί πρώτα η θεματολογία και να κατασταλλάξουμε σε ένα τελικό πλάνο είναι άδικος κόπος... Κατά την άποψή μου, πρέπει πρώτα να δούμε τι θέματα θα περιλαμβάνει το περιοδικό και σε τι ύφος, κι έπειτα να του δώσουμε έναν κραυγαλέο τίτλο, ίσως με μια δόση διαφορετικότητας.
Όπως είπα και σε προηγούμενό μου ποστ, το περιοδικό θα απευθύνεται από φοιτητές χημείας, σε φοιτητές. Οπότε κατά συνέπεια δε θα πρέπει να νιώθει κανείς αποξενωμένος ή ότι δεν τον αφορά. Το αντίθετο μάλιστα. Θα πρέπει να νιώθει ότι έχει φωνή... Προτείνω, λοιπόν:
1) Βήμα στο φοιτητή, να λέει τη γνώμη του, μέσα από κάποια στήλη. Να λέει την προσωπική του άποψη για το περιοδικό, αλλά και για την ίδια τη σχολή.
2) Εννοείται ότι ένα περιοδικό χημείας, θα πρέπει να ασχολείται με χημεία. Όμως ας δούμε μια διαφορετική προσέγγιση στο θέμα. Χημεία από την καθημερινότητά μας. Πιστεύω ότι πολλοί από μας που αναλώνονται σε ιδιαίτερα, έχουν έρθει κατά καιρούς αντιμέτωποι με ερωτήσεις του τύπου: "Μα ΕΓΩ γιατί να το κάνω τώρα αυτό;". Πιστεύω πως σίγουρα θα μας βοηθούσε να δούμε τα πράγματα από μια σκοπιά και να χρησιμοποιήσουμε το περιοδικό ως μέσο. Όπως επίσης δεν πρέπει να αποκλείουμε την περίπτωση το περιοδικό να πέσει στα χέρια κάποιου μη σχετικού ή λιγότερο σχετικού με τη χημεία κι από απλό ενδιαφέρον ή περιέργεια, πείτε το όπως θέλετε, να καθήσει να το διαβάσει. Οπότε πρέπει να έχει και ύφος ίσως πιο χαλαρό, πιο διασκεδαστικό σε αυτά τα θέματα.
3) Όσον αφορά τα πιο επιστημονικά θέματα, κατ' εμέ θα πρέπει να είναι λιγότερο θεωρητικά και συνυφασμένα πάλι με παραδείγματα... διάβασα κάτι για περιβάλλον, που εννοείται ότι όχι απλώς πρέπει να υπάρχε, αλλά να του δοθεί κι η πρέπουσα έμφαση! Ομοίως και για τη διατροφή... ναι Βιο, έχεις δίκιο σε αυτό. Ειδικά κάτι συμπληρώματα που μας έχουν φάει τ' αυτιά... ιδού και για το ύφος λέω ότι πρέπει να προσεγγίζει τον καθένα μας! Όσον αφορά όμως τα του διαχωρισμού των τομέων, πιστεύω ότι δε μας δίνεται η δυνατότητα, δεδομένου της έκτασης του περιοδικού... ίσως σε κάθε τεύχος να έχουμε κάτι από ένα- δυο τομείς, αλλά όχι όλους!!
4) Από τη στιγμή που απευθύνεται σε μας, θα πρέπει να έχει και θέματα που έχουν να κάνουν και με τα χόμπι μας, ει δυνατόν. Για παράδειγμα, όλοι θυμόμαστε την ταινία "Το Άρωμα", που παρεπιμπτόντως την είχα δει μετά από μια βδομάδα από τότε που κάναμε απόσταξη κανέλας! Φανταστείτε... από την πράξη στο cinema!
Όπως επίσης, αναφορά σε συνέδρια, ημερίδες, σεμινάρια, όχι μόνο χημείας, αλλά γενικού περιεχομένου.

Κι όσον αφορά τις παρατάξεις, πιστεύω πως ναι καλύτερα απ'έξω. Ας είμαστε καλύτερα ανεξάρτητοι. Ίσως μια αναφορά στις εκλογές όταν έρθει η ώρα!!
Κι επαναλαμβάνω... μια συνάντηση από κοντά είναι ό,τι καλύτερο!
harris
harris

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 183
Ηλικία : 38
Quote : Δεν πρέπει να διστάζεις ποτέ να τολμήσεις
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης