Forum Χημικού Αθήνας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας

+4
miss_kittin
Lenia
Silvia
giannakis
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας Empty Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας

Δημοσίευση από giannakis 2008-09-24, 16:09

Θα θέσω το ερώτημα μου εδώ μιας και έτσι όπως τα έκαναν το μάθημα αυτό είναι πλέον επιλογής για το 5ο εξάμηνο! Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν υπάρχει κανείς που να γνωρίζει αν έχει βγεί κάποια ανακοίνωση ή ρώτησε στη γραμματεία για το πότε θα αρχίσουν οι παραδόσεις του μαθήματος και ποιος θα το κάνει από το Βιολογικό...
giannakis
giannakis

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 311
Ηλικία : 37
Τόπος : Glyka Nera
Quote : Τα πάντα ρει....
Registration date : 21/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας Empty Απ: Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας

Δημοσίευση από Silvia 2008-09-24, 16:20

απο οσο γνωριζω πηγε μια κοπελα σο βιολογικο να τη ρωτησει και της ειπε οτι δεν ειχε βγαλει προγραμμα μεχρι εκεινη τη στιγμη γτ κανενας φοιτηττης δεν ενδιαφερθηκε!!!κατα πασα πιθανοτητα θα γινεται καθε πεμπτη αφου τα παιδια του 5ου εξαμηνου μπορουν ανετα τη μερα αυτη...για ανακοινωση δεν ξερω αν βγηκε η θα βγει...

Lenia!!!oποτε δεις αυτο το ποστ συμπληρωσε αν γνωριζεις κατι περισσοτερο!
Silvia
Silvia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 507
Ηλικία : 35
Τόπος : οπου γης...και πατρις....
Quote : ''The unthinking majority''...
Registration date : 15/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας Empty Απ: Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας

Δημοσίευση από Lenia 2008-09-24, 17:07

Δεν είναι ότι κανείς δεν είχε ενδιαφερθεί, κανείς από τη σχολή δεν είχε ενημερώσει για το πρόγραμμα ώστε να κανονίσει η καθηγήτρια το πότε. Τελικά μάλλον μιλάμε για Πέμπτη κατά τις 1 ή 2...
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας Empty Απ: Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας

Δημοσίευση από miss_kittin 2008-09-24, 19:05

έχουμε και εργαστήρια Φυσικοχημείας τότε......Δηλ όσοι έχουν θα το χάνουν το μάθημα....?!
miss_kittin
miss_kittin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 104
Ηλικία : 35
Τόπος : Bριλήσσια
Quote : Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.
Registration date : 28/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας Empty Απ: Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας

Δημοσίευση από harris 2008-09-24, 19:50

Παιδιά συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά το γεγονός ότι η αποφασίστηκε κατά το "αποφασίζομεν και διατάζομεν" ότι η Βιολογία θα ενταθεί στα επιλογής του 5ου εξαμήνου(3ου έτους), δεν αναιρεί το γεγονός ότι υπάρχουν φοιτητές από το 4ο έτος που υπολόγιζαν πέρυσι πως θα την έπαιρναν στο έτος αυτό, μιας και η πλειοψηφία των κατ'επιλογής μαθημάτων αναφερόταν στο έτος αυτό. Τι θα γίνει λοιπόν με όσους φετινούς τεταρτοετείς- που πιστέψτε με γίνεται ένα χάος με τα εργαστήρια των κατ' επιλογής μαθημάτων- είχαν υπολογίσει πως θα το έβαζαν κι αυτό μαζί με όλα τ' άλλα για να συμπληρώσουν τον περιβόητο κύκλο της Οινολογίας, μιας κι όλα τα υπόλοιπα μαθήματα που απαιτούνται για τη χορήγηση της βεβαίωσης διδάσκονται στο 4ο έτος;
Ας μη γελιόμαστε, αλλαγές στο πρόγραμμα σπουδών δε γίνονται από το ένα εξάμηνο στο άλλο, χρειάζεται περίοδος προσαρμογής. Για παράδειγμα όσοι έχουν επιλέξει την "Κλινική Χημεία", η οποία εκτός από εργαστήριο έχει και υποχρεωτική παρακολούθηση τι θα κάνει; Ή για όσους έχουν επιλέξει "Μικροβιολογία Τροφίμων"; Το ίδιο φυσικά συμβαίνει και με όσους έχουν εργαστήριο ΦΧ, αλλά δεν είναι τόσο πολύπλοκο σ'αυτήν την περίπτωση μιας και υπάρχει δυνατότητα αλλαγής εργαστηριακής μέρας για το εργαστήριο αυτό.
Οι διδάσκοντες από άλλα τμήματα θα πρέπει να προσαρμόζονται στο δικό μας πρόγραμμα κι όχι εμείς στο δικό τους... Ειδικά γιατί αναφερόμαστε σε μια ακαδημαϊκή φοίτηση, που είναι επιλογή δική μας για το ποιο μάθημα θα παρακολουθήσουμε και αν θα το παρακολουθήσουμε και όχι δική τους. Τι να έχουμε δηλαδή να λέμε ότι διδάσκεται ένα ακόμη μάθημα; Τι να το κάνουμε; Έχουμε πόσα. Η φιλοσοφία των κατ' επιλογής μαθημάτων είναι ν' ανταποκρίνονται στα προσωπικά ενδιαφέροντα κι επιθυμίες του κάθε φοιτητή γι' αυτό και αποτελούν το διόλου ευκαταφρόνητο ποσοστό του 25% του συνόλου των μαθημάτων που απαιτούνται για τη λήψη του πτυχίου.
Και ειδικά για τη Βιολογία, που χρόνια ακούγεται ότι είναι απέραστη, δείτε και το βιβλίο της και πείτε μου, ή ότι θα βάλουν και εργαστήριο!! Ναι, κι όμως... Εδώ έχουμε πρόβλημα για το που θα μπει η θεωρία, φανταστείτε τι έχει να γίνει αν μπει και εργαστήριο! Κλάψε με μάνα, κλάψε με... Γι' αυτό, αφού το τμήμα μας έχει αρχίσει να κουράζεται από αλλαγές που δεν οδηγούν πουθενά... δε θα 'ταν καλύτερα η διδασκαλία αυτού του μαθήματος να γίνεται στο πρώτο εξάμηνο, το πιο χαλαρό όλων μας; Ένα εργαστήριο έχουμε όλο κι όλο και υπάρχει κι αρκετός χώρος και γι' άλλα μαθήματα, νομίζω. Άλλωστε δε χρειάζεται γνώσεις χημείας... απόδειξη του οποίου κατά το παλαιό πρόγραμμα εκεί ήταν η θέση του και κατ' εμέ πολύ καλά έκανε...
Αλήθεια εσείς οι παρατάξεις που είστε; Αλλά ξέχασα! Θα μας θυμηθείτε τον Απρίλιο... τότε είναι η εποχή σας! Cool Και θα υποστηρίξω γι' ακόμη μια φορά, ότι υπάρχει μια τάση να οδηγούμαστε στα παλιά σ' αυτή τη χώρα... Πόσο καιρό νομίζετε αλήθεια θα κρατήσει αυτό το "νέο πρόγραμμα"; Πού βαδίζουμε αλήθεια; Και μιλάω τελείως ουδέτερα παιδιά... αλήθεια!
harris
harris

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 183
Ηλικία : 38
Quote : Δεν πρέπει να διστάζεις ποτέ να τολμήσεις
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας Empty Απ: Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας

Δημοσίευση από giannakis 2008-09-24, 23:48

Σας ευχαριστώ άπαντες για τις πληροφορίες.. θα το κοιτάξω και αύριο να δώ τι θα γίνει με το μαθημα αυτό! Συμφωνώ με τον Χάρη καθότι είμαι 5ο πια έτος και μέχρι τώρα δεν μπορούσα να πάρω το μάθημα γιατί έπεφτε πάνω σε μαθήματα και εργαστήρια επιλογής.. ο λόγος που το θέλω είναι γιατί ακολουθώ μια βιοχημική πορεία και είναι χρήσιμο να έχω βιολογία στο ενεργητικό μου! Και αυτοί οι άνθρωποι που φτιάχνουν το πρόγραμμα σπουδών είναι τόσο καταρτισμένοι ώστε είχαν βάλει τη βιολογία πάνω στη Βιοχημεία 2... τα πλέον συγγενή μαθήματα επιλογής!! Να δούμε τι θα γίνει φέτος! Λένια πως λέγεται η καθηγήτρια που θα κάνει το μάθημα?
giannakis
giannakis

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 311
Ηλικία : 37
Τόπος : Glyka Nera
Quote : Τα πάντα ρει....
Registration date : 21/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας Empty Απ: Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας

Δημοσίευση από harris 2008-09-25, 05:54

Κι εγώ ακριβώς από τη σκοπιά του 5ου έτους μιλάω. Κι αφού αυτοί που είναι υπεύθυνοι γι' αυτό το πρόγραμμα σπουδών δεν ξέρουν τι τους γίνεται, αφού δεν έχουμε εκπροσώπους-ας το πάρουμε πια απόφαση δλδ- τουλάχιστον ας υπάρχει αλληλεγγύη μεταξύ μας. Κοιτάξτε εσείς οι τριτοετείς να βρείτε μια μέρα που να σας βολεύει, αλλά να λάβετε υπόψιν πως η αλλαγή αυτή έγινε φέτος και πως το μάθημα αυτό αφορά και τα μεγαλύτερα έτη. Και καλά το 5ο έτος αφήστε το εν μέρει, έχει μαζέψει κάποια μαθήματα επιλογής, αυτό το καημένο το τέταρτο τι φταίει; Νομίζω πως κι η Παρασκευή απόγευμα βολεύει τόσο το 3ο έτος όσο και τους μεγαλύτερους. Για δείτε το... Wink
harris
harris

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 183
Ηλικία : 38
Quote : Δεν πρέπει να διστάζεις ποτέ να τολμήσεις
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας Empty Απ: Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας

Δημοσίευση από giannakis 2008-09-25, 14:28

Εμένα να σου πω την αλήθεια με βολεύει έτσι όπως ανακοίνωσε τελικά μιας και δεν θα αναγκάζομαι να ανεβαίνω την Παρασκευή που προτείνεις για παράδειγμα μόνο για αυτό! Θα έχω ένα 2ωρο κενό βέβαια κάθε Πέμπτη αλλά τουλάχιστον δεν θα ανεβαίνω και άλλη μέρα για ένα 2ωρο-3ωρο που θα είναι το μάθημα! Ας ξεκινήσουμε την ερχόμενη Πέμπτη όπως λέει ο άνθρωπος στην ανακοίνωση και βλέπουμε..
giannakis
giannakis

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 311
Ηλικία : 37
Τόπος : Glyka Nera
Quote : Τα πάντα ρει....
Registration date : 21/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας Empty Απ: Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας

Δημοσίευση από miss_kittin 2008-09-25, 14:36

καλά αν είναι να βγάλουν ένα πρόγραμμα σύμφωνα με το τί βολέυει τον καθένα σίγουρα δεν βγάζουμε άκρη...το θέμα είναι να αλλάζουν σταδιακά αυτά και με ένα ''διάλογο'' με τους φοιτητές...!Θα μπορούσε να συζητηθεί σε κάποια συνέλευση ίσως...Πάντως δεν καταλαβαίνω το νόημα μιας αλλάγης μαθήματος σε άλλο έτος όταν αυτή δεν εξυπηρετεί ούτε τα παιδία του έτους στο οποίο μεταφέρεται...
miss_kittin
miss_kittin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 104
Ηλικία : 35
Τόπος : Bριλήσσια
Quote : Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.
Registration date : 28/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας Empty Απ: Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας

Δημοσίευση από crazy chemic 2008-09-25, 14:59

παιδια εγω ειχα σκοπο να παρω την κυτταρικη βιολογια αλλα επειδη εχω βαλει τα εργαστηρια φυσικοχημειας την πεμπτη δεν μπορω και ηταν το μονο απο τα μαθηματα επιλογης που μου αρεσε. Αλλα ετσι ειναι η ζωη!
crazy chemic
crazy chemic

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ηλικία : 35
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας Empty Απ: Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας

Δημοσίευση από miss_kittin 2008-09-25, 15:09

Kαι δεν είσαι η μόνη....
miss_kittin
miss_kittin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 104
Ηλικία : 35
Τόπος : Bριλήσσια
Quote : Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.
Registration date : 28/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας Empty Απ: Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας

Δημοσίευση από Lenia 2008-09-25, 15:15

Παιδιά γιατί δεν το συζητάτε με την καθηγήτρια; Απ' ότι μου 'παν είναι συνεργάσιμη. Δεν είναι ίδια με πριν νομίζω αλλά δεν ξέρω και το όνομά της δυστυχώς...
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας Empty Απ: Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας

Δημοσίευση από harris 2008-09-25, 16:12

Εγώ απλα πρότεινα την Παρασκευή γιατί δεν υπάρχουν επικαλύψεις. Και δεν τίθεται παιδιά το τι βολεύει τον καθένα... Απλά είναι για όλους πιο εξυπηρετικό. Το 3ο έτος δεν έχετε εργαστήρια και 'μεις άλλα μαθήματα επιλογής. Είναι απλό...
harris
harris

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 183
Ηλικία : 38
Quote : Δεν πρέπει να διστάζεις ποτέ να τολμήσεις
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας Empty Απ: Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας

Δημοσίευση από chemist 2008-09-25, 18:29

Και εγώ στην ίδια περίπτωση βρίσκομαι.Έχω την Πέμπτη εργαστήριο φυσικοχημείας και το μάθημα της Κυτταρικής Βιολογίας είναι 1-4, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να πάρω κάποιο άλλο μάθημα και δεν με ενδιαφέρει κάποιο.Αν ρωτούσαμε την γραμματεία ή την καθηγήτρια θα γινόταν κάτι για αλλαγή της μέρας???Αν και δύσκολο μου φαίνεται...
chemist
chemist

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 49
Ηλικία : 36
Quote : Βάλε στόχο το φεγγάρι...ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ'αστέρια...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας Empty Απ: Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας

Δημοσίευση από Cristal_ 2008-10-21, 23:29

kserei kaneis ti wra exoume ergastirio avrio??
Cristal_
Cristal_

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ηλικία : 36
Quote : If you can't find the needle, burn the fucking haystack
Registration date : 21/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας Empty Απ: Σύγχρονα Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας

Δημοσίευση από giannakis 2008-10-22, 00:29

Τώρα πολύ αργά σου απαντάω μάλλον αλλά τώρα το είδα! Αν γίνει το εργαστήριο αύριο είχαν πει ότι θα το κάνουν 11:00-13:00... Έλπίζω να το δείς εγκαίρως!
giannakis
giannakis

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 311
Ηλικία : 37
Τόπος : Glyka Nera
Quote : Τα πάντα ρει....
Registration date : 21/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης