Forum Χημικού Αθήνας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

+9
ΚΟΥΛΟΥΜΑΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
sotirisk
than
harris
Angie
Violete
Byronas
HillONE
Γιάννης Ζαμπετάκης
13 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-02-06, 15:49

μπράβο ρε πανάθα Κ.Δ. καλά τα λες...

αλλά το p.s. σου
δεν το κατάλαβα...

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Angi3 2008-02-06, 17:59

Λοιπόν,

Κάθησα και διάβασα το topic με ενδιαφέρον και διαπίστωσα πως οι ιδέες που διατυπώθηκαν για μεταπτυχιακά ακούγονται πολύ τα τελευταία χρόνια.
Παρόλα αυτά εμένα θα με ενδιέφερε κάτι περισσότερο σε έρευνα όπως προείπε και ο than και μάλιστα σχετικά με την φαρμακευτική/ιατρική.
Εκείνο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τι διεξόδους μπορώ να βρω μέσω του χημικού σχετικά με την φαρμακευτική χημεία ή οτιδήποτε άλλο συναφές θέμα ( που ίσως δεν γνωρίζω ότι υπάρχει).
Angi3
Angi3

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 49
Ηλικία : 35
Τόπος : N.Psuxiko
Registration date : 17/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Angie 2008-02-07, 14:08

sotirisk έγραψε:Από χημεία μπουχτίσαμε, ψάχνω κάτι μεταξύ management (αερολογίες δλδ) και πληροφορικής, κάτι IT-ο-ειδές.
Το τι χρειάζεται ένας χημικός είναι απλό: άλλη σχολή! Ισχύει ο χρυσός κανόνας των θετικών επιστημών: όσο νωρίτερα την κάνεις τόσο καλύτερα!

Ε Λ Ε Ο Σ . . . . . Evil or Very Mad Eκτός από υπερβολικός είναι και εκτός πραγματικότητας....τελος πάντων έχω ακούσει και χειρότερα σε αυτό το forum δεν πτοούμαι... tongue
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 38
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? - Σελίδα 2 Empty ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ... Η/Υ : ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από ΚΟΥΛΟΥΜΑΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2008-02-07, 18:33

Γ.Ζ. Οσο για τα οικονομικά εννοούσα ότι δεν επαρκεί μόνο ένα μάθημα αυτού του κλάδου για να αποκτήσεις σφαιρική γνώση επί του θέματος..
Και κάτι άσχετο:
Γνωρίζετε ότι σε διαγωνισμούς του Δημοσίου με επίδειξη της αναλυτικής δήλωσης που περιέχει 4 τουλάχιστον μαθήματα υπολογιστών παίρνεις επιπλέον μόρια?
Γνωρίζετε ότι σε άλλους πάλι διαγ.Δημ. ακυρώνεσαι αν δεν έχεις το παραπάνω κριτήριο?
Η εναλλακτική σε περίπτωση που δεεν έχεις το παραπάνω είναι το ECDL.
Ξέρετε όμως ότι για τους συγκεκριμένους διαγ. το ECDL έχει ισχύ μόνο 3 χρόνων?
Μήπως πρέπει να σκεφτούμε την εισαγωγή μαθημάτων Η/Υ σχετιζομένων με την πραγματικότητα?(θυμίζω ότι αυτή τη στιγμή διδάσκεται η FORTRAN77.
Ελάτε να κατευθύνουμε το Παν. στις ανάγκες της εποχής μας!

ΚΟΥΛΟΥΜΑΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ηλικία : 42
Registration date : 01/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από striker 2008-02-07, 20:12

για το θεμα της πληροφορικης θα συμφωνίσω με τον δημήτρη. αν και τωρα στο νεο προγραμμα κανουν κατι περισσοτερο ισως απο εμας. αυτο που με εκνευρίζει, και τονίζω είναι καθαρα προσωπική άποψη είναι η "ανάγκη" για μεταπτυχιακο με βαση τα οικονομικά, mba κλπ. σε διαφορα συνεδρια που είχα πάει για μεταπτυχιακά προσπαθούσαν από όλα τα πανεπιστήμια και τα κολεγια να μου με κάνουν να παω για ένα mba.ε τα νευρα μου πια! δεν μπηκε κανείς στη σχολη με σκοπό να ασχοληθει με χημεία ? καλα και εμένα δεν ηταν πρωτη επιλογη,το παραδέχομαι.αλλα αυτα τα οικονομικα ειναι εντελως διαφορετικός κλαδος. και δεν μπορω να καταλαβω που χρειαζονται? θα γινουμε ολοι μεγαλοστελέχη επιχειρήσεων? γιατι δεν μπορει καθε χημικός που εργάζεται σε μια πολυεθνική φαρμακευτικη πχ να χρειαζεται να ξέρει ιδιαιτερα οικονομικά. εκτος φυσικα από όσους θέλουν να έχουν την δικια τους επιχειρησηRazz η να ανελιχθουν μελλοντικα. αλλά τη περιμένεις απο την ελληνική πραγματικότητα? υπάρχει η δυνατοτητα για έρευνα κλπ πέραν της ακαδημαικής οδού? σε πολύ μικρό βαθμό σίγουρα, ενω μια θέση στο δημόσιο ειναι περιζήτητη (να βολευτούμε ). ενώ στο εξωτερικό υπάρχει σοβαρή χρηματοδότηση σε ερευνητικές ομάδες, έστω και με κεφάλαια ιδιωτών και ιδιωτικών ιδρυμάτων, εδώ αν γίνει κατι τέτοιο οι αντιδράσεις εξ αριστερών ειναι πολύ μεγάλες! αν περιμένουμε απο το δημόσιο σωθήκαμε! και έλεος πια. μην εξαργυρώνουμε ενα πτυχίο μονο με το πόσο πιάνει στην αγορά εργασίας.γιατι στην ερώτηση τι μαστερ χρειάζεται ενας χημικός λείπει κατι : τι χρειάζεται για την καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση? την πιο σύντομη ? ή μήπως και για την αναγώριση, την προσφορά?ένας πχ ακαδημαϊκός δάσκαλος μπόρεί να μην έχει την αποκατάσταση ενός υψηλόβαθμου στελέχους μιας πολυεθνικής αλλά μπορεί να εμπνεύσει πολούς νέους .τέλος πάντων επειδή ξέφυγα ,για μεταπτυχιακό μου αρέσει κάτι ευρευνητικό πανώ σε κάποιον τομέα, και μάλλον ειμαι υπέρ της εξειδίκευσης όχι της απόλυτης, αλλά να είσαι καλός σε κάτι στο οποίο δεν ειναι πολλοί! και όχι να έισαι ενα μίγμα χημικού-ασοεε-πληροφορικής-!
striker
striker

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 46
Ηλικία : 43
Registration date : 17/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Violete 2008-02-07, 21:17

ΚΟΥΛΟΥΜΑΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ έγραψε:Γ.Ζ. Οσο για τα οικονομικά εννοούσα ότι δεν επαρκεί μόνο ένα μάθημα αυτού του κλάδου για να αποκτήσεις σφαιρική γνώση επί του θέματος..
Και κάτι άσχετο:
Γνωρίζετε ότι σε διαγωνισμούς του Δημοσίου με επίδειξη της αναλυτικής δήλωσης που περιέχει 4 τουλάχιστον μαθήματα υπολογιστών παίρνεις επιπλέον μόρια?
Γνωρίζετε ότι σε άλλους πάλι διαγ.Δημ. ακυρώνεσαι αν δεν έχεις το παραπάνω κριτήριο?
Η εναλλακτική σε περίπτωση που δεεν έχεις το παραπάνω είναι το ECDL.
Ξέρετε όμως ότι για τους συγκεκριμένους διαγ. το ECDL έχει ισχύ μόνο 3 χρόνων?
Μήπως πρέπει να σκεφτούμε την εισαγωγή μαθημάτων Η/Υ σχετιζομένων με την πραγματικότητα?(θυμίζω ότι αυτή τη στιγμή διδάσκεται η FORTRAN77.
Ελάτε να κατευθύνουμε το Παν. στις ανάγκες της εποχής μας!

C++ φίλε Δημήτρη...Και δυσκολάκι μαθηματάκι για μερικούς.Και μην πας μακρυά..Αυτά τα ρημαδιασμένα τα αγγλικά ή κάποια άλλη γλωσσα γιατί δεν υπάρχουν???Τα οποία επίσης δίνουν μόρια...
Violete
Violete

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 111
Ηλικία : 37
Quote : What's happening, brother???No really wtf with the bloody island...
Registration date : 01/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από ck_chemaster 2008-02-07, 22:23

Πρώτο μου post ελπίζω να μην είναι μεγάλο!

Angie έγραψε:
Γιάννης Ζαμπετάκης έγραψε:

ας ρωτήσουμε την ΕΕΧ
ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΧΗΜΙΚΏΝ να μας πουν πού βρίσκουν δουλειά οι συνάδελφοί μας... αν ξέρουν!

σχολιάζω μόνο αυτό και ας είναι εκτός θέματος...ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΑΝ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ!!! μιλάμε πιο άχρηστο όργανο από το δικό μας δεν πρέπει να υπάρχει σε οποιονδήποτε άλλο κλάδο! το έχω γράψει και σε άλλο post μου αλλά θα το καταλάβουν οι συνάδελφοι όταν μπουν στο χορό! προς το παρόν μόνο ο κ. Ζαμπετάκης το νιώθει στο πετσί του!! Cool

Αγαπητή Angie ίσως αν αντί να κατακρίναμε μόνο την ΕΕΧ προσπαθούσαμε να δούμε και τι έχει κάνει θα ανακαλύπταμε τις παρακάτω πληροφορίες:
http://www.eex.gr/filemgmt_data/files/statisticchem-omilia.pdf
http://www.eex.gr/filemgmt_data/files/statisticchem.pdf

@Violete
Όσον αφορά τα οικονομικά (κανονικός τίτλος: Οικονομομηχανική οργάνωση και διοίκηση επιχειρήσεων) είναι μια μέτρια προσπάθεια αντιγραφής του αντίστοιχου εισαγωγικού μαθήματος Engineering Economics που γίνεται στα Πολυτεχνεία του εξωτερικού. Αν θες να μαθεις management,marketing,logistics,risk analysis κτλ πρέπει να πας σε άλλη σχολή (βλ.ΑΣΟΕΕ). Ίσως μπερδεύεις ένα εισαγωγικό προπτυχιακό μάθημα με ένα ολόκληρο κλάδο.

Εμένα προσωπικά αυτο που με απασχολεί μετά το πτυχίο είναι να τελειώσω με αυτήν την άχρηστη αγγαρεία που ονομάζεται στρατός και έπειτα να δω τι προοπτικές υπάρχουν για σπουδές κοντά στο πεδίο της Αναλυτικής. Έχοντας βέβαια υπόψην ότι χημικούς δέχονται και άλλα τμηματα, όπως επιστήμης υλικών, γεωπονικό, πολυτεχνεία...

Επίσης ενδιαφέρουσα είναι η σύγχρονη διεθνής τάση στα μεταπτυχιακά με μίξη διαφορετικών κλάδων (βλ. Χημεία-Βιολογία, Φυσική-Οικονομικά, Management-Θετικές επιστήμες κ.α.)
ck_chemaster
ck_chemaster

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ηλικία : 38
Quote : I am the master of my faith, i am the captain of my soul. Invictus
Registration date : 30/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από sotirisk 2008-02-07, 23:04

Angie έγραψε:
sotirisk έγραψε:Από χημεία μπουχτίσαμε, ψάχνω κάτι μεταξύ management (αερολογίες δλδ) και πληροφορικής, κάτι IT-ο-ειδές.
Το τι χρειάζεται ένας χημικός είναι απλό: άλλη σχολή! Ισχύει ο χρυσός κανόνας των θετικών επιστημών: όσο νωρίτερα την κάνεις τόσο καλύτερα!

Ε Λ Ε Ο Σ . . . . . Evil or Very Mad Eκτός από υπερβολικός είναι και εκτός πραγματικότητας....τελος πάντων έχω ακούσει και χειρότερα σε αυτό το forum δεν πτοούμαι... tongue

Απαισιόδοξος = αισιόδοξος με εμπειρία Wink

Μην πτοείσαι, άλλωστε τα πάντα είναι θέμα οπτικής γωνίας και του τι θες ΕΣΥ να κάνεις στη ζωή σου Smile

Ό,τι γράφω προφανώς έχει τη δική μου οπτική γωνία / φιλοδοξίες Smile
sotirisk
sotirisk

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα
Quote : A nation creates music - the composer only arranges it.
Registration date : 25/01/2008

http://chemical.world.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από sotirisk 2008-02-07, 23:34

striker έγραψε:και όχι να έισαι ενα μίγμα χημικού-ασοεε-πληροφορικής-!

Όταν θα σου φάει τη θέση ο ντηρής (ή ακόμη χειρότερα είναι ο διευθυντής σου) με το 9.95 μέσο όρο στις πανελλήνιες επειδή εκτός από management of air philosophy ξέρει και management of management, θα αναθεωρήσεις τη σύσταση του μίγματός σου φίλτατε συμφοιτητή!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την στις 2008-02-08, 16:50, 1 φορά
sotirisk
sotirisk

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα
Quote : A nation creates music - the composer only arranges it.
Registration date : 25/01/2008

http://chemical.world.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από striker 2008-02-07, 23:45

επ ! οχι προσωπικη αντιπαραθεση !!!Razz
striker
striker

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 46
Ηλικία : 43
Registration date : 17/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-02-08, 10:20

@ ck_chemaster

τα links για την ΕΕΧ δεν ...δουλεύουν...

περιμένουμε τα σωστά για να ...θαυμάσουμε το έργο της...!!!

μέχρι τότε θα πιστεύω ότι πετάω τα λεφτά μου στο χαράτσι που είναι η ετήσια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΉ συνδρομή μου σε αυτή...

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από HillONE 2008-02-08, 12:34

εμένα δουλέβουν κύριε ζαμπετάκη... είναι pdf και τα δύο βέβαια...
HillONE
HillONE
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Differential diagnosis people...
Registration date : 09/09/2007

https://chem-uoa.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Angie 2008-02-08, 14:16

sotirisk έγραψε:
striker έγραψε:και όχι να έισαι ενα μίγμα χημικού-ασοεε-πληροφορικής-!

Όταν θα σου φάει τη θέση ο ντηρής (ή ακόμη χειρότερα είναι ο διευθυντής σου) με το 9.95 μέσο όρο στις πανελλήνιες επειδή εκτός από management of air philosophy ξέρει και management of management, θα αναθεωρήσεις τη σύσταση του μίγματός σου απατεώνα φοιτητοπαππού χημικέ!

αν ο "ντηρης" σου τη φαει τη θεση σημαινει οτι έχει ο μπαμπας του την επιχειρηση φιλτατε!!!! και αυτό όσα πτυχία και να έχεις δεν μπορεις να το συναγωνιστεις...σωστα;;; δεν πιστευω ότι αν παει ενας χημικος με μεταπτυχιακο και ενας "ντηρης" σε μια δουλεια χωρις μεσον θα του φαει τη δουλεια! μην ακουω κουφα!!! Rolling Eyes
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 38
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από pbwm3 2008-02-08, 15:03

Είμαι καινούργιο μέλος στο Forum και θα ήθελα αρχικά να συνχαρώ τους εμπνευστές του. Ακούγουνται πολλές και ενδιαφέρουσες απόψεις ως προς το θέμα του μεταπτυχιακού που θα μπορούσε να ακολουθήσει κανείς όμως θα ήθελα να θέσω το ερώτημα το που θα ήταν καλύτερα κανείς να κάνει ένα μεταπτυχιακό ή ακόμη,αργότερα, και ένα διδακτορικό, εννοώντας σε ποιά χώρα. Δυο γνωστές επιλογές είναι η Μ.Βρεταννία και οι ΗΠΑ, αλλά και άλλες χώρες όπως Γαλλία,Σουηδία ή και βέβαια Ελλάδα. Θα ήθελα λοιπόν από δική σας εμπειρία είται από αυτά που γνωρίζετε είται από ότι ξέρετε από γνωστούς και φίλους να μου πείτε την γνώμη σας σχέτικά με ποια Πανεπιστήμια "φημίζονται" στον τομέα της Χημείας, το πόσο πιθανό είναι κανείς να συνεχίσει με υποτροφία (για παράδειγμα απο όσο ξέρω στην Αμερική τα περισσότερα Phd δεν έχουν ως προαπαιτούμενο Master degree και δίνουν ένα αξιόλογο ποσό υποτροφίας). Τέλος από βαθμό τι ζητούν? Wink

pbwm3

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ηλικία : 38
Quote : Όλοι τους θέλουνε θρόνο: αυτό είναι η τρέλα τους, σα να καθότανε η ευτυχία στο θρόνο!!
Registration date : 07/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από ΚΟΥΛΟΥΜΑΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2008-02-08, 16:39

Σωστά τα λες Violete. Συμληρώνοντας την τριβή με την αγγλική χημική ορολογία. Θα δείτε τι εννοώ αν κάνετε Master

ΚΟΥΛΟΥΜΑΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ηλικία : 42
Registration date : 01/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Byronas 2008-02-08, 16:55

Θα ήθελα κι εγώ απάντηση στις ερωτήσεις του pbwm3 και να προσθέσω και μια άλλη χώρα με... παράδοση στη Χημεία: Δανία Exclamation Ξέρετε αν σήμερα τα πανεπιστήμια της Δανίας είναι τόσο καλά στον κλάδο μας; Πάντως για το Πανεπιστήμιο της Κοπεγχάγης έχω ακούσει γενικά τα καλύτερα.

Off-Topic: Για το θέμα της αγγλικής ορολογίας, πέρα από το ψάξιμο που θα κάνει (αναγκαστικά) αυτός που θέλει να διαβάσει ξένη βιβλιογραφία, ίσως θα έπρεπε να δημιοργηθεί ένα μάθημα εκμάθησης αγγλικής ορολογίας στο νέο πρόγραμμα σπουδών(Question) που φυσικά θα είναι επιλογής και δεν θα προσμετράται στον συνολικό αριθμό μαθημάτων για λήψη πτυχίου.
Byronas
Byronas

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 184
Ηλικία : 35
Τόπος : Στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα!
Quote : I tell you: one must have chaos in one, to give birth to a dancing star.
Registration date : 11/09/2007

http://sc-byronas.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από sotirisk 2008-02-08, 19:12

Πάντως για ορολογία υπάρχει αυτό το πολύ καλό λεξικό:
http://www.chem.uoa.gr/vocabulary/login.asp
sotirisk
sotirisk

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα
Quote : A nation creates music - the composer only arranges it.
Registration date : 25/01/2008

http://chemical.world.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-02-09, 20:42

Παίδες πολύ καλά κάνετε και ρωτάτε...αλλά μην περιμένετε απαντήσεις από ένα φόρουμ...
βασικά και ...όξινα, δεν υπάρχουν καλά ή κακά Πανεπιστήμια αλλά καλά εργαστήρια π.χ. στο Τμήμα Χημείας του τάδε uni...δεν ειναι καλά ΌΛΑ τα εργαστήρια ...

προσωπικά, μπορώ να μιλήσω για ...food science in UK.
για ότι άλλα θέλετε, νομίζω πως πρέπει να ρωτήσετε συναδέλφους αντίστοιχων εργαστηρίων

χαιρετώ

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Tι μάστερ χρειάζεται σήμερα ένας Χημικός ή μια Χημικίνα??

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαμπετάκης 2008-02-10, 17:53

οκ, παίδες, δίκιο είχατε, είχε πρόβλημα το adobe μου...

τώρα τα άνοιξα τα αρχεία του συμφοιτητή μου, Μιχ. Χάλαρη...
και τι μάθαμε?
ότι 30% άνεργοι και 25% ετεροαπασχολούμενοι...
να μας ζήσει η ΕΕΧ...

Γιάννης Ζαμπετάκης

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ηλικία : 54
Registration date : 20/11/2007

http://environmentfood.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης