Forum Χημικού Αθήνας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

+9
ΚΟΥΛΟΥΜΑΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
sotirisk
than
harris
Angie
Violete
Byronas
HillONE
Γιάννης Ζαμπετάκης
13 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-01-30, 20:41

Σήμερα, με την ...ανύπαρκτη βιομηχανία εν Ελλάδι,
τι είδους μάστερ χρειάζεται ένας/μία απόφοιτος της σχολής μας?

θεωρητικό?
εφαρμοσμένο?
με υποτροφία?
με σύνδεση με τη βιομηχανία?
χωρίς ...εταιρείες?

θα ήθελα να μου λέγατε
γνώμες,
όνειρα,
ιδέες

μπας και κάποια στιγμή τα παιδιά σας ...σπουδάσουν κάτι πιο ..χρήσιμο και up to date...


.YΓ.
Άλλο
εριστικός
και
άλλο
αιρετικός!
do not forget!!! Wink

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από HillONE 2008-01-31, 02:03

Αυτό που έλεγε ο byronas θα ήταν πολύ καλό ίσως... Χημικός με master στα τρόφιμα και σε business administration ίσως... Θα ήταν κελεπούρι για ένα εργοστάσιο τροφίμων στην ελλάδα...
HillONE
HillONE
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Differential diagnosis people...
Registration date : 09/09/2007

https://chem-uoa.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-01-31, 12:55

κοίτα να δεις πώς τα φέρνει η ζωή...
το 1993 που έπαιρνα πτυχίο,
πριν ξεκινήσω το διαδακτορικό στα τρόφιμα στην Αγγλία,
σκεφτόμουν αυτό που αναφέρουν byronas-hill1

2 Μάστερ
ΜΒΑ
και Χημ. Τροφίμων...

ακόμα και σήμερα, είναι μια ...καλή λύση

αλλά το ζητούμενο of this topic είναι

πώς μπορούμε εδώ στο χημικό να κάνουμε πιο "μοντέρνα" τα μάστερ μας,

μια ιδέα είναι να βάλουμε οικονομικά μαθήματα σε κάποια μάστερ...

π.χ. ποιοτικός έλεγχος και ...μακρο-οικονομικά?

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Byronas 2008-01-31, 15:45

Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει στην αγορά εργασίας του κλάδου αυτόν τον καιρό, καθώς δεν γνωρίζω πως ακριβώς αξιοποιούνται οι χημικοί που αποροφούνται από βιομηχανίες. Σε αυτόν τον κλάδο ίσως έχουν το πανω χέρι τα ξαδέρφια μας οι χημικοί μηχανικοί.

κ. Ζαμπετάκη, έχετε κάποια στοιχεία για το που απορροφούνται σήμερα οι απόφοιτοι συνάδελφοι; Εκτός από την δευτεροβάθμια εκπαίδευση (που αν δεν κάνω λάθος, περιέχει το μεγαλύτερο ποσοστό των αποφοίτων), υπάρχουν χημικοί που πιάνουν δουλειά σε εργαστήρια (αναλύσεων ή ερευνητικά) σε σημαντικό ποσοστό; Στήνονται ιδωτικά εργαστήρια σε πόλεις της επαρχίας; (ιδιαίτερα τώρα που έχει αρχίσει ο κόσμο να ψάχνεται περισσότερο με τα οικολογικά, πιστεύω ότι θα ήταν μια καλή επιλογή).

Υ.Γ. Μου φαίνεται ότι μας ρωτάτε κι εμείς σας απαντάμε με ερωτήσεις! Razz


Έχει επεξεργασθεί από τον/την στις 2008-01-31, 17:30, 1 φορά
Byronas
Byronas

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 184
Ηλικία : 35
Τόπος : Στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα!
Quote : I tell you: one must have chaos in one, to give birth to a dancing star.
Registration date : 11/09/2007

http://sc-byronas.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Violete 2008-01-31, 17:19

Σίγουρα τα τρόφιμα πρέπει να είναι μία αγορά εργασίας, αρκετά προσοδοφόρα στην Ελλάδα.Και στον ιδιωτικό και στον δημόσιο τομέα.Φέτος που έχω ως μαθημα επιλογής τα Τρόφιμα 2, θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα του προγράμματος σπουδών που δεν έχει κάποια εργαστήρια τροφίμων.
Όσο για τα οικονομικά, εκεί είμαστε πολυ πίσω.Υπάρχει ως μάθημα επιλογης αλλά καμία απολύτως σχέση δεν έχει με την πραγαματικότητα...
Νομίζω λοιπόν, ότι ένα master πρέπει να προσανατολίζεται στις ανάγκες της βιομηχανίας ,είτε τροφίμων είτε φαρμάκων, είτε πλαστικων κ.ο.κ.Να είναι συνυφασμένο με τις ανάγκες του σύγχρονου ανθρώπου και με τον τρόπο ζωής του.
Violete
Violete

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 111
Ηλικία : 37
Quote : What's happening, brother???No really wtf with the bloody island...
Registration date : 01/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-01-31, 22:13

@violete

2 questions...

1. τι εννοείς γι ΧΤ ΙΙ, αφού έχει εργαστήρια !!! ???

2. πώς ξέρεις ότι τα οικ. δεν έχουν σχέση με πραγματικότητα

@βιρονας

ας ρωτήσουμε την ΕΕΧ
ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΧΗΜΙΚΏΝ να μας πουν πού βρίσκουν δουλειά οι συνάδελφοί μας... αν ξέρουν!

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Angie 2008-02-01, 14:34

Γιάννης Ζαμπετάκης έγραψε:

ας ρωτήσουμε την ΕΕΧ
ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΧΗΜΙΚΏΝ να μας πουν πού βρίσκουν δουλειά οι συνάδελφοί μας... αν ξέρουν!

σχολιάζω μόνο αυτό και ας είναι εκτός θέματος...ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΑΝ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ!!! μιλάμε πιο άχρηστο όργανο από το δικό μας δεν πρέπει να υπάρχει σε οποιονδήποτε άλλο κλάδο! το έχω γράψει και σε άλλο post μου αλλά θα το καταλάβουν οι συνάδελφοι όταν μπουν στο χορό! προς το παρόν μόνο ο κ. Ζαμπετάκης το νιώθει στο πετσί του!! Cool
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 38
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από harris 2008-02-01, 14:51

Επειδή με τη Βιολέττα κάνουμε παρέα, μπορώ να απαντήσω εγώ στην ερώτησή σας κ.Ζαμπετάκη μιας κι η άποψη αυτή για το πρόγραμμα σπουδών, πιστέψτε με είναι και δική μου. Εγώ για παράδειγμα δεν έχω πάρει επιλογή τα τρόφιμα 2, γτ δεν μπορούσα. Και πιστεύω και πολλοί άλλοι συνάδελφοι, λόγω του περιορισμού των 10 μαθημάτων... Παρ'όλα αυτά, ένα προπτυχιακό πρόγραμμα, κατ 'εμέ θα έπρεπε να παρέχει τα απαραίτητα σ' έναν υποψήφιο χημικό, δλδ, δε νοείται ένας χημικός να φύγει από τη σχολή χωρίς να 'χει κάνει εργαστήρια τροφίμων σε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ μάθημα! Εκεί πάει το σχόλιο της Βιολέττας όσονα αφορά τα εργαστήρια. Γιατί δεν είναι ο καθένας υποχρεωμένος να επιλέξει τρόφιμα 2 ως μάθημα-και δε μιλάω προσωπικά για μένα, γτ εγώ θα το πάρω του χρόνου- μιας και τα επιλογής μας είναι 9 οπότε ίσως να θέλουμε κάτι άλλο στη θέση του. Εκεί λοιπόν το πρόγραμμα σπουδών που θέλει να βγάζει χημικούς απόλυτα ενημερωμένους σε όλους τους κλάδους-όχι εξειδικευμένους, απλά ενημερωμένους- θα έπρεπε να φροντίσει να παρέχεται η απαραίτητη εργαστηριακή πρακτική στα τρόφιμα σε υποχρεωτικό επίπεδο.
harris
harris

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 183
Ηλικία : 38
Quote : Δεν πρέπει να διστάζεις ποτέ να τολμήσεις
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-02-01, 15:19

παίδες σηκώνει πολλή κουβέντα το θέμα αν η ΧΤ πρέπει να είναι υποχρεωτικό σε ένα βασικό -bachelor- πτυχίο χημείας... μιας και όπως και να το κάνουμε τα τρόφιμα είναι μία από τις ...άπειρες εφαρμοφές της Χημείας...
αν τα τρόφιμα είναι υποχρεωτικά--- λάθος κατεμέ-
τότε υποχρ. θα έπρεπε να είναι
και τα πολυμερή
και η περιβ. χημ και
η οργανολογία κλπ κλπ

όσο για τηνΕΕΧ,
ναι είναι όπως το λέει η Αngie
Aλλά
η χειρότερη κοροϊδία είναι το εξής
όταν με το καλό αποφοιτήσετε ... τότε την άλλη μέρα ΠΡΕΠΕΙ να γραφτείται στην ΕΕΧ ... υποχρεωτικά και να πληρώνετε κάπου €40-έτος...
εεε νισάφι πια, ας βρει τρόπο η ΕΕΧ τουλάχιστον να μας λέει πού βρίσκουμε δουλειά...
τόσα λεφτά μάς τρώει...

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Violete 2008-02-01, 15:23

@haris με κάλυψες, thx.Αυτό θέλω να πω ως προς τα ΧΤ2

@κ .Ζαμπετάκη

Φαντάζομαι δεν έχετε μπει σε μάθημα οικονομικών του χημικού τμήματος.....Στα Οικονομικά υποτίθεται πρέπει να σε εισάγουν στο πνεύμα λίγο του magement, λίγο της οικονομικής οργάνωσης, λίγο του marketing για να πάρεις μία ιδέα περι τίνος πρόκειται ο κλάδος και πως μπορεί να συνδυαστει με το αντικείμενο που σπουδάζουμε.Αντί αυτού όμως, αναλωνόμαστε στο να λύνουμε ασκήσεις και να αντιγράφουμε από τον πίνακα.Καμία συμμετοχη του φοιτητή, καμία εισαγωγη σε νέες τεχνικές, και επίσης το μάθημα δεν έχει βιβλιο!!!!
Και αυτά συμβαίνουν εδώ ,ενώ σε άλλα πανεπιστήμια της Ευρώπης τα οικονομικά τυγχάνουν ειδικής μεταχείρησης, και θεωρούνται βασικά, σε ότι αντικείμενο και αν σπουδάζεις.
Και αν θυμάμαι καλά, δεν πρέπει να υπάρχουν και σε κανένα μεταπτυχιακό...
Violete
Violete

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 111
Ηλικία : 37
Quote : What's happening, brother???No really wtf with the bloody island...
Registration date : 01/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Angie 2008-02-01, 15:33

συγνώμη ρε συνάδελφοι, δεν το ξέρω το μάθημα των οικονομικών αλλά ας μάθουμε πρώτα καμμιά οξειδαναγωγή και τη διαφορά μετάξύ cis-trans και να γράφει ο καθένας ΜΟΝΟΣ του τα τετράδια των εργαστηρίων και μετά κάνουμε και οικονομκά!!! δεν το λέω για εσάς τους "απο πάνω" που γράψατε, αλλά τα οικονομικά μας μάραναν;;;; εδώ δε γίνεται μάθημα σε άλλα ΠΟΛΥ πιο βασικά και θα σκασουμε για το μαθημα των οικονομικών....;;; έχουμε ξεφύγει μου φαίνεται!!!! εξάλλου αυτοί της ΑΣΟΕΕ κλέφτες θα γίνουνε;;; Laughing
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 38
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-02-01, 15:47

1988-89
είχα πάρει 10 στα οικονομικά χημικών βιομηχανιών...

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από harris 2008-02-01, 16:05

@ k. Zabetaki. Ma ennoeitai. Eimai ths apopshs oti prepei na parexetai sfairikh gnwsh se olous tous tomeis... H ekseidikeush einai g to metaptyxiako. Gt oxi kai sth xhmeia trofimwn, sta trofima 1? an de 8ymamai la8os me to palio programma ta trofima 2 p eixan ergasthrio htan ypoxretiko ma8hma. Gt na allaksei auto?
Edw erxomaste ston proxeiro sxediasmo toy neou programmatos...

Syggnwmh g ta greeklish...
harris
harris

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 183
Ηλικία : 38
Quote : Δεν πρέπει να διστάζεις ποτέ να τολμήσεις
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-02-01, 16:12

@ harris

συμφωνώ...
δεν μπορώ να πω εδώ πιο πολλά λόγω ...θέσης
αλλά σε ένα καφεδάκι...

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Violete 2008-02-01, 17:06

@ Αngie
Angie έγραψε:συγνώμη ρε συνάδελφοι, δεν το ξέρω το μάθημα των οικονομικών αλλά ας μάθουμε πρώτα καμμιά οξειδαναγωγή και τη διαφορά μετάξύ cis-trans και να γράφει ο καθένας ΜΟΝΟΣ του τα τετράδια των εργαστηρίων και μετά κάνουμε και οικονομκά!!! δεν το λέω για εσάς τους "απο πάνω" που γράψατε, αλλά τα οικονομικά μας μάραναν;;;; εδώ δε γίνεται μάθημα σε άλλα ΠΟΛΥ πιο βασικά και θα σκασουμε για το μαθημα των οικονομικών....;;; έχουμε ξεφύγει μου φαίνεται!!!! εξάλλου αυτοί της ΑΣΟΕΕ κλέφτες θα γίνουνε;;; Laughing

Θεωρώντας, ότι στο τέταρτο έτος πλέον, ξέρουμε και οξειδοαναγωγές και cis-trans διαφορά και τετράδια έχουμε κάνει και μόνοι μας, είναι και καιρός να μάθουμε και τίποτα άλλο...
Όντως δεν γίνεται μάθημα σε πολλά άλλα μαθηματα, αλλά εγώ μίλησα ειδικότερα σε αυτό επειδή το ανέφερε ο κ.Ζαμπετάκης, και δεν νομίζω να έχω ξεφύγει.........καθόλου...

υ.γ: από περιέργεια και μόνο, μπες σε ένα μάθημα να δεις τι εστι βερίκοκο..
υ.γ2:ναι με μάραναν και με παρα-μάραναν τα οικονομικά, διότι τα θεωρώ πλέον βασική γνώση.
υ.γ3:Καμία σχέση (υποτίθεται) δεν έχουν τα οικονομικά που κάνουμε εμείς, που (υποτίθεται) ότι στοχεύουν σε χημικές βιομηχανίες, και τα πολύ πιο ειδικά, πιο ανελυμένα και λεπτομερέστερα οικονομικά που κάνουν τα παιδιά που το σπουδάζουν το θεματάκι....

@κ.Ζαμπετάκη:

Δεν ξέρω τι είδους οικονομικά κάνανε την χρονιά την δικιά σας, αλλά τα δικά μας είναι ...άθλια pale
Violete
Violete

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 111
Ηλικία : 37
Quote : What's happening, brother???No really wtf with the bloody island...
Registration date : 01/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από harris 2008-02-01, 17:34

Nομίζω ξεφύγαμε απ' το θεματάκι λίγο... Πάντως προσωπικά μιλώντας, εμένα θα μ' ενδιέφερε ένα μεταπτυχιακό στην οργανική, αν καταφέρω και μια πτυχιακή εκεί... ή στα τρόφιμα.. Νομίζω σαν κλάδοι έχουν και ενδιαφέρον και σχετική απορρόφηση.
harris
harris

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 183
Ηλικία : 38
Quote : Δεν πρέπει να διστάζεις ποτέ να τολμήσεις
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Angie 2008-02-03, 16:50

Violete έγραψε:@ Αngie

Θεωρώντας, ότι στο τέταρτο έτος πλέον, ξέρουμε και οξειδοαναγωγές και cis-trans διαφορά και τετράδια έχουμε κάνει και μόνοι μας, είναι και καιρός να μάθουμε και τίποτα άλλο...

κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια ή το πιστεύεις πραγματικά αυτό;; γιατί στο δικό μου έτος...η ισχνή μειοψηφία λειτουργεί έτσι! τέλος πάντων είναι εκτός θέματος έτσι και αλλιώς!!

γενικά για μεταπτυχιακά δεν ξέρω συνάδελφοι τι χρειάζεται γενικώς! βασικά είναι πολύ υποκειμενικό κατ' εμέ. εξαρτάται με το τι θέλει να κάνει κάποιος μετά τη σχολή. τώρα αν η ερώτηση είναι "τι μεταπτυχιακό χρειάζεται για να βρεις μετά δουλειά και να κάνεις αυτό που σπούδασες"....καλά κρασιά!!!! σε αυτή τη χώρα με το μόνο μεταπτυχιακό που θα βρεις σχετική δουλειά είναι " δίπλωμα για μηχανάκι για να κάνεις διανομές"...πραγματικά δεν έχω ιδέα τι χημικούς χρειάζεται η αγορά εργασίας... scratch scratch
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 38
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-02-03, 21:18

παίδες

σήμερα που είστε στο 4ο ή 5ο ή 6ο έτος, δεν έχετε όνειρα κι επιθυμίες για ...μετά το πτυχίο?

για αυτά θα ήθελα να μιλήσουμε σε αυτό το topic...

και μην μου πείτε ότι δεν έχετε όνειρα για ...μετά...

διότι στις πορείες σας ...άλλα λέτε!

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από than 2008-02-04, 00:00

χαίρετε! να ρωτήσω κάτι θέλω..
κάποιος που θέλει να ακολουθήσει ακαδημαϊκή-ερευνητική καριέρα θα ήταν καλύτερα να ασχοληθεί με πεδίο που έχει πολύ "ψωμί"; Και κάτι που να του δίνει και άλλα περιθώρια στο μέλλον για έρευνα;
than
than

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 396
Ηλικία : 34
Registration date : 24/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-02-04, 09:22

@than

τι εννοείς "ψωμι" ;

ασαφείς ερωτήσεις κάνεις...άρα κάνεις για έρευνα :-)

καλημέρα

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από than 2008-02-04, 14:51

εννοώ περισσότερες προοπτικές. καταλαβαίνω βέβαια ότι η επιστήμη δεν τελειώνει, απλώς αναρωτιέμαι με τι γνώμονα πέρα από τη ζήτηση εργασίας μπορεί κάποιος να θέσει στόχους για μεταπτυχιακές σπουδές! Very Happy
than
than

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 396
Ηλικία : 34
Registration date : 24/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-02-04, 15:24

@than

γνώμονας;

πάνω από όλα...

τι σου αρέσει!

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από than 2008-02-04, 15:54

ωραία, αυτό ήθελα ν' ακούσω!!! cheers
than
than

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 396
Ηλικία : 34
Registration date : 24/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από sotirisk 2008-02-04, 22:12

Από χημεία μπουχτίσαμε, ψάχνω κάτι μεταξύ management (αερολογίες δλδ) και πληροφορικής, κάτι IT-ο-ειδές.
Το τι χρειάζεται ένας χημικός είναι απλό: άλλη σχολή! Ισχύει ο χρυσός κανόνας των θετικών επιστημών: όσο νωρίτερα την κάνεις τόσο καλύτερα!

Ο τομέας της έρευνας είναι πολύ ενδιαφέρων (και πιστεύω ότι πραγματικά αξίζει για έναν χημικό), αλλά υπάρχει το μειονέκτημα ότι έρευνα που να σε πληρώνει δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να βρεθεί, μιλώντας για κάποιον που ξεκινάει την καριέρα του και θέλει να δουλέψει ως ερευνητής. Δεν γνωρίζω πόσες εταιρίες έχουν R&D department εν Ελλάδι (αν και φαντάζομαι), σε αυτό καλύτερα να μας διαφωτίσει κάποιος εμπειρότερος!
sotirisk
sotirisk

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα
Quote : A nation creates music - the composer only arranges it.
Registration date : 25/01/2008

http://chemical.world.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από ΚΟΥΛΟΥΜΑΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2008-02-05, 21:21

Θα σας απαντήσω όπως έχω γράψει και σε ένα άλλο topic..
Κάντε το Mάστερ που γουστάρετε!
Κάντε το για εσάς, αγαπήστε το αντικείμενό σας.
Η κοινωνία (και η αγορά) έχει ανάγκη από ανθρώπους που αγαπούν τη δουλειά τους.
Πιστεύω (αν και δεν το έχω ζήσει) ότι αυτοί πρέπει να είναι οι επόμενοι χημικοί. Αυτοί είναι που θα ανταμοιφθούν και μετέπειτα. Στο μετπτ. και ειδικά στο PhD δε χωρούν φόρμες και πρέπει.
Τι θα κάνεις ένα Master που θα έχεις ''αγανακτήσει να το βγαλεις''?
Συμφωνώ ότι ένα MBA σε συνδιασμό με ένα μετπτ. άμεσα συνδεόμενο με την αγορά είναι καλή περίπτωση.
Το ερώτημα είναι:Σου αρέσει?Τότε κάντο.

Η αγορά εργασίας είναι μικρή,
οι χημικοί είναι πολλοί,
οι καλοί χημικοί είναι γνωστοί στην αγορά
και οι περισσότεροι είναι τρελαμένοι με τη δουλειά τους, είναι η αγάπη τους.

p.s. Τα οικονομικά δεν υπάρχουν στη σχολή μας.

ΚΟΥΛΟΥΜΑΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ηλικία : 42
Registration date : 01/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης