Forum Χημικού Αθήνας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

+14
Byronas
harris
giannakis
axelT_me
miss_kittin
Silvia
george83
Angie
christosjr1
Violete
HillONE
xhmikh trela
Lefteris
Γιάννης Ζαμπετάκης
18 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 4 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-02-06, 15:48

@harris

from http://www.m-w.com/dictionary/scripta
---------------------------

littera scripta manet

Main Entry:
lit·tera scrip·ta ma·net Listen to the pronunciation of littera scripta manet
Pronunciation:
\ˌli-te-ˌrä-ˌskrip-tä-ˈmä-net\
Function:
foreign term
Etymology:
Latin

: the written letter abides
-------------------------------

προς όλους τους διαφωνούντες
Μακάρι να διαφωνούμε... αλλιώς δεν θα υπήρχαν forum..
μακάρι να μην είμαστε όλοι ίδιοι... τι βαρετός που θα ήταν ο κόσμος αν όλα τα στοιχεία ήταν Ευγενή...

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 4 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από harris 2008-02-06, 22:08

mpa... ki auta antidrastika einai... entaksei oxi san t'alla, alla..Razz

@k. Zabetaki: oso zeis ma8aineis, thx g th dior8wsh.

Και ναι, προσπαθώ να γράφω χωρίς greeklish, αλλά ξεχνιέμαι... sorry!
harris
harris

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 183
Ηλικία : 38
Quote : Δεν πρέπει να διστάζεις ποτέ να τολμήσεις
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 4 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από sotirisk 2008-02-07, 08:43

Είναι "scripta manent" ή "littera scripta manet" οι δύο σωστές εκφράσεις.
http://proverbs.bestlatin.net/audioproverb/2007/01/verba-volant-littera-scripta-manet.html
sotirisk
sotirisk

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα
Quote : A nation creates music - the composer only arranges it.
Registration date : 25/01/2008

http://chemical.world.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 4 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από harris 2008-02-07, 16:06

kala as mhn tsakw8oume k gi'auto... egw scripta manen eixa grapsei... etsi to hksera. twra 8ewrhtikos den yphrksa pote...:p
harris
harris

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 183
Ηλικία : 38
Quote : Δεν πρέπει να διστάζεις ποτέ να τολμήσεις
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 4 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από vertigo_jh 2008-02-08, 13:44

βρήκα ένα site αφιερωμένο στα μεταπτυχιακά προγράμματα στην Σουηδία...

εκτός από το γεγονός ότι οι άνθρωποι είναι οργανωμένοι, πρακτικά μπορείς να βρεις τα πάντα μέσα από εδώ, σας στέλνω ένα link το οποίο λέει "Why Sweden?"

http://www.studyinsweden.se/templates/cs/Article____7328.aspx

"...Currently, tuition fees for everyone are fully subsidised by the state. Sweden’s public spending on education is the OECD’s highest, at 4.9% of GDP..."

με μία απλή πειριήγηση στο site και μερικά παρεμφερή, μπορεί να διαπιστώσει κανείς πόσο πίσω είμαστε σαν χώρα και σαν νοοτροπία...
vertigo_jh
vertigo_jh

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 234
Ηλικία : 38
Registration date : 20/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα? - Σελίδα 4 Empty Απ: Θέλετε αναβάθμιση των μεταπτυχιακών σπουδών με συμβολικά δίδακτρα?

Δημοσίευση από Lenia 2008-02-09, 00:12

Λοιπόν...Ελπίζω να μην ξαναρίχνω λάδι στη φωτιά αλλά παρακολουθώ το θέμα εδώ και πολύ καιρό και δίσταζα να γράψω το οτιδήποτε καθότι τα πνεύματα οξύνθηκαν επικίνδυνα...

Να παρατηρήσω ότι έχουμε καταντήσει να πολιτικοποιούμε τα πάντα;;Γιατί πρέπει να βάζουμε τις απόψεις και τις δικές μας και των άλλων σε "ταπεράκια" πράσινα, μπλε, κόκκινα και γενικώς...;

@argie(για το πρώτο σου post):Τα χρήματα σίγουρα υπάρχουν και για μεταπτυχιακά και για πολλά ακόμα στην Ελλάδα αλλά "εξαφανίζονται" στη διαδρομή... Πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θέλουν να τα "εξαφανίζουν" πράσινοι, μπλε και κόκκινοι.Αλλά ποιος φταίει;Εμείς δεν τους ψηφίζουμε όλους τους "Ζαχόπουλους" και ακόμη χειρότερους έμμεσα ή άμεσα;Ας μην ψηφίζουμε αυτούς που δεν κάνουν τη δουλειά τους και όχι να αδιαφορούμε ή ακόμη χειρότερα να πουλάμε την ψήφο μας με διάφορα ανταλλάγματα...Αν χάσουν ψήφους και εξουσία δεν θα συμμορφωθούν σιγά-σιγά...;;

@harris:Θα σταθώ μόνο σε μια φράση σου: "να ελπίζουμε ότι ο κόσμος θα αλλάξει για εμάς..".Ο κόσμος δεν αλλάζει μόνος του.Οι "μεγάλοι" δεν έχουν τέτοια συμφέροντα...Θα επικαλεστώ, λοιπόν, μια κλισοειδή φράση: "Γίνε εσύ η αλλάγη που θες να γίνει στον κόσμο." Όχι δεν χρειάζεται να βγεις στους δρόμους και να κάνεις δήθεν επαναστάσεις που μετά θα ξεχαστούν ή και μπορεί να σε μειώσουν σαν άτομο.Μήπως απλά να θυμόμαστε όλα αυτά τα στραβά στο μυαλό μας και όταν φτάσουμε σε θέσεις,οποιεσδήποτε μικρές ή μεγάλες, να κοιτάξουμε να κάνουμε ό,τι μπορούμε να γίνουν τοι δυσκολίες λιγότερες για τα παιδιά μας; Να μην βολευτούμε απλά και ξεχάσουμε και πούμε "Ε,αφού επιβίωσα εγώ θα τα βρει και το παιδί μου.";Γιατί αυτό είναι το θέμα. Κρίνουμε,σχολιάζουμε, αντιδρούμε, ίσως, αλλά στω μεταξύ παρασυρόμαστε, αλοιωνόμαστε και όταν πια είμαστε άνθρωποι που δίνουμε στην κοινωνία με το έργο μας, γινόμαστε γρανάζια του συστήματος...Δεν αλλάζουμε τίποτα. Απλά δεχόμαστε. Αυτό δεν έκαναν οι γονιοί μας ακόμη και μερικοί από αυτούς που ήταν στο Πολυτεχνείο δεν βολεύτηκαν σε θέσεις πολιτικών...;

Δεν μπορούμε να περιμένουμε τίποτα από τους άλλους.Μόνο από τον εαυτό μας.
Ναι, μακάρι να είχαμε μια άξια παιδεία στο πανεπιστήμιο ακόμη πιο καλά μεταπτυχιακά δωρεάν.Το θέμα είναι είναι ότι δεν υπάρχουν και δεν θα υπάρχουν όσο ΕΜΕΙΣ αναλωνόμαστε στο να διαφωνούμε για το ποιος είναι λιγότερο κλέφτης από τον άλλο και όσο ΕΜΕΙΣ μεγαλώνουμε και δεν σκεφτόμαστε τους επόμενους...

@κύριε Ζαμπετάκη:Στέκομαι μόνο στο στίχο...
Ας σημειώσουμε όμως ότι το τραγούδι είναι του Πορτοκάλογλου που είναι 40++ άρα μάλλον δεν μιλάει για τη δική μας γενιά...
Αλλά έστω και αν θεωρήσουμε ότι οι καλλιτέχνες δεν έχουν ηλικία και είναι διαχρονικό, η συνέχεια του τραγουδιού είναι η εξής:

...Χούντα δεν θυμάμαι μα ούτε ελευθερία
της μεταπολίτευσης καημένη γενιά
άχρωμα όλα και λειψά γι' αυτό σου λέω

Υπάρχει λόγος σοβαρός που ήμουν νέος χλιαρός
αυτά μου τύχαν δυστυχώς μα δεν τα κρύβω ευτυχώς
και να ένας λόγος σοβαρός που είμαι ωραίος


Τώρα τα τραγούδια μας τους πέφτουνε λίγα
και κάτω απ' τα μουστάκια τους γελάν οι παλιοί
έχουν βλέπεις πίσω τους την λάμψη του εξήντα
καθάρισαν αυτοί

Μα τίποτα δεν έδωσε σε μας η ιστορία
αυτό το τίποτα να εκφράσεις και να εκφραστείς
είναι η μόνη ευκαιρία που 'χω εγώ και συ
γι' αυτό σου λέω

Υπάρχει λόγος σοβαρός που ήμουν νέος χλιαρός
αυτά μου τύχαν δυστυχώς μα δεν τα κρύβω ευτυχώς
και να ένας λόγος σοβαρός που είμαι ωραίος.


Δεν αρνούμαστε, κύριε Ζαμπετάκη, ότι ζούμε από τα λεφτά του μπαμπά μας, όταν σπουδάζουμε, αλλά μάλλον δεν μπορούμε να κάνουμε κι αλλιώς, έτσι όπως είναι οι εποχές. Δεν νομίζω ότι κι εσείς σπουδάσατε και πήρατε τα χαρτιά σας χωρίς την οικονομική υποστήριξη των γονιών σας. Αν είσαστε από τους λίγους που το κατορθώνουν, βέβαια, μπράβο σας, αλλά η πλειοψηφία δεν μπορεί. Κι εγώ, και πίσω από αυτό το εγώ είναι κάθε συνομήλικος μου, θα ήθελα να είμαι ανεξάρτητη, να κερδίζω το ψωμί μου και να μην μιλάω εκ του ασφαλούς αλλά ξέρω πολύ καλά ότι αν κάνω κάτι τέτοιο το πιθανότερο είναι να μην αποκτήσω τα εφόδια για να πετύχω τελικά αυτό που αγαπώ και θέλω να αφιερώσω τη ζωή μου ώστε να προσφέρω κι εγώ το μικρό, το πολύ μικρό μου λιθαράκι σε τούτο τον κόσμο.
Και μην ανησυχείτε.Το "τίποτα" του τραγουδιού, ναι, εκφράζεται.Και πίσω από αυτό το "τίποτα" κρύβονται τρομακτικά πολλά, που πολλοί, στο φόρουμ υπάρχουν παραδείγματα, και τα αντιλαμβάνονται και τα εκφράζουν...
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης