Forum Χημικού Αθήνας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

+14
sotirisk
harris
antipal
cool
Γιάννης Ζαμπετάκης
nicmar1983
Byronas
striker
Angie
george83
christosjr1
Violete
HillONE
Lefteris
18 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από Violete 2008-01-31, 17:01

Lefteris έγραψε:

5.Τα πτυχία να είναι επιπέδου master

Και πως θα είναι τα πτυχία και επιπέδου master (που κατά την άποψη μου λάθος είναι, άλλα κάνουν στο master και άλλα στο πτυχίο) και θέλεις να καταργηθούν μαθήματα του τύπου Διασφάλιση Ποιότητας Φαρμάκων και η Αρχιτεκτονικη πολυμερών (που στο κάτω κατω,ειναι και ωραία μαθηματάκια, και πρωτότυπα, και πολλοι τα επιλέγουν)?Το master έχει σκοπό να σε ειδικεύει προς μία κατευθυνση όχι να σου δίνει γενικές γνωσεις.Τι εννοείς επειπέδου master ,λοιπόν?Master αλλά γενικές γνωσεις?Για ξεκαθαρισε.....

Υ.Γ: Πληροφοριακά λέω πως και η βιοχημεία υπάρχει, και τα πολυμερή ως υποχεωτικά στο προπτυχιακο, τουλάχιστον στο νέο προγραμμα.
Violete
Violete

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 111
Ηλικία : 37
Quote : What's happening, brother???No really wtf with the bloody island...
Registration date : 01/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από striker 2008-01-31, 18:23

by Γιάννης Ζαμπετάκης on Thu Jan 31, 2008 3:12 pm

θα πρέπει να δώσεις από τα του νέου προγράμματος

απλουστευμένη απάντηση νομίζω κύριε Ζαμπετάκη.
για παράδειγμα αν καποιο μάθημα είναι υποχρεωτικό στο παλιό και επιλογής στο καινούριο θα "πρέπει να το πάρουμε ως επιλογής αναγκαστικά?(πχ τρόφιμα 2) η όντως θα γινει η ένταξη στο νέο πρόγραμμα δηλαδή να έχουμε ακριβώς τις υποχρεώσεις του νέου?
striker
striker

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 46
Ηλικία : 43
Registration date : 17/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-01-31, 21:48

LEFTERIS έγραψε

εμείς είμαστε ήδη στην διαδικασία επεξεργασίας πρότασης για το πρόγραμμα σπουδών η οποία θα πατάει στους εξής άξονες.

όταν θα την έχουμε έτοιμη, θα την κυκλοφορήσουμε πλατιά σε όλους τους φοιτητές προς συζήτηση. ήδη έχουμε κυκλοφορήσει μια ανακοίνωση όταν θα έχω χρόνο θα την ανεβάσω στο μπλογκ μας http://pksximiko.blogspot.com

σε βασικές γραμμές αυτά βάζουμε
\Να δημιουργηθεί ένα συνεκτικό πρόγραμμα σπουδών, το οποίο θα είναι δομημένο κατά τέτοιον τρόπο ώστε να παρέχει στους φοιτητές:
1. όλη την απαραίτητη γνώση στην επιστήμη τους μέσα από έναν βασικό κορμό υποχρεωτικών μαθημάτων.
2. Μέσα από τις εργαστηριακές ασκήσεις να μπορούν οι φοιτητές να κατανοήσουν πως εφαρμόζονται στην πράξη οι θεωρητικές γνώσεις που παίρνουν και ποια είναι τα φαινόμενα εκείνα που μελετούν.
3. Μέσα από εργασίες αυξανόμενης δυσκολίας, με αποκορύφωμα την πτυχιακή εργασία, να εισάγεται ο φοιτητής στην διαδικασία της έρευνας, στο πως να μπορεί ο ίδιος να σταθεί μέσα σε ένα εργαστήριο, να οργανώνει πρώτα και κύρια την σκέψη του και στη συνέχεια να είναι ικανός να «στήσει» ένα πείραμα, να μελετήσει τα αποτελέσματα και να βγάλει συμπεράσματα.
4. Μέσα από την πρακτική άσκηση, η οποία θα γίνεται υπό την ευθύνη του τμήματος, με πλήρη εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα, να παίρνει μια γεύση από τον κόσμο της εργασίας και το τι θα του ζητηθεί στην παραγωγική διαδικασία.
5. Τα πτυχία να είναι επιπέδου master
6. Να έχει κάθε απόφοιτος δικαίωμα να συνεχίσει σε μεταπτυχιακές σπουδές ενός κύκλου που θα οδηγούν στην απόκτηση διδακτορικού διπλώματος, με πρωτότυπες εργασίες οι οποίες θα προάγουν την επιστήμη και τον κοινωνικό της ρόλο, «να απαλλάξει την ανθρωπότητα από το μόχθο».

Αντίστοιχα στα εδάφιά σου,ας μου επιτραπεί να σχολιάσω με δύο λόγια:
1. Δεν χτίζεις την επιστήμη μας σε υποχρεωτικά διαγράφοντας επιλεγόμενα. Αυτό ως συμπέρασμα αφού δεν μπορούμε να δίνουμε 27+24= 51 μθμτα. Εκτός κι αν γουστάρετε να τα δώσετε όλα αλλά τότε θα χρειαστούμε καμιά 10αριά χρόνια για πτυχίο. Άλλωστε δεν έχουμε όλοι τις ίδιες προτιμήσεις,μαθησιακή ικανότητα,μεταπτυχιακές φιλοδοξίες κτλ. γι'αυτό και υπάρχουν και τα επιλεγόμενα.. Βέβαια συν το σχόλιο του κου Ζαμπ. περί καθηγητών,μόρφωσης και μάσας..
2.Πιστεύω ότι είναι ξεκάθαρος ο ρόλος σε κάθε εργαστηριακή άσκηση. Άλλωστε μας δίνουν ένα αντίστοιχο εργαστηριακό εγχειρίδιο που εξηγεί πολλά.Μην κοιτάς που εμείς "σφυρίζουμε" αδιάφορα και πάμε στην αίθουσα ως επί το πλείστον αδιάβαστοι..
3.Εδώ ρε φίλε είναι η ειρωνία. Ένα τετράδιο μας ζητούν να κάνουμε και πέφτει η αντιγραφή της αντιγραφής από παλιά. Έτσι που θα μάθουμε?Κι "εσείς" ζητάτε και "αυξανόμενης δυσκολίας"? Ας κάνουμε πρώτα μόνοι μας τα εύκολα πχ της ανόργανης-Γενικής 1(Λυκείου) ,και μετά βλέπουμε...Άλλωστε τι ζητάς?Πρώτα εργασίες+πτυχιακή και μετά εργαστηριακή άσκηση?Σαν λίγο ανάποδα μας τα λες..
4.Σε αυτό με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. Βέβαια τι εννοείς "εργασιακά δικαιώματα"? Συνδικαλισμούς,άδειες κτλ? Που να προλάβεις σε ένα εξάμηνο???
5. O/Η Violete μας κάλυψε πλήρως..Λίγο ανορθόδοξο και ουτοπικόα αυτό που προτείνεις Λευτέρη.. Τα master,Ph.D κτλ είναι παγκόσμιος θεσμός και δεν αλλάζει..
6.Τι στιγνή,ξύλινη κομματική γλώσσα???Πάντως σαν λύση βλέπω ένα νέο πανεπιστήμιο μεταπτυχιακών Αγγλικού τύπου. Αλήθεια,το θέλετε?Δεν το πιστεύω..

ΥΓ: σαν συμπέρασμα λοιπόν θα εμμείνω στην αρχική μου θέση όσο κι αν δεν βολεύει μερικούς(όχι οτι θα σας κάνω τη μάπα κρέας)... Το θέμα ξαναλέω δεν είναι προσωπικό με τον φίλο και συνάδελφο Λευτέρη (ζητώ και συγνώμη απ'τον admin HillONe,ξέρεις εσύ) απλά το είπα και στο προηγούμενο post και βλέπω ότι συμφωνεί και η πλειοψηφία(αυτό σίγουρα να το φοβάστε), ότι δεν ζητήσαμε από κανένα να ορίσει τις σπουδές μας,το μέλλον μας,τα φοιτητικά μας χρόνια. Γιατί φίλε μου αυτό που ειδικά εσείς καλείται κατ'επίφαση "αγώνες" εμείς το λέμε "κομματικές σκοπιμότητες".. Ένας καθηγητής μας, μου είχε πει τότε στις "μεγάλες" σας καταλήψεις (να τις χαίρεστε κι αυτές γιατί αφήσατε τη σχολή μπουρδέλο μαζί με ότι είχατε κάνει προηγουμένως) :"Παιδί μου,το έχουν καταλάβει και οι ξένοι.The same my Pantelakis mou,the same my Pantelis,λένε.Η ίδια κατάσταση ήταν πάντα.Να είσαι όμως υπερήφανος γιατί με αυτά που μας παρέχουν σαν Ελλάδα, έχουμε επιτύχει θαύματα". Προσωπικά δεν συμβιβάστηκα ποτέ, ούτε καν με τον εαυτό μου (ξέρει ο Ζαμπετάκης) αλλά οι "αγώνες" σας φίλε μου δεν με πείθουν.. Η αλήθεια κρύβεται στο μονόλογο του Φάουστ(Γκαίτε) : "Αλίμονο σπούδασα φιλοσοφία,ιατρική και νομικά και θεολογία για να'μαι εδώ με τόσα φώτα τόσο μωρό όσο και πρώτα"(Μία παραλλαγή του Σωκράτη).. Έτσι μόνο πιστεύω παίδες προχωράμε σαν άνθρωποι.. Όσο πιο κάτω κοιτάς τόσο πιο ψηλά πας..."Όλα τα άλλα είναι ποίηση,φαντασία" για τους αναγνώστες του Μαυρίδη..


Έχει επεξεργασθεί από τον/την στις 2008-02-01, 04:25, 1 φορά
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από Lefteris 2008-01-31, 22:56

1. εμείς δεν κάνουμε πρόταση "φτιασιδώματος" του προγράμματος σπουδών, αλλά άλλη εντελώς πρόταση. άρα είναι λογικό με τα δεδομένα που έχετε στο μυαλό σας να μην μπορείτε να το σκεφτείτε. όταν τη συγκεκριμενοποιήσουμε θα την δείξουμε. μέχρι τότε βλέπουμε.
2. @βιολετ: υποχρεωτικά πολυμερή δεν υπάρχουν μόνο ενταγμενα στο μάθημα της Βιομηχανικής.
3. @νικμαρ83: βρες μου 1 - ολογράφως ΜΙΑ (που έλεγε και ο κ.Ζαμπετάκης, χωρίς παρεξήγηση)- κομματική σκοπιμότητα από τους αγώνες που έκαναν ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ και όχι οι ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ-ΚΟΜΜΑΤΑ για να μην γίνουν τα πανεπιστήμια ιδιωτικά.
4. κανείς δεν μίλησε για διαγραφή επιλεγόμενων. πολύ απλά έγραψα ότι το πρόγραμμα σπουδών θα πρέπει να παρέχει έναν υποχρεωτικό κύκλο σπουδών, όσο το δυνατόν περισσότερο πλήρη. το θέμα είναι να μην δίνουν τον τόνο τα μαθήματα επιλογής όπως είπα παραπάνω.
5. από τη στιγμή που το πτυχίο θα είναι μάστερ, τότε η "εξειδίκευση" εξυπακουεται. μέχρι όμως να γίνει, δεν έχει νόημα, γιατί μειώνει την εργασιακή αποκατάσταση του αποφοίτου του κλάδου.
6. @νικμαρ83 εάν σου ακούγεται στεγνή ξύλινη κομματική γλώσσα, τι να κάνουμε. άνοιξε τους ορίζοντές σου. είναι τόσο απλά τα πράγματα που δε νομίζω ότι κάποιος θα μπορούσε να το πει αυτό.
7. εμείς δεν ορίζουμε το μέλλον κανενός. ο καθένας είναι άξιος της μοίρας που επιλέγει. εάν κάποιος θέλει να βολευτεί ως έχει, ΟΚ. εάν κάποιος θέλει να κινηθεί για να αλλάξει κάποια πράγματα πάλι ΟΚ. ούτως ή άλλως ο κόσμος κινείται με συγκρούσεις, και ο αποφασιστικός παράγοντας σε αυτές δεν είναι τα άτομα αλλά η μάζες. άρα κάθετί κρίνεται και από τη μαζικότητά του.
8. καλό βράδυ σε όλους
Lefteris
Lefteris

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 36
Ηλικία : 106
Τόπος : The Flaming Pits of Patissia...
Quote : -You cheater! -No, I'm not... -Oh, no?You just rolled 26!...on a 20sided die...
Registration date : 01/01/2008

http://pksximiko.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-01-31, 22:58

Όσο πιο κάτω κοιτάς τόσο πιο ψηλά πας...

φοβερό!

nicmar,
μπράβο για όσα πόσταρες...
αν τα υπέγραφα εγώ... θα γινόταν flaming post...
τι υποκρισία που μας δέρνει...εεε?
ξέρετε Εσείς
n + a + ΧΤ

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-02-01, 04:22

Η σκοπιμότητα όλων των κομμάτων είναι μία φίλε Λευτέρη : η συλλογή ψήφων!Κοίτα,κι άλλοι αριστεροί σε άλλες χώρες πήραν την εξουσία.Το ερώτημα όμως είναι,τι κατάφεραν?Άστο καλύτερα....Παράδειγμα στα του οίκου μας? Και οι κινητοποιήσεις σας και το "συντονιστικό" σας (φευ!) το μόνο που κατάφερε είναι να μας χάσει τον αενάως κινούμενο,πλην όμως υπερπολύτιμο χρόνο μας... Σε αυτό πρόσθεσε τις χαμένες εξεταστικές,τις μετέπειτα γκρίνιες με τους καθηγητές,οι "ανώμαλες" εξεταστικές κλπ..
Στα δε αθώα παιδιά? Μία σχολική χρονιά σε "περίληψη"προσπαθώντας στο τέλος να βγάλουν το "νόημα".. Όταν αργότερα όμως θα μπουν στα ΑΕΙ θα τους φταίνε οι κάθε λογής "Μαυρήδηδες" και όχι η λειψή τους μόρφωση...
Το καλύτερο το έμαθες? Η γαλάζια κυβέρνηση έκανε ανενόχλητη τη δουλειά της. Σας γελοιοποίησε, σας έδειρε με τα ΜΑΤ, και τέλος σας έδεσε πισθάγκωνα περνώντας το Άρθρο 16.. Και άλλα,και άλλα παραδείγματα(και από όλες τις παρατάξεις).. Άκου φίλε μου κάτι πολύ απλό στη σκέψη.Αν νοιαζόσασταν για τη σχολή μας,την επιστήμη μας,και τους συμφοιτές μας θα φυλάγατε τότε στις καταλήψεις αλλά και πάντα, ως κόρη οφθαλμού ,το κτήριο που όλοι φοιτούμε και δεν θα το καταντούσατε μ_ο_ρδ_λο(παίζουμε κρεμάλα?).Τα'χουμε ξαναποστάρει αυτά(βλ.αφίσες παντού κλπ).Έτσι θα δείχνατε κατάμουτρα στους άλλους ότι σέβεστε πρώτα απ' όλα τον εαυτό σας και κυρίως τους γύρω σας.. Γι 'αυτό σου ξαναλέω φίλε μου,οι "αγώνες" σας δεν με πείθουν όπως τελικώς δεν έπεισαν κανέναν εκεί έξω.. Αλλά βλέπεις,φταίνε πάντα οι άλλοι,οι "γνωστοί-άγνωστοι" και λοιποί..Μας βάζετε στη συντήρηση,κατάλαβε το,νιώσε το!!Μόνο που το αλάτι σας δεν το αντέχουν οι πληγές που κουβαλάμε...

@Ζαμπ. : περί flaming μάλλον φταίει το είσαι καθηγητής...Πάντως χαίρομαι που δεν φοβάσαι την αξιολόγηση αρκεί βέβαια κι αυτή να γινόταν επί ίσοις όροις....
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από antipal 2008-02-01, 05:33

Δε γουσταρω να διαβασω τα προηγουμενα ποστ, οπότε συγνώμη που παρεμβαίνω χωρίς να ξέρω πόσα ακόμα φοβερά και τρομερά γράφτηκαν πιο πριν.

@Λευτέρη:

Lefteris έγραψε:με πρωτότυπες εργασίες οι οποίες θα προάγουν την επιστήμη και τον κοινωνικό της ρόλο, «να απαλλάξει την ανθρωπότητα από το μόχθο».
αυτο έκανε η επιστημη ΑΝΕΚΑΘΕΝ, αλλα ΟΧΙ στην ελλάδα. και αυτο ΔΕΝ ειναι προβλημα του προγραμματος σπουδων μας!

Βέβαια στην Ελλαδίτσα πρώτα πρέπει να βρεθεί τρόπος να μας απαλλάξει απτή μιζέρια μας και ύστερα από οτιδήποτε άλλο.
Lefteris έγραψε:άρα είναι λογικό με τα δεδομένα που έχετε στο μυαλό σας να μην μπορείτε να το σκεφτείτε
μπορεί ναχεις δίκιο βρ'αδερφε αλλα γράψτα λίγο καλύτερα.. Ξερεις εσυ.. Πέτα εκει καμια περιεργη βαρύγδουπη λέξη τουλαχιστον να μη καταλαβαίνουμε τι λες.
Lefteris έγραψε:βρες μου 1 - ολογράφως ΜΙΑ (που έλεγε και ο κ.Ζαμπετάκης, χωρίς παρεξήγηση)- κομματική σκοπιμότητα από τους αγώνες που έκαναν ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ και όχι οι ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ-ΚΟΜΜΑΤΑ για να μην γίνουν τα πανεπιστήμια ιδιωτικά.

πλακα με κανεις?!
Lefteris έγραψε:από τη στιγμή που το πτυχίο θα είναι μάστερ
Μεγάλη κουβέντα..
Lefteris έγραψε:άνοιξε τους ορίζοντές σου.
Πώς μπορεί ένας ΚΚ να λέει κατι τέτοιο??????? computer smashing
Lefteris έγραψε:άρα κάθετί κρίνεται και από τη μαζικότητά του
Προφανώς!!! Γιατί ο μισός "στρατός" σας υπάρχει μόνο γιατί του αρέσει ρομαντικά η ιδέα της επανάστασης. Χωρίς να έχει ιδέα του ΤΙ κανει.

Υποκρισία κ. Ζαμπετάκη?? Που και δε τη βλέπω??!! ΧΑΧΑ

Mαρέσει το παιχνίδι με τα νουμεράκια, αλλά εδω διάβασα 3 ποστ και ζαλίστηκα.. Έχασα το μέτρημα!!!
Βάλτε και τπτ τελίτσες, παυλίτσες, αστεράκια.. για να δώσετε χρώμα στο τρελό θέμα. και στη ζωή σας.. (όχι μόνο κοκκινες...)
Άσε που βλέπω τώρα ΚΑΙ κρεμάλα!
μηπως μετα θα παίξουμε και το "βρείτε τις διαφορές" ???
ψήθηκα!!! poking
antipal
antipal

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 143
Ηλικία : 39
Τόπος : hahlandree..
Quote : gia to putso
Registration date : 24/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-02-01, 13:19

Έχεις δίκιο ρε antipal..Πέστα!!!Όλοι πρέπει να βάλουμε λίγο χρώμα στη ζωή μας και να πάψουμε να είμαστε μίζεροι...Αλλιώς μία ζωή θα βράζουμε στο ζουμί μας!!!!
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-02-01, 13:28

άρα

poly-Cr

>))

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-02-01, 14:43

@Zamp.

Καλόόόόόόόόόόόό....Δεν το'χα σκεφτεί έτσι...
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty εκτός θέματος μάλλον και σας σητώ συγνώμη

Δημοσίευση από Angie 2008-02-01, 15:07

nicmar1983 έγραψε:Η σκοπιμότητα όλων των κομμάτων είναι μία φίλε Λευτέρη : η συλλογή ψήφων!Κοίτα,κι άλλοι αριστεροί σε άλλες χώρες πήραν την εξουσία.Το ερώτημα όμως είναι,τι κατάφεραν?Άστο καλύτερα....Παράδειγμα στα του οίκου μας? Και οι κινητοποιήσεις σας και το "συντονιστικό" σας (φευ!) το μόνο που κατάφερε είναι να μας χάσει τον αενάως κινούμενο,πλην όμως υπερπολύτιμο χρόνο μας... Σε αυτό πρόσθεσε τις χαμένες εξεταστικές,τις μετέπειτα γκρίνιες με τους καθηγητές,οι "ανώμαλες" εξεταστικές κλπ..
Στα δε αθώα παιδιά? Μία σχολική χρονιά σε "περίληψη"προσπαθώντας στο τέλος να βγάλουν το "νόημα".. Όταν αργότερα όμως θα μπουν στα ΑΕΙ θα τους φταίνε οι κάθε λογής "Μαυρήδηδες" και όχι η λειψή τους μόρφωση...
Το καλύτερο το έμαθες? Η γαλάζια κυβέρνηση έκανε ανενόχλητη τη δουλειά της. Σας γελοιοποίησε, σας έδειρε με τα ΜΑΤ, και τέλος σας έδεσε πισθάγκωνα περνώντας το Άρθρο 16.. Και άλλα,και άλλα παραδείγματα(και από όλες τις παρατάξεις).. ..

1)@ nicmar1983 συγνώμη που θα κάνω λίγο το διαιτητή αλλά σε ρώτησε ο λευτέρης ποια η σκοπιμότητα των αγώνων που έγιναν από τους φοιτητές και όχι από τις παρατάξεις. αυτό ενημερωτικά γιατί και εγώ που δεν ανηκω σε παράταξη πήγα στις πορείες και πίστεψέ με δεν είχα καμμία πρόθεση να κερδίσω ψήφους!!!!

2) το τι καταφεραμε (το α΄πληθυντικό αναφέρεται σε αυτούς που ήταν στις πορείες) ασ'το να το κρίνει η ιστορία...γιατί χάρην παραδείγματος αν θυμάσαι τα βιβλία αρχική πρόβλεψη ήταν να τα πληρώνουμε και δε νομίζω να τα πλήρωσε κανείς φέτος...και πολλά άλλα τέτοια τα έχω χιλιοπει σε αυτό το forum τα οποία δεν ήταν τα απολύτως επιθυμητά αλλά δεν ήταν και το απόλυτο τίποτα που λες.

3) επειδή δεν κατάλαβα καλά...κρίνεις εκ του αποτελέσματος και βγάζεις τις διαμαρτυρίες άκυρες, άκαιρες και ανούσιες. πολύ ωραία. επειδή όλες οι αντιστάσεις που προβάλονται σε οποιαδήποτε χώρα παντώς τύπου (έστω και αν δεν είχαν αίσιο τέλος για τους αντιστεκόμενους) δάρθηκαν, γελοιοποίθηκαν, χλευάστηκαν και άλλα πολλά χειρότερα (πολλές φορές θανατώθηκαν...) μου λες να μην κάνουμε τίποτα γιατί και να το κάνουμε δεν θα βγει τίποτα;;;; αφού οι κυβερνήσεις έχουν τη δύναμη και θα κάνουν ότι θέλουν στο τέλος ας κάνουμε και εμείς τουμπεκί για να μην χάσουμε το χρόνο μας....να μη μιλάμε, να μη διαμαρτυρώμαστε, να μην ανασαίνουμε κιόλας γιατί το μόνο που καταφέρνουμε είναι να χλευαστούμε, να πονέσουμε, να χτυπήσουμε και να μην καταφέρουμε και τίποτα στο τέλος!!


4) αν εσένα αυτή η άποψη σε καλύπτει πάω πάσο...όλες οι απόψεις δεκτές από μέρους μου. εγώ απλά ως αγγελική ήθελα να σας πω (όλων όσων γράψατε σε αυτό το topic) ότι εμένα δε μου κάνει!!! βαρέθηκα να κάθομαι με σταυρωμένα χέρια για να μη χάσω τη βολή μου και το χρόνο μου! κουράστηκα να περιμένω το μεσσία που θα έχει το θάρρος και το θράσσος να βγει στην πολιτική και να κάνει αυτά που πρέπει για μας και όχι για την πάρτη του. και σε κάθε περίπτωση "φοβάμαι για όλα αυτά που θα γίνουν για μένα χωρίς εμένα"!!!

5) είμαι ιδαίτερα φορτισμένη και ζητώ συγνώμη για το μέγεθος και το ύφος του post (είναι και εκτός θέματος εξάλλου) αλλά αυτή η πλήρης απαξίωση πάσης φύσεως αγώνα μου τη δίνει στα νεύρα. και ξύλο θα φάω αν χρειαστεί αλλά σε αυτούς δε θα τους περάσει τόσο εύκολα. και επειδή σε κάποιο άλλο topic άκουσα το εξής αμίμητο: "το κάνουν για να έχουν το άλλοθι ότι τουλάχιστον προσπάθησαν" ΝΑΙ! εγώ τουλάχιστον γι' αυτό το κάνω. για να λέω ότι προσπάθησα και προσπαθώ!!

ΥΓ: τα χρώματα τα έβαλα έτσι για αλλαγή αν και δε νομίζω ότι ο antipal ήθελε αυτό...μάλλον λιγο χρώμα στα μυαλά μας ήθελε....

...τσάμπα όλα τελικά...ωραία άποψη... pale
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-02-01, 15:13

angie

θέλουμε κι άλλα τέτοια Post bounce

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από Lefteris 2008-02-01, 18:16

@antipal:

δυστυχώς φίλε αντιπαλ, καθημερινά επιβεβαιώνεται ότι οι "δογματικοί ΚΚ" έχουν πολύ πιο ανοιχτούς ορίζοντες από τους "φιλελεύθερους/ελευθεριακούς/ <ανεξάρτητους>"

αν ψάχνεις να βρεις παραδείγματα προς επιβεβαίωση, δες τα ποστ...

όσο για τις "βαρύγδουπες" εκφράσεις που δεν τις καταλαβαίνει ο κόσμος, τόσα χρόνια στο πανεπιστήμιο (6 χρόνια, μην τα παραλέμε) δεν νομίζω να είχε κανείς πρόβλημα να καταλάβει τι λέμε...

@angie: τι να κάνουμε ρε αγγελική... καλύτερα να προσπαθούμε να σπρώξουμε εμείς τις ζωές μας εκεί που θέλουμε, και να μην αφεθούμε να μας σπρώξουν οι άλλοι εκεί που θέλουν. τουλάχιστον τη μάχη την δίνουμε και θα την δίνουμε.

και τελικά, το πρόβλημα δεν το δημιουργούν αυτοί που δίνουν τη μάχη. μάλλον αυτοί που δεν την δίνουν. έτσι δεν είναι?

εδιτ: και κάτι ακόμα, αντιπαλ.

εμείς ούτε στρατούς, ούτε "στρατούς" έχουμε. όσο για το αν ξέρουν οι άνθρωποι στους οποίους αναφέρεσαι με αυτή τη λέξει τι κάνουν ή όχι, αυτό είναι ζήτημα που αφορά σε εμάς και σε αυτούς, έτσι δεν είναι? και με αυτή την έννοια, δεν υφίσταται το επιχείρημα που χρησιμοποιείς. αλλά αφού ούτως ή άλλως διαφωνείς με αυτό το οποίο κάνουν ή δεν κάνουν, τι σε ενοχλεί για το αν είναι έτσι όπως τα λες ή όχι.

ΥΓ: και νομίζω ότι ξερούν πολύ καλά τι πρέπει να κάνουν. αν μη τι άλλο, να δίνουν την μάχη.

εδιτ2: "...αυτό έκανε πάντα η επιστήμη...δεν είναι πρόβλημα του προγράμματος σπουδών μας..."

αλήθεια, όταν η επιστήμη ανακάλυπτε την πυρηνική σχάση και την χρησιμοποιούσε για να φτιάξει της κάθε λογής πυρηνικές/Η2 βόμβες, κτλ, κτλ κινιόταν σε αυτή την κατεύθυνση? απάλειψε το μόχθο των ανθρώπων? όταν καθημερινά χρησιμοποιούνται κατευθυνόμενες έρευνες (πχ για την V6 τσίχλα στο πανεπιστήμιο της Κοπεγχαγης, ή για τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας κτλ) για να "πιστοποιήσουν" την ακινδυνότητα των κερδοφόρων προϊόντων, ενώ ξέρουν ότι λένε ψέματα, τι γίνεται? απαλύνουν το μόχθο?
το αν ο φοιτητής θα αντιληφθεί ποιος είναι ο κοινωνικός ρόλος του σαν επιστήμονας, από που θα το μάθει? θα προσευχηθεί μήπως για κάποια επιφοίτηση?

άρα είναι ζήτημα ΚΑΙ πρόβλημα του προγράμματος σπουδών.

εδιτ3

@νικμαρ1983: μάλλον κάπου το έχεις χάσει το πράμα. ένα από τα πράγματα που κέρδησαν οι φοιτητές είναι να ΜΗΝ αναθεωρηθεί το άρθρο 16 του συντάγματος (τουλάχιστον στον πρώτο γύρο που έγινε). γιατί αν είχε περάσει αυτό φίλε μου, τώρα σίγουρα θα το είχες καταλάβει. θα το είχες νιώσει κι εσύ καλύτερα τι σημαίνει ιδιωτικοποίηση στο πετσί σου.

αν νομίζεις ότι "ψευδομαι" μπορείς να ανατρέξεις στα αποτελέσματα της αναθεωρητικής διαδικασίας της βουλής...
Lefteris
Lefteris

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 36
Ηλικία : 106
Τόπος : The Flaming Pits of Patissia...
Quote : -You cheater! -No, I'm not... -Oh, no?You just rolled 26!...on a 20sided die...
Registration date : 01/01/2008

http://pksximiko.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από striker 2008-02-01, 19:00

ρε παιδια ανοιξτε ενα αλλο θεματακι για το ρολο των κομματων...εδω προσπαθουμε να συλλεξουμε καμια πληροφορια σχετικα με τη συνεχιση του παλιου προγραμματος study.να δουμε τι μας γινεται και κατα ποσον θα μας επηρρεασει...sorry...μην ξεφευγετε τοσο πολυ... pirat
παρενθεση συμφωνω απόλυτα με nicmar και εν μερη με angie ...
striker
striker

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 46
Ηλικία : 43
Registration date : 17/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από HillONE 2008-02-01, 19:30

Βασικά έχει απόλυτο δίκιο ο striker... ας ξαναμπούμε στο θέμα μας...
HillONE
HillONE
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Differential diagnosis people...
Registration date : 09/09/2007

https://chem-uoa.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-02-02, 02:14

Lefteris said
1. εμείς δεν κάνουμε πρόταση "φτιασιδώματος" του προγράμματος σπουδών, αλλά άλλη εντελώς πρόταση. άρα είναι λογικό με τα δεδομένα που έχετε στο μυαλό σας να μην μπορείτε να το σκεφτείτε. όταν τη συγκεκριμενοποιήσουμε θα την δείξουμε. μέχρι τότε βλέπουμε.

@angie
Τα νεύρα σου όπως είπες,η προκατάληψη σου ή ότι άλλο τεσπα,δεν σου επέτρεψαν να καταλάβεις τη γλώσσα μου και μάλλον δεν διάβασες τα προηγούμενα ποστ μου... "Αυτό το "εμείς" (βλ παραπάνω) είναι που με χαλάει.. Τι σημαίνει δε "εντελώς άλλη πρόταση"?(ομοίως από πάνω).Θα αλλάξουν κάτι εντελώς για το οποίο έχουν παντελή έλλειψη?? Το ίδιο πράγμα ζητάμε. Να μην ορίζουν άλλοι το μέλλον μας χωρίς εμάς.. Αυτοί που δεν πάτησαν ούτε λεπτό σε παραδώσεις(ζήτα από ένα κομματάρχη δικές του σημειώσεις και έλα πες μας τι θα πάρεις),αυτοί που περνάνε τα μθμτα με σκονάκια,το βιβλίο σε σμικρύνσεις,με μνμτα στο κινητό κτλ(σου θυμίζουν κάτι???).. Δεν το γουστάρω!!!!! Εγώ μπήκα στο χημικό από θεωρητική κατεύθυνση,σου λέει κάτι αυτό??? Διάβασα μέχρις δακρύων,κουράστηκα,άλλαξα τον κόσμο μου!!! Έτσι θέλω να βλέπω ότι σέβονται τον κόπο μου,ότι με υπολογίζουν..Τόσα πολλά ζητάω? Και το ίδιο ζητάει και η πλειψηφία των φοιτητών.. Είναι τόσο βόλεμα αυτό?? Σου φαίνομαι τόσο παρτάκιας??? Εμένα όχι..

Όπως μ'αρέσει να λέω" ή γράψε κάτι που αξίζει να διαβαστεί,ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί"... Και δες το παρακάτω..

nicmar1983 wrote :
Η αλήθεια κρύβεται στο μονόλογο του Φάουστ(Γκαίτε) : "Αλίμονο σπούδασα φιλοσοφία,ιατρική και νομικά και θεολογία για να'μαι εδώ με τόσα φώτα τόσο μωρό όσο και πρώτα"(Μία παραλλαγή του Σωκράτη).. Έτσι μόνο πιστεύω παίδες προχωράμε σαν άνθρωποι.. Όσο πιο κάτω κοιτάς τόσο πιο ψηλά πας..."Όλα τα άλλα είναι ποίηση,φαντασία" για τους αναγνώστες του Μαυρίδη..
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από Angie 2008-02-02, 13:54

επειδή ξεφεύγουμε από το θέμα λεώ αυτό το τελευταίο στον nicmar και κλείνω εδώ: οι επιλογές δεν είναι μόνο "αντίδραση και φραπεδάκι" vs "διάβασμα και τουμπεκί"...αυτό ήταν το πρόβλημά μου με το post σου αυτή ειναι και η συνήθης διαφωνία μου με τον πολύ κόσμο! υπάρχουν και άλλοι συνδυασμοί! εξάλλου παλιά στην ΚΝΕ (αναρωτιέμαι που πήγαν αυτά τα συνθήματα...) έλεγαν "πρώτοι στα μαθήματα πρώτοι στον αγώνα" (δεν είμαι στην ΚΝΕ ο λευτέρης μπορεί να το επιβεβαιώσει!! απλά σαν θέση με καλύπτει αρκετά το συγκεκριμένο συνθηματάκι! study )

και όσο για το "γράψε κάτι που αξίζει να διαβαστει κτλ" συμφωνώ μαζί σου και γι' αυτό λέω το εξής:
επειδή κατά το Ρίτσο "είμαστε μέλλοντες νεκροί" προτιμώ να αφήσω κάτι πίσω που να αξίζει να το θυμάται κανείς παρά να κοιτάω να μη χάσω τον "υπερπολύτιμο χρόνο" που μου μένει... Wink

όσον αφορά στο πρόγραμμα σπουδών νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο για τον οποιοδήποτε να αξιολογήσει αντικειμενικά όλους τους τομείς της χημείας και να αποφασίσει τη θα βάλει στον υποχρεωτικό κορμό, τι στα επιλογής και τι θα αφήσει απ' έξω γιατί ο καθένας έχει κάποιες προτιμήσεις!! οπότε πρέπει να γίνει σοβαρός σχεδιασμός και να ρωτηθούν και οι φοιτητές φυσικά αρκεί να μην έχουν ως γνώμονα το "λίγες και εύκολες σελίδες στην ύλη"....
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-02-02, 21:45

Πάλι καλά...Φίλοι παίδες και όλα καλά θα πάνε,το πιστεύω! Όπως έχω ξαναπεί,είμαστε συνοδοιπόροι στον ίδιο ανήφορο.
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από george83 2008-02-04, 00:12

Απλα αντιγραφω αυτα που εγραψε ο striker πριν 3-4 μερες μιας και δεν απαντήθηκε και είναι σημαντικό για τους παλαιούς.


striker έγραψε:
by Γιάννης Ζαμπετάκης on Thu Jan 31, 2008 3:12 pm

θα πρέπει να δώσεις από τα του νέου προγράμματος

απλουστευμένη απάντηση νομίζω κύριε Ζαμπετάκη.
για παράδειγμα αν καποιο μάθημα είναι υποχρεωτικό στο παλιό και επιλογής στο καινούριο θα "πρέπει να το πάρουμε ως επιλογής αναγκαστικά?(πχ τρόφιμα 2) η όντως θα γινει η ένταξη στο νέο πρόγραμμα δηλαδή να έχουμε ακριβώς τις υποχρεώσεις του νέου?

george83

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 46
Ηλικία : 40
Τόπος : Athens
Quote : Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former
Registration date : 22/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από harris 2008-02-04, 01:10

Aς μου εξηγήσει και μένα κάποιος που δεν καταλαβαίνω, αν και του νέου προγράμματος, αλλά απ'όσο διάβασα πάμε και για νέα βελτίωση...
Έστω ότι κάποιος του παλιού χρωστάει τρόφιμα 2, τυχαία το αναφέρω, που στο νέο είναι επιλογής, τι γίνεται; Το γλιτώνει; Αυτό πόσο παράδοξο ακούγεται..;
Ή έστω ότι χρωστάει ποσοτική..(στο νέο είναι ένα μάθημα) ξαναδίνει τα όσα έχει περάσει στην ποιοτική; Από πότε η γνώση δεν είναι κεκτημένη;
Για να μην πω πόσα άλλα μου 'ρχονται στο μυαλό...
Προσωπικά έχω διαβάσει τον οδηγό σπθδών άπειρες φορές και ουσιαστικές διαφορές εγώ μεταξύ παλαιού και νέου δεν είδα... Ούτε σε ύλη, ούτε σε βιβλία, ούτε πουθενά.
Μια ανούσια σύμπτηξη μαθημάτων έγινε, που κατ' εμέ striker, επειδη ανέφερες πως το νέο είναι λιγάκι πιο εύκολο, μάλλον πιο δύσκολα έκανε τα πράγματα παρά πιο εύκολα.
Δες την περίπτωση της Οργανικής 2, την Αναλυτική.
Το ίδιο πρόγραμα είναι παιδιά, μη γελιόμαστε. Τα ίδια μάθατε, τα ίδια θα μάθουμε.. Το θέμα είναι να τα αξιοποιήσουμε.
Απλά έχουμε να λέμε εν έτι 2003 πως έγινε αλλαγή του προγράμματος σπουδών στο τμήμα Χημείας. Αλήθεια ποιοι "έξυπνοι" το έκαναν;
Και αλήθεια ποιος "έξυπνος" πρότεινε την ένταξη όλων σε κοινό πρόγραμμα; Ο ίδιος έχει γνώση των της σχολής;
Και μια απορία ακόμη; Γιατί κοροϊδευόαστε μεταξύ μας νομίζω...
Υποτίθεται ότι όταν δεν περνάς ένα μάθημα και στην επαναληπτική του Σεπτεμβρίου ΥΠΟΧΡΕΟΥΣΑΙ να το ξαναπρακολουθήσεις...
Οι τυχεροί-άτυχοι των τελευταίων φουρνιών του παλαιού, π.χ. 2002, πως παρακολούθησαν τα μαθήματα που απέτυχαν, αφού σταμάτησε η διδασκαλία τους;;
Ναι, ξέρω έχω δώσει ήδη την απάντηση. Τα προγράμματα έχουν αντιστοιχία. Αλλά ίδια δεν είναι... Κάποιος που 'χε περιβάλλον 2 επιλογής, πρέπει να ψάχνει να βρει ότι χωρίστηκε σε ατμόσφαιρα και ύδατα. Κι αν βγάλει άκρη... ειδικά με το περιβάλλον, να μου το πει κι εμένα!!
Αυτή η τάση για εκσυγχρονισμό και να βαδίζουμε προς τα πίσω μόνο στην Ελλάδα! Κι ύστερα μιλάτε για αγώνες. Τι κάνετε εσείς οι αγωνιστές; Θα σας περάσουν κι αυτό, θα ψάχνεστε και πάλι όλοι όσοι είναι έξω απ'το χορό και δεν έχουν ιδέα για τα προβλήματα αυτά, απλά αποφασίζουν και διατάζουν για αυτές τις "αλλαγές", μια χαρά θα χορεύουν...
εμάς... στο ταψί!
harris
harris

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 183
Ηλικία : 38
Quote : Δεν πρέπει να διστάζεις ποτέ να τολμήσεις
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από sotirisk 2008-02-04, 22:15

Έχω περάσει 35 μαθήματα, γίνεται να πάρω πτυχίο το Σεπτέμβρη χωρίς να δώσω τίποτα άλλο? Να ενσωματωθώ στο νέο πρόγραμμα?
Δεν νομίζω ότι θα στεναχωρηθώ ιδιαίτερα πάντως αν δεν δώσω Φυσικοχημεία IV 2-3 φορές για το πτυχίο και διαλέξω αντ'αυτού Διδακτική της Διδακτικής. Άλλωστε το πτυχίο μου ισάξιο θα είναι.
sotirisk
sotirisk

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα
Quote : A nation creates music - the composer only arranges it.
Registration date : 25/01/2008

http://chemical.world.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από striker 2008-03-18, 19:19

κανένα νεότερο? ανυπομονώ να ενταχτώ στο νεο πρόγραμμα.... study
striker
striker

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 46
Ηλικία : 43
Registration date : 17/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από FLOUFUN 2008-05-22, 15:47

Μηπως υπαρχει παιδια κατι νεοτερο σχετικα με την ενταξη στο νεο προγραμμα?

FLOUFUN

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ηλικία : 36
Registration date : 14/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από vertigo_jh 2008-05-22, 20:59

παιδιά ρωτήστε την γραμματεία ή καλύτερα τον πρόεδρο του τμήματος να πάρετε μία σίγουρη απάντηση...
vertigo_jh
vertigo_jh

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 234
Ηλικία : 38
Registration date : 20/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών... - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με την συνέχιση της εξέτασης των μαθημάτων του παλιού προγράμματος σπουδών...

Δημοσίευση από FLOUFUN 2008-05-23, 13:54

Ρωτησα την γραμματεια και μου ειπαν οτι παιρνει παραταση ενος ετους το παλιο.Ειναι οριστικο με αποφαση του Τμηματος.

FLOUFUN

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ηλικία : 36
Registration date : 14/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης