Forum Χημικού Αθήνας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

+12
Byronas
george83
Lenia
Cristal_
koralia
giannakis
Angie
nicmar1983
HillONE
than
Silvia
harris
16 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από than 2008-03-13, 18:16

@Cristal: θα πάθω διαταραχή ταυτότητας όλα αυτά τα ονόματα.. και μόνο ρόμπα; άρωμα να βάλουμε τουλάχιστον;
than
than

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 396
Ηλικία : 34
Registration date : 24/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Angie 2008-03-13, 20:12

ξεφύγαμε από το θέμα νομίζω ρε παλικάρια... Rolling Eyes
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 38
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Lenia 2008-03-18, 22:57

Ότι ξέφυγατε λίγο από το θέμα είναι αλήθεια! Razz Razz
Όπως και να 'χει πάντως η ώρα η καλή, Angie!! Laughing Laughing Αφού θες τόσο πολύ το γάμο με το καλό, βρε!! Wink lol!

Προσωπικά, δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις τρεις αυτές "συμβάσεις",για να μην χρησιμοποιήσω τη λέξη "συμβιβασμοί" για να μην ακουστεί στραβά,αν και δεν το εννοώ με την κακή έννοια (ή τουλάχιστον όχι μόνο με την κακή...).Ας υπάρχουν και τα τρία από εκεί και πέρα καθείς διαλέγει και παίρνει με βάση τις απόψεις του, τα πιστεύω του και τις αξίες του.Σε ελεύθερη κοινωνία ζούμε!

Αυτό που έχει τη σημασία είναι όταν κανείς αποφασίζει να συμβιώσει με κάποιον και κυρίως να φέρει παιδιά σ'αυτόν τον κόσμο, η απόφαση αυτή να είναι απόφαση σοβαρή αφού πρώτα έχει κρίνει την ψυχολογική και πρακτική του κατάσταση, να έχει ζήσει και προσπαθήσει αυτά που θέλει και έτσι χωρίς απωθημένα, κόμπλεξ ή ότι τέλος πάντων να είναι σε θέση να μεγαλώσει με ισορροπία παιδιά.Σε καμία των περιπτώσεων η απόφαση να μην οφείλεται στα "πρέπει της κοινωνίας", σε κοινωνικούς ή οικονομικούς λόγους...

@nickmar: Σαφώς και η κοινωνία έχει κανόνες για να λειτουργεί σωστά αλλά υπάρχουν και πολλοί κανόνες για να "λειτουργούν" την κοινωνία και ο νοών νοείτω...

@argie: Η κοινωνία και οι γύρω μας μπορούν να λένε ό,τι θέλουν.Οι "κοινωνικές γνώμες" παίρνουν και μεγάλη συζήτηση...Αλλά μην ξεχνάς και αν κάποιες και κάποιοι δεν επέλεγαν να είναι "δακτυλοδεικτούμενοι" τούτη η κοινωνία θα ήταν πολύ πιο πίσω...
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από HillONE 2008-03-19, 02:32

Απλά για την ιστορία... Ο μητροπολίτης Άνθιμος τελικά έδωσε τη γνώμη του περί σχέσεων πριν το γάμο... "Νομιμοποίηση της πορνείας και της ανηθικότητας" τη χαρακτηρίζει... Οπότε σύμφωνα με τον άγιο αυτό άνθρωπο (είπατε κάτι??) κάθε κοπέλα εντός και εκτός αυτού του φόρουμ που είχε έχει ή έχει σκοπό να κάνει σχέση πρίν το γάμο είναι πόρνη, ανήθικη και θα πρέπει να βαφτεί μπλέ και να πέσει στη θάλασσα... Να τον χαιρόμαστε...
HillONE
HillONE
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Differential diagnosis people...
Registration date : 09/09/2007

https://chem-uoa.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από george83 2008-03-19, 02:40

Συμπληρωνοντας τον hillone και συμφωνα με την ανακοινωση της Ιεράς Συνόδου, η Εκκλησία «δέχεται και ευλογεί την παραδεδομένη τέλεση του γάμου κατά
το ορθόδοξο τυπικό ενώ θεωρεί πορνεία κάθε άλλη 'συζυγική' σχέση εκτός
αυτού», και αναφερεται φυσικα τοσο στο συμφωνο ελευθερης συμβιωσης όσο και στον πολιτικό γαμο...

george83

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 46
Ηλικία : 40
Τόπος : Athens
Quote : Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former
Registration date : 22/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-03-19, 09:50

@Sylvia
Να σου πω κάτι καλό μου παιδί και ως μεγαλύτερος σου(ναι μπαμπά!) και ως αρραβωνιασμένος παρόλο φοιτητής.Όταν είσαι με τον άνθρωπο που αγαπάς,χαίρεσαι την δέσμευση και δεν τη φοβάσαι..Ξέρεις και κάτι άλλο?Όταν ΣΕ ΧΩΡΙΖΕΙ ο άνθρωπος σου,το τελευταίο που σε νοιάζει είναι η διαδικασία του διαζυγίου.Εγγυημένο αυτό από πολλούς και κυρίως πολλές μαμάδες μαθητών μου.Φαγούρα σου και ο δικηγόρος,φαγούρα σου και οι διαδικασίες.Δεν είναι τυχαίο που πλέον το διαζύγιο βγαίνει αυτεπάγγελτα μετά από 5 χρόνια.Πολλές ρομαντικές σαν την Angie(όχι καλό μου παιδί,χαίρομαι που είσαι πάνω στο ροζ συννεφάκι!!!!!!!!!!!!!!) δεν υπέγραφαν να βγει συναινετικό κοκ και έπαιρνε καιρό,κόπο και χρήματα η όλη διαδικασία...
Όπως είπε o Giannakis και η Angie αν έχεις βρει τον άνθρωπο σου και έχεις αφήσει το "ΕΓΩ" σου στην μπάντα,δεν σε νοιάζουν ούτε συμβόλαια ούτε τπτ..

Sylvia said:
οτι με την εκκλησια ετσι οπως εχει καταντησει δεν εχω και δεν θελω να εχω καμια σχεση

Θα σου πω το πλέον γνωστό ότι όταν αρρωσταίνεις στο σώμα,ψάχνεις για τον καλύτερο γιατρό και όχι για τον χειρότερο..Όμως έχεις ακούσει για τα παντώς είδους ιατρικά σκάνδαλα πχ φακελάκια,παρανομίες,μακρόχρονες τάχα νοσηλείες με ποσοστά κτλ..Γιατί δεν είπες ότι δεν θέλω να έχω σχέση με τους ιατρούς παρόλο τον ιερό όρκο που έδωσαν στο όνομα του Ιπποκράτη?Έτσι όταν αρρωσταίνει η ψυχή,έπρεπε να ψάχνουμε για τον καλύτερο ιερέα και όχι εκείνον που θα μας αποτελειώσει παντιοτρόπως...Και μην μου πεις πως δεν υπάρχουν!Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί.. Ψάχνουμε τον καλύτερο δικηγόρο για τις υποθέσεις μας,τον καλύτερο καθηγητή για εμάς και τα παιδιά μας,τον καλύτερο αρχιτέκτονα,τον οδοντίατρο που δεν θα μας πονέσει κοκ... Ποτέ ψάξαμε για τον καλύτερο ιερέα?Μάλλον ποτέ γιατί απλά δεν μας ενδιαφέρει.. Δεν είναι υποχρεωτική η θρησκεία,πόσο δε μάλλον η χριστιανική. " Όποιος θέλει θα έρθει πίσω μου,αλλά να ξέρει αυτός που θα το κάνει ότι θα απαρνηθεί τον εαυτό του και θα κουβαλάει τον δικό του Σταυρό και θα με ακολουθήσει" είπε Εκείνος ...
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από HillONE 2008-03-19, 15:26

ο χριστός κατα τη γνώμη μου καλά τα έλεγε... αλλά το θέμα είναι πως τα ερμήνευσαν οι επόμενοι...
HillONE
HillONE
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Differential diagnosis people...
Registration date : 09/09/2007

https://chem-uoa.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Angie 2008-03-19, 15:36

nicmar1983 έγραψε: Θα σου πω το πλέον γνωστό ότι όταν αρρωσταίνεις στο σώμα,ψάχνεις για τον καλύτερο γιατρό και όχι για τον χειρότερο..Όμως έχεις ακούσει για τα παντώς είδους ιατρικά σκάνδαλα πχ φακελάκια,παρανομίες,μακρόχρονες τάχα νοσηλείες με ποσοστά κτλ..Γιατί δεν είπες ότι δεν θέλω να έχω σχέση με τους ιατρούς παρόλο τον ιερό όρκο που έδωσαν στο όνομα του Ιπποκράτη?Έτσι όταν αρρωσταίνει η ψυχή,έπρεπε να ψάχνουμε για τον καλύτερο ιερέα και όχι εκείνον που θα μας αποτελειώσει παντιοτρόπως...Και μην μου πεις πως δεν υπάρχουν!Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί.. Ψάχνουμε τον καλύτερο δικηγόρο για τις υποθέσεις μας,τον καλύτερο καθηγητή για εμάς και τα παιδιά μας,τον καλύτερο αρχιτέκτονα,τον οδοντίατρο που δεν θα μας πονέσει κοκ... Ποτέ ψάξαμε για τον καλύτερο ιερέα?Μάλλον ποτέ γιατί απλά δεν μας ενδιαφέρει.. Δεν είναι υποχρεωτική η θρησκεία,πόσο δε μάλλον η χριστιανική. " Όποιος θέλει θα έρθει πίσω μου,αλλά να ξέρει αυτός που θα το κάνει ότι θα απαρνηθεί τον εαυτό του και θα κουβαλάει τον δικό του Σταυρό και θα με ακολουθήσει" είπε Εκείνος ...

αχ αχ αχ...με προκαλείς αν και το θέμα εδώ δεν είναι η εκκλησία...από πότε η πίστη είναι σε συμφωνία με την εκκλησία και τους εκπροσώπους της;;; γιατί από όσο θυμάμαι...Εκείνον κάτι τύποι με ράσα των σταυρώσανε αν δεν κάνω λάθος.... (συμφωνώ με τον admin και εδώ που το έθεσε απλά και περιεκτικά!) την ψυχή σου μπορείς να τη σώσεις με πολλούς τρόπους και όχι ψάχνοντας ψίλους στα άχυρα κοινώς καλό ιερέα στο ιερατείο.... και βέβαια υπάρχουν καλοί αλλά δυστυχώς υπερκαλύπτοντα από τους κακούς!! "Γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριτές" είπε ο Χριστός και δυστυχώς πάντα αυτη η φράση είναι επίκαιρη σε όλες τις θρησκείες και σε όλα τα ιερατεία. όταν σε θέματα πίστης μπαίνουν οι όροι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ-ΜΙΣΘΟΣ-ΧΡΗΜΑ => ΕΞΟΥΣΙΑ τότε βράσε ρύζι φίλτατε!!!! για τα λεφτά τα κάνεις όλα όπως λέει ένα λαικό άσμα και για την εξουσία καθοδήγησης του όχλου! αυτά τα ολίγα γιατί είναι πολύ μεγάλο το θέμα για σου αναπτύξω όλη μου τη θεωρία εδώ και άσε που δεν θα βγάλουμε και άκρη! tongue

συνεχίζουμε το θέμα περί γάμου...

παιδιά η εκκλησία έχει συγκεκριμένες απόψεις, ακραίες και τις οποίες τις ξέρουμε όλοι περί γάμου, ηθικής κτλ δεν θα αλλάξει η εκκλησία πάρτε το απόφαση!! αυτό έπρεπε να πει ο κ.κ. Ιερόνυμος και μη σας πω ότι είναι απαραίτητο να υπάρχει και κάποιος σε μια κοινωνία που να έχει αυτό το ρόλο! για άλλου είδους απόψεις ψάχνουμε σε άλλους χώρους όχι στην εκκλησία!! δηλαδή και εγώ διαφωνώ αλλά δεν αλλάζουν μυαλά αυτοί και καλά κάνουν αν ρωτάτε εμένα!!
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 38
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Lenia 2008-03-23, 00:10

Σχετικά με τους παπάδες ο HillONE και η Angie έχουν απόλυτο δίκιο, nicmar...
Αλλά όταν μιλάμε για "κατάντια" εκκλησίας δεν είναι μόνο το ιερατείο αλλά και οι "απόψεις" και η άρνησή της να ακολουθήσει τις εποχές.Εδώ θα διαφωνήσω, Angie.Όχι δεν πρέπει κάποιος σε μια κοινωνία να παίζει το ρόλο της "φωνής του παρελθόντος" λέγοντας πως είναι η "φωνή της ηθικής".Γιατί απλά δεν κατορθώνει κάτι που να βοηθάει στην πρόοδο.Χειραγωγεί απλά ένα μέρος της κοινωνίας που δέχεται ό,τι λέει κάθε εκπρόσωπος γιατί απλά και μόνο το "λέει η Εκκλησία" και το υπολοιπο την αγνοεί χωρίς να ακούει ούτε το ένα σωστό στα δέκα που μπορεί να πει...
Η ηθική είναι μεγάλο θέμα και σε μεγάλο βαθμό υποκειμενική.Οι "αστυνόμοι" και οι "φωνές" δεν χρειάζονται, γιατί σε μερικές περιπτώσεις οι διάφορες "ηθικές" δεν έχουν να κάνουν παρά μόνο με σκοπό κάποιου είδους ετεροκατεύθυνση και μαζοποίηση...Ο Χριστός μίλησε για αγάπη και αλληλοβοήθεια και όλους τους δέχτηκε ανεξάρτητα από το ποιόν τους.Δεν έθεσε κανόνες...
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Angie 2008-03-23, 01:03

Lenia έγραψε:Χειραγωγεί απλά ένα μέρος της κοινωνίας που δέχεται ό,τι λέει κάθε εκπρόσωπος γιατί απλά και μόνο το "λέει η Εκκλησία" και το υπολοιπο την αγνοεί χωρίς να ακούει ούτε το ένα σωστό στα δέκα που μπορεί να πει...


αυτό δεν είναι πρόβλημα "πομπού" αλλά "δέκτη"...σε απλά ελληνικά ο πομπός-εκκλησία μπορεί να λέει ότι θέλει και σε μια κοινωνία όσο πιο αντικρουόμενες είναι οι απόψεις που ακούγονται τόσο πιο ολοκληρωμένη είναι. το ότι ο δέκτης-άνθρωποι είναι προβληματικοί και δεν έχουν κριτική σκέψη ώστε να φιλτράρουν αυτά που λέει ο οποιοσδήποτε όχι μόνο η εκκλησία είναι τεράστιο θέμα. εκεί εξάλλου είναι και το πραγματικό πρόβλημα. σε όσες κοινωνίες διαχρονικά έγινε κάτι σε ολοκληρωτικό βαθμό η κατάληξη ήταν πολύ άσχημη...κάθε άποψη που ακούγεται μπορεί να οδηγήσει σε βελτίωση των κοινωνικών δομών αρκεί να ξέρεις να την αξιοποιήσεις. αυτό εννοούσα. και να σου επενθυμίσω ότι αν όλοι είχαμε την ίδια άποψη αυτό δεν θα ήταν δημοκρατία γιατί η δημοκρατία εν γένη στηρίζεται στην διαφορετικότητα. όπως είχε πει και η Κανέλη για τον Χριστόδουλο όταν πρωτοαρρώστησε: " εμείς (εννοώντας το ΚΚΕ που η ηγεσία του είναι άθεοι-άθρησκοι στην πλειοψηφία τους) τον θέλουμε καλά ώστε να μπορούμε να διαφωνούμε μαζί του" αυτό είναι το νόημα... Wink
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 38
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Lenia 2008-03-24, 17:10

Nαι, έχεις επειχήρημα, αλλά Angie μου, για να είναι σωστός ο δέκτης δεν πρέπει να έχει λάβει μια παιδεία ανάλογη;Και μια και πάει κι εκεί το θέμα, η παιδεία δεν πρέπει να είναι ανοικτή και δημοκρατική και δη στα θρησκευτικά... και όχι μία θρησκευτική παιδεία "εκκλησιοκεντρική", που το μόνο που θέλει να σου μάθει είναι τη δική σου θρησκεία, αλλά και ότι είναι η καλύτερη απ' όλες και μια ιστορία μόνο από την πλευρά της εκκλησίας... χωρίς να αναφέρει και την άλλη γνώμη...;Σε αυτήν την περίπτωση δεν προβάλλονται όλες οι πλευρές το ίδιο.Έτσι προκύπτουν οι "φανατικοί υπέρμαχοι" και οι "φανατικοί αντίπαλοι",μη υγιείς και οι δύο καταστάσεις και μάλιστα ίσως υποκρύπτεται μια προσπάθεια κατεύθυνσης των απόψεων...
Σαφώς και η διαφωνία είναι γόνιμη αλλά όταν όλοι έχουν φωνή, όλες οι γνώμες ακούγονται και βασικά υποστηρίζονται με σαφή επειχηρήματα όχι με αόριστες και τελολογικές εκφράσεις...
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από than 2008-03-24, 19:33

Η έμφαση που δίνεται ειδικά στη διδασκαλία της χριστιανικής [ορθόδοξης] πίστης θα έλεγα μάλλον ότι συμβαίνει διότι αυτή είναι η επικρατούσα θρησκεία στην Ελλάδα. Δεν λέω ότι αυτό είναι σωστό, απλώς νομίζω ότι γι' αυτό συμβαίνει. Και φυσικά, η πολιτεία δεν έχει τον πρώτο και τελευταίο λόγο στην θρησκευτική και κάθε άλλη διαπαιδαγώγηση των πολιτών! Ούτως ή άλλως το σχολείο μας εφοδιάζει με γνώση βασική, μέχρις ορισμένου υποβάθρου. Από 'κει και πέρα [ή και πρωτύτερα] νομίζω πως είναι και θα πρέπει να είναι στο χέρι του καθενός να μάθει περαιτέρω πράγματα για να αποκτήσει σφαιρική άποψη και να δεχτεί ή να απορρίψει ιδέες και αξίες συνειδητοποιημένα, και όχι όπως "έμαθε" λόγω οικογενειακών ή άλλων επιρροών. Η γνώση πάντα υπάρχει αλλά δεν έχουμε πάντα την διάθεση να την ανακαλύψουμε και δεν φταίει πάντα ο άλλος γι' αυτό.

[Και νομίζω ότι πίστη χωρίς την εκκλησία δεν είναι πίστη, διότι είναι πράγματα άρρηκτα συνδεδεμένα. Άλλο πώς είναι η Εκκλησία και άλλο πώς θα έπρεπε να είναι. Και παρόλο που δεν ακούγονται οι φωνές διαμαρτυρίας, υπάρχουν.]
than
than

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 396
Ηλικία : 34
Registration date : 24/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Angie 2008-03-25, 00:15

συμφωνω με τη sylvia σε αυτό το γύρο! αλλά τι να περιμένεις από ένα κράτος που έχει 100 υπουργεία αλλά την παιδεία την έχει στο ίδιο με τη θρησκεία...."υπουργείο παιδείας και θρησκευμάτων".... που ακούστηκε δηλαδή!!! παρεπιπτόντως... δεν απορείτε που τόσα χρόνια ο ταλαίπωρος ο Δαρβίνος έχει θεμελιώσει την θεωρία του αλλά στα ελληνικά βιβλία ούτε κουβέντα;;; δάκτυλος του υπουργείο ή Λιακοπουλίζω με τις θεωρίες συνομωσίας;; lol lol lol
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 38
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Byronas 2008-03-25, 14:23

Angie έγραψε:δεν απορείτε που τόσα χρόνια ο ταλαίπωρος ο Δαρβίνος έχει θεμελιώσει την θεωρία του αλλά στα ελληνικά βιβλία ούτε κουβέντα;;;

Στο βιβλίο Βιολογίας κατεύθυνσης της γ' λυκείου, είχε αρχικά σχεδιαστεί να μπει η θεωρία της εξέλιξης του Δαρβίνου αλλά αφαιρέθηκε έπειτα από παρέμβαση του Χριστόδουλο. Νομίζω το έχει παραδεχτεί και ο ίδιος!
Byronas
Byronas

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 184
Ηλικία : 35
Τόπος : Στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα!
Quote : I tell you: one must have chaos in one, to give birth to a dancing star.
Registration date : 11/09/2007

http://sc-byronas.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από than 2008-03-25, 15:53

Βιολογία Γενικής Παιδείας Γ' Λυκείου, Κεφ. 3: "Εξέλιξη".
http://pi-schools.sch.gr/download/lessons/biology/KEFALAIO-3.pdf
than
than

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 396
Ηλικία : 34
Registration date : 24/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Angie 2008-03-25, 20:32

καλέ το ξέρω ότι υπάρχει στο βιβλίο της γενικής!! αλλά είναι εκτός ύλης!!! αυτό λέμε!! εξάλλου το είχαμε συζητήσει εκτενώς με την καθηγήτριά μου τοτε! κοινώς η απόλυτη υποκρισία!
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 38
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από harris 2008-03-25, 22:35

Αφού άφησα να δω τις απόψεις σας επί του θέματος, δεν ήθελα να 'μαι εγώ αυτός που θα πρωτοσχολίαζα... ήρθε η ώρα να πω κι εγώ τη γνώμη μου...
Κατ' αρχάς, μιλώντας για τον ευατό μου, ούτε ιδιαίτερα ΦΑΝΑΤΙΚΟ με λες, αλλά ούτε αδιάφορο επί του θέματος της θρησκείας... Το γεγονός ότι δεν επισκέπτομαι συχνά την εκκλησία και δεν είμαι θρησκόληπτος με όλη τη σημασία της λέξης, δε συνεπάγεται αυτομάτως πως δεν ΠΙΣΤΕΥΩ... Ο καθένας έχει τον τρόπο του να ερμηνεύει τα κυρήγματα του Χριστού και να κρατά ό,τι εκείνος θεωρεί πως θα τον βοηθήσει στην κοινωνική του ζωή και πάνω απ' όλα στη διαμόρφωση μιας υγιούς και αξιόλογης προσωπικότητας. Και ναι, πιστεύω πως πέραν από την οικογένεια που παίζει πρωταρχικό ρόλο σ' αυτό η ΘΡΗΣΚΕΙΑ παίζει εξίσου καθοριστικό ρόλο... Άλλωστε, για όσους έγραψαν για την ύπαρξη του ενωμένου υποργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ και ορθοδοξία είναι δύο έννοιες που πάντα συμβάδιζαν κατά την ιστορία... αναπόσπαστα.. Θυμηθείτε στην έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης που είναι και επίκαιρη η επέτειος, τη βοήθεια από τους ομόθρησκους Ρώσους... και το ξεζούμισμα από τους υπόλοιπους ΚΑΘΟΛΙΚΟΥΣ και τα συγχωροχάρτια τους. Η εκκλήσία ανέκαθεν προωθούσε το "πίστευε μετ' ερεύνης" (Θρησκευτικά Β' Λυκείου), όσο κι αν ορισμένοι αντίμαχοί της προσπαθούν να μας πείσουν για το αντίθετο. Κανένας δε σε υποχρεώνεις να πιστέψεις σε μια οντότητα όπως ο Θεός, εδώ δεν αγαπάμε όσους βλέπουμε, θα αγαπήσουμε κάτι που δε βλέπουμε..;; Ομως, η πίστη είναι προσωπική επιλογή του καθενός κι αυτή, κατ' εμέ δε χειραγωγείται απ' οποινδήποτε βρίσκεται στον ανώτατο εκκλησιαστικό θρόνο... είτε Χριστόδουλος λέγεται, είτε Σεραφείμ... είτε...
Ο Χριστός ζει μέσα μας, και η θρησκεία προστατεύει το ποίμνιό της... Ποιος δεν έχει αναφωνήσει "Αχ! Παναγία μου!; Ή ακόμη καλύτερα ποιος γιατρός όταν σηκώνει τα χέρια ψηλά, δεν πιστεύει σ' ένα θαύμα;; Οι παπάδες είναι άνθρωποι και η ορθόδοξη εκκλησία, σε αντίθεση με την καθολική, δεν πιστεύει σε κανένα αλάθητο... Έτσι, κι αυτοί παρασύρονται από πόθους, πειρασμούς και χρήματα... Σίγουρα, όμως αυτό είναι ένα ποσοστό που εμείς, ως πεπαιδευμένοι άνθρωποι πρέπει να είμαστε σε θέση να διαχωρίσουμε από το σύνολο κι όχι να χειραγωγούμαστε και να πιστεύουμε σε ό,τι οι άλλοι θέλουν να πιστεύουμε...
Όσον αφορά στην εν σχολείω αναφορά σε άλλες θρησκείες ή αιρέσεις, νομίζω πως μια πρόχειρη ματιά στα σχολικά βιβλία της Α' και δη της Β' λυκείου, θα σας πείσει... Ναι, μεν, ως χριστιανική χώρα προάγουμε αυτόν, όμως ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να μιλήσει για αδιαφορία της παιδείας σε θρησκείες όπως το Ισλάμ ή αιρέσεις όπως η Μασονία κ.ά.

Όμως, το θέμα μας εδώ έίναι τι θα προτιμούσαμε ανάμεσα σε θρησκευτικό γάμο, πολιτικό ή απλώς ένα προγαμιαίο συμβόλαιο. Προσωπικά, δεν πιστεύω πως η ύπαρξη του γάμου σ' ένα από τα 7 ΜΕΓΑΛΑ της ΜΥΣΤΗΡΙΑ είναι μόνο και μόνο για την κληρονομική εξασφάλιση. Αυτό, δηλ. δεν υπάρχει περίπτωση να υπήρχε στο νου κανενός... Αντιθέτως, ο πολιτικός γάμος προάγει αυτή τη νοοτροπία κι έχει ανθρωποκεντρικό χαρακτήρα, και μάλιστα συμφεντορολογικό!!

@ Sylvia: "ναι επιμενω να πιστευω οτι ο γαμος ειναι μια συμβαση και εχει μια και μοναδικη χρησιμοτητα..την οικονομικη εξασφαλιση της οικογενειας!!και δεν το λεω εγω...στο οικογενειακο δικαιο υπαρχει απο οσο γνωριζω ξεκαθαρα γραμμενο!Εσυ μπορεις να πιστευεις οτι πρεσβευει κατι παραπανω ο θρησκευτικος γαμος..εγω απλα εκανα μια συγκριση με τον πολιτικο που ειπα οτι σχετικα ειναι προτιμοτερος..."
Το οικογενειακό δίκαιο είναι γραμμένο από νομικούς... ουδεμία σχέση έχει με το τι πρεσβεύει η εκκλησία για το γάμο.

Οπότε, απ' το να εκμεταλλευτούμε μια λέξη, όπως ο γάμος, που πραγατικά ακούγοντας αυτές τις λέξεις του παπά με το ΤΕΡΑΣΤΙΟ νόημα και μη στεκόμενοι σε μια φράση, όπως το "η δε γυνή η να φοβήται τον άνδρα", μόνο και μόνο για να γελοιοποιήσουμε καταστάσεις, μπορούμε να απαλλαγούμε από νοοτρόπίες τύπου γουστάρω την όλη τελετή, πως να το κάνουμε, τούρτες κλπ(συγγνώμη φίλτατη Αγγελική), γιατί αυτά ΔΕΝ είναι ΓΑΜΟΣ... ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΗΓΥΡΙ!!! Κυριολεκτικά όμως...

Έτσι, αν προτιμάς αυτό το πανηγύρι(γενικά μιλάω τώρα) καλύτερα να πας στο συμβολαιογράφο με την κοπελιά σου ή το αγόρι σου και να τον κατοχυρώσεις ως νόμιμο κληρονόμο σου, αν μόνο αυτό σ' ενδιαφέρει... και όχι να χρησιμοποιείς το ρήμα παντρεύομαι ή νυμφεύομαι(να μιλάμε και σωστά ελληνικά για εμάς τα αγοράκιαRazz) για έναν "Γάμο" στο Δημαρχείο... (και αν προτιμήσεις αυτόν, τότε μπορείς να έχεις ένα αντίστοιχο πανηγυράκι)δηλ. απλά ΕΛΕΟΣ!

Υ.Γ.: Αλήθεια, θεωρείτε πως οι ομοφυλόφιλοι δικαιούνται να τυγχάνουν θρησκευτικού γάμου... από πλευράς της εκκλησίας;
Γιατί, όσον αφορά την κατοχύρωση των διακαιωμάτων τους, που τόσο τους απασχολεί, νομίζω πως η ύπαρξη αυτόύ του συμφωνητικού, μάλλον θα τους δικαιώσει...
harris
harris

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 183
Ηλικία : 38
Quote : Δεν πρέπει να διστάζεις ποτέ να τολμήσεις
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Angie 2008-03-27, 20:25

harris έγραψε:Άλλωστε, για όσους έγραψαν για την ύπαρξη του ενωμένου υποργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ και ορθοδοξία είναι δύο έννοιες που πάντα συμβάδιζαν κατά την ιστορία... αναπόσπαστα.. Θυμηθείτε στην έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης που είναι και επίκαιρη η επέτειος, τη βοήθεια από τους ομόθρησκους Ρώσους... και το ξεζούμισμα από τους υπόλοιπους ΚΑΘΟΛΙΚΟΥΣ και τα συγχωροχάρτια τους. Όσον αφορά στην εν σχολείω αναφορά σε άλλες θρησκείες ή αιρέσεις, νομίζω πως μια πρόχειρη ματιά στα σχολικά βιβλία της Α' και δη της Β' λυκείου, θα σας πείσει... Ναι, μεν, ως χριστιανική χώρα προάγουμε αυτόν, όμως ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να μιλήσει για αδιαφορία της παιδείας σε θρησκείες όπως το Ισλάμ ή αιρέσεις όπως η Μασονία κ.ά....

ελληνισμός και ορθοδοξία είναι δύο έννοιες που συμβαδίζουν κατα την ιστορία και μάλιστα πάντα;;; είχα την αίσθηση ότι ο ελληνισμός υπήρχε πολλούς αιώνες πριν την ορθοδοξία... εκτός αν όσοι γεννήθηκαν πριν την επίσκεψη του Αποστόλου Παύλου στην Αρχαία Αγορά των Αθηνών περί το 51 μΧ δεν προήγαγαν τον ελληνισμό... να προσέχουμε λιγάκι τι λέμε...

επίσης μιας και μίλησες για ιστορία να σου επενθυμίσω ότι μερικούς αιώνες μετά από την επίσκεψη αυτή ο Ιουλιανός ονομάστηκε παραβάτης από τους χριστιανούς γιατί υποστήριζε την ελληνική κλασσική παιδεία. επίσης την ίδια εποχή που ο χριστιανισμός είχε το μέγιστο της επιρροής του στον ελλαδικό χώρο κοινώς την εποχή του Βυζαντίου (του μεσαίωνα της Ελλάδας και χρονολογικά και ουσιαστικά για να μην ξεχνιόμαστε!) ένας άλλος αυτοκράτορας ο Ιουστινιανός "θεωρούσε τον εαυτό του πρωτίστως ως ορθόδοξο Αυτοκράτορα, και έλαβε μέτρα για την ενεργό επιβολή του χαλκηδονιανού Χριστιανισμού (Γ’ Οικουμενική Σύνοδος) σε όλη την επικράτειά του. Έτσι, από νωρίς (το 529), έλαβε σκληρά μέτρα κατά των εναπομεινάντων ειδωλολατρών, και έκλεισε την περίφημη Ακαδημία των Αθηνών" καίγοντας και καταστρέφοντας ναούς και αγάλματα μεγάλης ιστορικής και καλλιτεχνικής αξίας συμπληρώνω!! πολύ ελληνικό και παράλληλα χριστιανικό έτσι;; συμβαδίζουν απόλυτα οι δύο έννοιες...

επιπλέον να σε ενημερώσω γιατί μάλλον δεν γνωρίζεις ότι δεν ήταν όλοι όσοι πολέμησαν στην επανάσταση του '21 χριστιανοί. ήταν όμως όλοι ΈΛΛΗΝΕΣ! απλά αναφέρω το παράδειγμα του Οδυσσέα Ανδρούτσου (ναι ναι του γνωστού από το χάνι της Γραβιάς) ο οποίος ήταν μουσουλμάνος στο θρήσκευμα αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να πολεμήσει για την απελευθέρωση της πατρίδας του! και επενθυμίζω κάτι που είναι επίσης γνωστό ότι ο Παλαιών Πατρών Γερμανός σήκωσε το λάβαρo με το κουμπούρι του Κολοκοτρώνη στον κρόταφο...και ότι η επανάσταση ξεκίνησε στις 22 Μαρτίου αλλά η εκκλησία για να την συνδέσει με τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου έτσι ώστε να συμβαδίζει ο "ελληνισμός με το χριστιανισμό" άσκησε όπως πάντα την επιρροή της για να γιορτάζεται στις 25. και να πω σε αυτό το σημείο ότι πολύ μεταγενέστερα ένας άλλος ιερέας χρησιμοποίησε το λάβαρο αυτό για να ξεσηκώσε τα πλήθη και να εξυπηρετήσει δικά του συμφέροντα στο θέμα των ταυτοτήτων....πολύ χριστιανικό και αυτό...εντελώς ανακόλουθο με το αγαπάτε και τους εχθρούς σας, όχι;;

όσον αφορά στο θέμα των βιβλίων είναι στην κρίση του διδάσκοντα αν θα διδαχτούν τα κεφάλαια που αναφέρονται σε άλλες θρησκείες. ο μόνος λόγος που μπήκαν οι σελίδες αυτές είναι για να ρίξουν στάχτη στα μάτια όσον διαμαρτύρονται...και για να δεις πόσο υποκριτικό είναι το να λες ότι δεν υπάρχει αδιαφορία από το υπουργείο για το θέμα της ανεξιθρησκείας απλά αναφέρω την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ παρακολούθηση της ορθόδοξης προσευχής από όλους τους μαθητές κάθε πρωί σε κάθε ελληνικό σχολείο...

harris έγραψε:Έτσι, αν προτιμάς αυτό το πανηγύρι(γενικά μιλάω τώρα) καλύτερα να πας στο συμβολαιογράφο με την κοπελιά σου ή το αγόρι σου και να τον κατοχυρώσεις ως νόμιμο κληρονόμο σου, αν μόνο αυτό σ' ενδιαφέρει... και όχι να χρησιμοποιείς το ρήμα παντρεύομαι ή νυμφεύομαι(να μιλάμε και σωστά ελληνικά για εμάς τα αγοράκιαRazz) για έναν "Γάμο" στο Δημαρχείο... (και αν προτιμήσεις αυτόν, τότε μπορείς να έχεις ένα αντίστοιχο πανηγυράκι)δηλ. απλά ΕΛΕΟΣ!

επειδή πρέπει κάποτε να ξεχωρίζουμε το σοβαρό από την πλάκα, δηλώνω ότι το πρώτο μου Post ήταν κατα βάση χιουμοριστικό. αλλά επειδή το σοβάρεψες θα σου απαντήσω. το να αποκαλείς πανηγυράκι με εντελώς υποτιμητική χροιά μία από τις κατ'εμέ σημαντικότερες στιγμές στη ζωή ενός ανθρώπου είναι το λιγότερο αγενές. όταν πας να κάνεις ένα γάμο παίρνεις μια απόφαση ζωής και δε νομίζω κανείς να έμπαινε σε τόσα έξοδα μόνο και μόνο για να κάνει τον άλλο νόμιμο κληρονόμο του όπως αναφέρεις... επίσης το να θέλεις να μοιραστείς τη δική σου χαρά και να τη μεταδώσεις με τον όποιο τρόπο σε φίλους και συγγενείς δεν θεωρώ ότι είναι τόσο ανούσιο, ποταπό και ρηχό όπως το κάνεις να φαίνεται. το να χορέψεις μετά την τελετή δεν μειώνει σε τίποτα ούτε τη φύση ούτε την ουσία του μυστηρίου (αφού θέλεις να το αντιμετωπίσουμε ως τέτοιο που προσωπικά συμφωνώ). να σου θυμίσω απλά ότι ο ίδιος ο Ιησούς ευλόγησε το γάμο κατα τη διάρκεια ενός γλεντιού και πραγματοποίησε το πρώτο θαύμα του εκεί όπου έδωσε κρασί για να γιορτάσει τη χαρά της ένωσης του ζευγαριού... αφού λοιπόν Εκείνος συμμετείχε στο "πανηγυράκι" αυτό μάλλον κάποιος λόγος θα υπήρχε... αν διαβάζαμε λίγο προσεκτικότερα τη ζωή και τη δράση Του θα βρίσκαμε πιο απλές και πιο ουσιαστικές απαντήσεις από αυτές που δίνουν οι κληρικοί σήμερα του τύπου : " οποιαδήποτε σχέση εκτός του ορθόδοξου γάμου είναι πορνεία" γιατί τέτοιου είδους δηλώσεις είναι αυτές που διώχνουν τον κόσμο από την εκκλησία αλλά όχι από το λόγο του Ιησού...

συγνώμη για το μέγεθος, προσπάθησα να το μειώσω το δυνατόν.
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 38
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Violete 2008-03-27, 20:32

Angie έγραψε:

ελληνισμός και ορθοδοξία είναι δύο έννοιες που συμβαδίζουν κατα την ιστορία και μάλιστα πάντα;;; είχα την αίσθηση ότι ο ελληνισμός υπήρχε πολλούς αιώνες πριν την ορθοδοξία... εκτός αν όσοι γεννήθηκαν πριν την επίσκεψη του Αποστόλου Παύλου στην Αρχαία Αγορά των Αθηνών περί το 51 μΧ δεν προήγαγαν τον ελληνισμό... να προσέχουμε λιγάκι τι λέμε...


Καλά ηρέμησε λίγο και εσύ όμως, δεν είναι οι πάντες γνώστες της ιστορίας και ο Χάρης δεν νομίζω να το έθεσε έτσι..
Violete
Violete

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 111
Ηλικία : 37
Quote : What's happening, brother???No really wtf with the bloody island...
Registration date : 01/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Angie 2008-03-27, 20:57

ήμουν λίγο απότομη ε; scratch οκ στα επόμενα θα είμαι πιο light... lol!
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 38
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-03-27, 21:28

Παιδιά επειδή το κουράζετε χωρίς λόγο,θα σας θέσω την εξής ερώτηση: Αυτό το προγαμιαίο συμβόλαιο τι ορίζει?Γνωρίζει κάποιος από εσάς?
Από http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2006:0400:FIN:EL:HTML
Προγαμιαίο συμβόλαιο : Σύμβαση που προηγείται της τέλεσης του γάμου, η οποία συνάπτεται με στόχο τη ρύθμιση των περιουσιακών σχέσεων μεταξύ των συζύγων.
Λοιπόν αυτό είναι η σχέση??Τι μου δίνεις,τι σου δίνω,τι μου παίρνεις ,τι σου παίρνω?Σε τι διαφέρει λοιπόν να πάς σε μία πόρνη ή να καλέσεις έναν συνοδό???(Ίσως εκεί πήγαινε το "πορνεία" που είπε ένας Ιεράρχης) Κι εκεί μία τέτοια συμφωνία δεν γίνεται?(λέω εγώ τώρα...) Με αυτές τις βάσεις ξεκινάς τη συμβίωση??? Η γυναίκα μου κι εγώ π.χ. ,δεν έχουμε τπτ ούτε ο ένας ούτε ο άλλος..Φαγούρα μας όμως γιατί έχουμε ο ένας τον άλλον... Αυτό πιστεύω είναι αληθινή σχέση..Και φυσικά ούτε λόγος για συμβόλαιο.Παραδοσιακούλης γάμος με το καλό...Ανοησίες είναι αυτές παίδες.Και για να μη μαλώνετε θρησκευόμενοι,άθρησκοι και θρησκόληπτοι οι δουλειά δεν πάει για εμάς τους ετερόφυλους αλλά για τους ομοφυλόφιλους..Μην μου πείτε να κάνει και σε αυτό πίσω η εκκλησία... lol!
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Lenia 2008-03-28, 23:04

Ο "Ιεράρχης" δεν αναφερόταν μόνο στο συμβόλαιο, nicmar...
Και τέτοιες δηλώσεις δεν πρέπει να γίνονται από άμβωνος...

Είσαι ρομάντικός κι αυτό είναι καλό και πολλοί είμαστε αλλά γάμος και συμβίωση δυστυχώς δεν σημαίνει μόνο έχει ο ένας τον άλλο αλλά έχει και ενοίκιο, σχολεία, φροντιστήρια κτλ κτλ κτλ...
Και επίσης τίποτα δεν κρατάει για πάντα, δυστυχώς... (Και όταν γίνει μάλλον έχει ένα μεγάλο ποσοστό συνήθειας...) Και κυρίως δεν κρατάει για πάντα κάτι που δεν αρχίζει σωστά αλλά γιατί "πρέπει", γιατί "έτσι είναι", γιατί "καιρός είναι" και πολλά άλλα...
Όπότε με το συμφωνητικό καθορίζονται τα τυπικά και υλικά.Εν ολίγοις καθορίζεις τι θα κάνεις όταν θα χωρίσεις πράγμα που το θεωρούν βέβαιο...
Τίποτα από αυτά δεν είναι ούτε ιδεαλιστικό, ούτε ρομαντικό, ούτε ιδανικό, ούτε αυτό που είναι καλό να συμβαίνει...

Η αλήθεια είναι ότι με όλα αυτά κολλάμε σε τύπους...
Υπήρξαν αγάπες και έρωτες που ξεπέρασαν εμπόδια και εμποδια και όντως κράτησαν και κρατάνε χωρίς συμφωνητικά και χωρίς γάμους, είτε πολιτικούς είτε θρησκευτικούς...

η δουλειά δεν πάει για εμάς τους ετερόφυλους αλλά για τους ομοφυλόφιλους..Μην μου πείτε να κάνει και σε αυτό πίσω η εκκλησία...

Γιατί πρέπει να έχει πρόβλημα της Εκκλησίας δηλαδή?Ελευθερία επιλογών δεν υπάρχει??
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-03-29, 20:51

Lenia said:
Γιατί πρέπει να έχει πρόβλημα της Εκκλησίας δηλαδή?Ελευθερία επιλογών δεν υπάρχει??

Μετά θα λέγατε ότι "όμοιος ομοίω αεί πελάζει".. Άφήστε παίδες, πουθενά δεν πιάνεστε..! Όταν Lenia μου δεν θα βρίσκεις άντρα γιατί θα έχουν κάνει χρήση αυτής της "ελευθερίας",τότε έλα πες μου. Παίδες,σοβαρευτείτε! Είναι στη φύση του ανθρώπου,και η εξέλιξη και η αναπαραγωγή και η διαιώνιση του είδους..Το λέει και η επιστήμη μας..Άλλωστε το είπε χρόνια πριν ο Δημιουργός: "Αυξάνεστε και πληθύνεστε και κατακυριεύσατε την Γην". Μην κοιτάς που κάποιοι τα έχουν κάνει όλα μπουρδέλο...Ακόμα και τον κώ#$ τους.. Άντε τώρα,μη με θυμώνετε...
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από Lenia 2008-03-29, 22:56

Πάντως, προτιμώ να μην βρίσκω άντρα γιατί θα έχουν κάνει χρήση της "ελευθερίας" τους παρά να βρώ κανέναν "καταπιεσμένο" για "κοινωνικούς" λόγους, όπως γινόταν μια φορά και έναν καιρό, αγαπητέ nicmar...

Όσο για το περίφημο "αυξάνεστε και πληθύνεστε" ο άνθρωπος δεν έχει μόνο σκοπό την αναπαραγώγη.(3 δις κόσμος νομίζω ότι έχουν ήδη κατακυριεύσει τη Γη...)Έχει και άλλους σκοπούς σε αυτή τη ζωή...!
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ- ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

Δημοσίευση από HillONE 2008-03-30, 02:59

6 δις είμαστε ελένη... μας ρίχνεις... Πέρα απο αυτό nickmar σόρρυ αλλά αυτό που λές είναι άκρως ρατσιστικό... Δηλαδή επειδή το λέει η εκκλησία σημαίνει οτι είναι και σωστό... Μήπως να πιάσουμε όλους τους ομοφυλόφιλους να τους κάψουμε στη μητρόπολη απέξω? Ο χριστός δεν ήταν αυτός που είχε δεχθεί την πόρνη? δεν θα μπορούσε να κάνει το ίδιο με έναν ομοφυλόφιλο? Ή μήπως στην εκκλησία δεν υπάρχουν ομοφυλόφιλοι ιερείς? Ας μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας...
HillONE
HillONE
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Differential diagnosis people...
Registration date : 09/09/2007

https://chem-uoa.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης